Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 21:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2014, 06:50 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Просто Стенлей не е ароматен сорт ! Друга трябва да е сливата - я пробвайте с домашен ошав от Троян !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2014, 14:24 

Местожителство: София
Със стенлей работата в сравнение със сливи от Ловеч или Троян е направо без аромат..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2014, 23:56 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
ето ги тия супер-ароматни сливи от чили,значи все едно са изкарани от ошав,леко лепкави,според жената са от кауфланд>
днес пробвах ракията,потъмняла е леко и усещам много хубав аромат от сливите,ще ги оставя още 2-3 дни вътре. :smoker:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна free на 08 Фев 2014, 11:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2014, 06:57 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Е добре де набихте ми канчето с тоя Стенлей :lol2: .
Използвах каквото имах зная характеристиките на сорта но такива фиданки продават,това за ракията е когато има излишък основно е за компот и сладко и прясна консумация.
free е намерил сливи от Чили дано дадат желания ефект.
Вчера огледах в суперчето какви сушени плодове има и видях и сливи само че нашенския разфасовчик си бе спестил да информира за произход то и за кайсията нямаше.Не питах защото едва ли ще знаят или най много да тръгнат да ме убеждават че са от България.
Направих следния опит с 1/2 л кайсиева,карамелизирах на око по малко от една чаена лъжичка захар и я залях с ракията която бе на градус за консумация.
Цвета стана по наситен и отиде към кафяво но не натрапчиво а за вкуса направо сладни и я изпихме.
И със стафиди пробвам както в малки така и по големи съдове. В 1/2 л поставих няколко зърна стафиди преди седмица и вече се усеща сладост за аромат не може да се каже нека си седи така има време и нея ще изпием.
:kaffee2: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 00:16 
Аватар

днес изкарах ракията и я филтрирах.само за 3 дена със сливите вътре е оцветена доста по-тъмно от оригинала,направо като коняк.аромата е супер,много голямо задоволство изпитвам от акцията. :lab:
оказва се,че сливите наистина много бързо действат,поне тези чилийските.май повече от 3 дена не трябва да стоят,за да не потъмнее още повече.но пък сигурно за аромата не би било зле.
нещо важно открих при филтрирането,с тия филтри за кафе трябва много да се внимава>
1.никога не бива да се стискат
2.да се ползва само около 5 мин,защото след това утайката минава през тях
най-добре да се ползват 2 филтъра едновременно,макар и да забави процедурата.
ако някой има по-добра идея за фино филтриране ще се радвам да я сподели,че аз се наложи 2 пъти да я правя процедурата.и въпреки това не съм доволен от резултата,но нейсе.като аромат обаче нямам забележки,цвета може би е необичаен за сливова,но на мен ми харесва така!
налях следващите 1,5л и сложих пак 100г сливи,тоя път ще ги оставя само 1 ден.явно това е твърде много като пропорция,май 100гр на 10л ракия ще е най-добре.ама аз съм с много малки количества засега и искам бързо да е готова.
ето за сравнение ракията в ориг.състояние(шишето) и на 3-я ден със сливите вътре,снимката я правих вечерта на лампа и може леко да са нереални цветовете>
наздраве и мерси пак за съветите,следващата ще е още по-хубава! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 05:34 
Аватар

free написа:

ако някой има по-добра идея за фино филтриране ще се радвам да я сподели,че аз се наложи 2 пъти да я правя процедурата.и въпреки това не съм доволен от резултата,но нейсе.като аромат обаче нямам забележки,цвета може би е необичаен за сливова,но на мен ми харесва така!

След такава операция аз прецеждам през кана за филтриране на вода. "Брита" съм си купил и ми е само за ракия. Резултата е перфектен като бистрота само с едно прецеждане. И по- бързо става от филтърна хартия или филтър за кафе. Обаче отнема малко от цвета и аромата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 09:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Нищо не прецеждай те, просто от вечерта сложете една ли две сливи в шишето и
на другата вечер го пиете... :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 15:42 
Аватар

точно!
втората кана вече сливите са в чорапче и няма утайки,аромата е разкошен само след 1 ден!
а наздраве! :saufen:

пс> ето след 1 ден със сливите как изглежда,май ще я оставя още 1 така>

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 09:17 

извинявай,тези сливи от къде са закупени ?
в Балчик тази година пих червено вино с аромат от сини сливи / производителя показва лиценз за натурален аромат произведен във Франция / та м се ще да направя една проба с този вид срива ... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 11:05 
Аватар

колега оказа се,че не са от метро,ами от кауфланд,жената така каза!
буквално за няколко часа ароматизират ракията и я оцветяват!
и намали силно пропорцията,защото много бързо потъмнява!
при червеното вино бива да се търси аромат на боровинки,къпини,ягоди,но за сливи не бях чувал.
мисля си,че дори да не се намерят точно такива ароматни сушени сливи и се използват такива от троян,ако преди това се запарят известно време също биха пуснали аромат.или дето вика колегата по-горе направо от ошав да се вземат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 16:15 

При мерлото е типично да се появят сини сливи в аромата ,мармаладени или конфитюрени тонове....особено при 2 и нагоре годишни мерла...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2014, 16:50 
Аватар

[quote="free"]при червеното вино бива да се търси аромат на боровинки,къпини,ягоди,но за сливи не бях чувал.
[/quote]

Колегата ти е отговорил, а аз само, ако позволиш да предложа: Дай адрес в Зимбабве, да ти пратя бутилка от "Лъчезарното". Със сигурност ще усетиш синята слива и в аромата и във вкуса. Просто си е характерно. Нюанс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2014, 23:23 
Аватар

:megagrin:
мерси колега за предложението,ами направи барем една снимка да видя как изглежда това вино,ако не те затруднява.
наистина не бях чувал,като имам възможност си взимам вино от асеновград или куклен,ама тая година няма да успея явно.
а и при тая хубава ракия,с която се запасих рядко поглеждам виното,че и бирата почти отказах. :saufen:
за съжаление не действа добре на простатата,червеното вино би било много по за предпочитане. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2014, 22:18 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
За инфо да спомена че тествах предложеното от free - ами вярно с оригинала!!!
Нищо общо с моите сушени Стенлей- ароматно приятно пивко!
За новия сезон,ако е рекъл Бог ще пробвам със сушени сливи от Троян- родно, наше,българско.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2014, 23:59 
Аватар

[quote="free"]:megagrin:
мерси колега за предложението,ами направи барем една снимка да видя как изглежда това вино,ако не те затруднява.
наистина не бях чувал,като имам възможност си взимам вино от асеновград или куклен,ама тая година няма да успея явно.
а и при тая хубава ракия,с която се запасих рядко поглеждам виното,че и бирата почти отказах. :saufen:
за съжаление не действа добре на простатата,червеното вино би било много по за предпочитане. :afraid:[/quote]
Колега [b]free[/b], снимки много. Просто не си си ги видял.
Ето:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София