Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 18:11 

Бихте ли могли да коментирате твърдението на мой съсед, който се хвали с богата практика, че материала от сини сливи пуска по-добре ако преди преварката престои около месец след като се изкара на патоки при първата дестилация. Благодаря Ви!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 18:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
piipak написа:
Бихте ли могли да коментирате твърдението на мой съсед, който се хвали с богата практика, че материала от сини сливи пуска по-добре ако преди преварката престои около месец след като се изкара на патоки при първата дестилация. Благодаря Ви!

Твоя съсед има в предвид че патоките ''втасват''за един месец,
за мен по скоро ще има ефект от към повече аромати отколкото към рандеман.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 18:54 

Благодаря за отговорът. Мисля, че имаше впредвид точно рандеман и това ме озадачи, тъй като аз лично не намирам логика в това твърдение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 21:33 
Аватар

Местожителство: Божурище
Доколкото съм чел, не само за сливова трябва да се работи така а за всичко плодово, което се вари на аламбик. При първа дестилация на мощност на нагряването така, че продукта да се изкара бързо и на около 25%alc. А при втората част на процедурата, спазване на технологията за възможно най-добро отделяне на глави и опашки. Получения продукт е наситен с аромати. При меден аламбик.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 21:51 

Да, точно на меден аламбик се дистилира материалът от сини сливи, но аз все още не мога да разбера важно ли е да си починат тези патоки преди второто им дестилиране и ако да какви точно процеси протичат в дестилата и как бих могъл да разбера кога са приключили. Благодаря на всички за отговорите и прощавайте ако въпросът е дискутиран преди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 21:52 

Пропуснах да напиша, че няма две мнения по въпроса, че преваряване на материала е наложително:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 23:59 
Аватар

Местожителство: Варна
Преди доста години живота ме отвея в Троян с приятели на гости на не познато за мен семейство. От лаф на лаф стигнахме и до ракията. Домакина обясни: Тук за варене използваме два казана един 500 литра и един до него 200 литра. Когато ти е готов материала запазваш казана за няколко дни. Започваш от 500 л. каквото излезе сипваш в 200 л. и така докато напълниш малкия казан. Правиш преварка и си отиваш. На въпроса ми, колко дърва отиват за това, получих отговор: Какви дърва!?!? Казана е залепен до оградата на винпрома и е прекарана тръба с пара от там."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 09:45 
Аватар

Битува всеобщо мнение,че ракията сварена есента и преварена на пролет е с по голям рандеман.Защо?Защото както виното има тиха ферментация,така и в ракията има довършващи процеси.Дали е така,нека колегите с по богат опит да споделят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 22:52 

Местожителство: София
миии легенди...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 13:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Това, което аз съм чул, но не изпробвал е, че преди варене се запазва една кофа материал, който се добавя към суровината за преварка. Целта е повишаване на аромата.
Ако твърдението е истина, ароматна ракия би се получила и ако преварката се напрви непосредствено след варенето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 10:59 
Аватар

Ами не е така. Пазиш кофа - две с ферментирало джибри защото то отделя ароматни там масла и фракции, докато при втората преварка вече алкохола става толкова чист че се отделят и ароматните фракции и става чист, но не толкова ароматен алкохол. Аз не мисля че трябва да се чака - събираш всичко до дупка, във втория казан слагаш 1-2 кофи изходен материал и разредена ракия, като вече при преварката отделянето трябва да е по-прецизно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 11:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Само да уточня; :!:
слага се прецеден материал 5-10л/зависи от обема на казана/ ... а НЕ 2-3 кофи с костилките и шлюпките :wallbash: :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 11:56 
Аватар

Местожителство: Божурище
atz написа:
... При първа дестилация на мощност на нагряването така, че продукта да се изкара бързо и на около 25%alc. А при втората част на процедурата, спазване на технологията за възможно най-добро отделяне на глави и опашки...

ДА или НЕ ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 12:02 
Аватар

Костилките, както и чепките винаги ги отделям. Шлюпки - демек ципи и зърна нали? Някои хора твърдят че те пускали ароматите, не знам дали е вярно. За прецедения материал - чувам го и аз това, ама не съм сам самичък и малко трудно надделявам над орташкото мнение, но някой ден съм си обещал да пробвам само течна фракция да варя.
АТЗ - ДА, само с уточнението че на втората варка за повечко аромати е хубаво да има и малко изходен материал, поне според мен, с ограничен опит при повторно преваряване на гроздова и сливова ракия ( е преди години два пъти съм варил и смокиносливовица, но това е друга тема - хем меко ,хем аромат на индрише от ципите на смокинята)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 16:04 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За втора година варих сливов материал. И в двата случая само течна фракция при първо варене.
Не разполагам с много свободно време и когато сливовия материал е готов за варене за няколко часа го прецеждам, изстисквам и съхранявам течността в добре затворени десетлитрови туби от минерална вода. Така мога да варя когато имам повече време без да загубя никакъв алкохол. Доволен съм от резултатите, а и няма опасност от загаряне.
Според мен е много важно качеството на изходния материал - добре узрели, здрави сливи с достатъчна захарност.
При преварката поставям в казана на 60-70 литра(материал и вода) 5-6 зърна дъвка "Мастикас". Според мен повдига аромата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София