Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 23:20 
Аватар

Здравейте практици!
Разчитайки на богатия ви практически опит, се обръщам към вас с молба за съвет, понеже съм начинаещ, но същевременно, упорит мераклия. Днес сварих гроздова ракия от второто вино, след като предварително бях пресовал и изхвърлил джибрите по препоръка на колегата stefannankov от форума. Утре следва преварката. От миналата година ми остана читаво бутилирано бяло вино Ркацители, което едва ли ще го пия при наличие на тазгодишната реколта. Количеството не е голямо. Не съм поглеждал, но е по-малко или около 20 литрови бутилки. Дадоха ми идея да го смеся с ракията и сваря при преварката. Не зная идеята добра ли е? Ако има логика, трябва ли да спазвам някакво съотношение ракия/вино? Примерно 3:1 или някакво друго съотношение.
Предварително благодаря за съвета!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 08:29 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
gacony написа:
Здравейте практици!
Разчитайки на богатия ви практически опит, се обръщам към вас с молба за съвет, понеже съм начинаещ, но същевременно, упорит мераклия. Днес сварих гроздова ракия от второто вино, след като предварително бях пресовал и изхвърлил джибрите по препоръка на колегата stefannankov от форума. Утре следва преварката. От миналата година ми остана читаво бутилирано бяло вино Ркацители, което едва ли ще го пия при наличие на тазгодишната реколта. Количеството не е голямо. Не съм поглеждал, но е по-малко или около 20 литрови бутилки. Дадоха ми идея да го смеся с ракията и сваря при преварката. Не зная идеята добра ли е? Ако има логика, трябва ли да спазвам някакво съотношение ракия/вино? Примерно 3:1 или някакво друго съотношение.
Предварително благодаря за съвета!

Слагай (ако е читаво виното), не се притеснявай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 08:34 
Аватар

Местожителство: Варна
От вино се вари ракия. От вече сварена ракия се прави преварка. Как тези два процеса ги обединявате в един?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 08:51 
Аватар

Така дестилата ще има по-изразен гроздов аромат, аз по принцип съм на мнение че гроздов дестилат внимателно изварен на читав казан няма защо да се преварява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 08:59 
Аватар

Местожителство: Варна
"Читав казан". Колона ли имаш в предвид?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 11:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Като действах с аламбика, слагах вино в преварката - до 10%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 11:39 
Аватар

Ами колоната за мен е още неовладян хай-тек, по-скоро казан с висока попска шапка и лула с обратен наклон от дебела медна ламарина, като казана не се препълва и се оставя разстояние между нивото на материала и отвора на лулата около метър. В тоя случай високата шапка и лулата действат като въздушен дефлегматор. Ако се вари внимателно и не се пресилва огъня съм постигал резултати като при колонен казан, само дето става около два пъти по-бавно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 13:17 
Аватар

Благодаря за споделените мнения!
Предизвиках полемика. В какво съотношение да бъде ракията към виното? Първата варка ми започна на 70 градуса и я спрях на около 30 градуса. Разполагам с количество малко над 30 литра при 55 градуса. Съобщавам тези цифри за да се спази все пак някакво съотношение първа варка ракия / вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:17 
Аватар

Бе съотнотошения, нямат чак такова значение в твоя случай, да не вариш 1 тон дестилат. Разреждаш дистилата си до 20-25 алкохолни градуса и слагаш цялото вино. 1% от обема отделяш първак, събираш до 45% алк. градуса, вариш бавно и внимателно за да отделиш добре фракциите и после да почерпиш... :megagrin: Ако виното дето го слагаш леко кисели сложи 1 пак. сода, макс.2 а ако имаш и една лопата чисти въглени от огнището още по-добре само че въглените трябва да знаеш какви са - да не са горили там разни станиоли, найлони, пластмаси, суджуци, салами и др, а да е само чиста дървесина.
Ако казана е по-малък - делиш на две и си готов. Ама като гледам един 100 литров казан трябва да те "Управи".

Коригирам се - 0,3 пак. сода и малко въглени. Верно 20 л. не са много

Последна промяна stefannankov на 18 Ное 2013, 14:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:29 

Местожителство: София
Със содата на такива малки количества вино трябва да се внимава-има няколко теми във форума за мирис на сода в дестилата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:47 
Аватар

stefannankov написа:
Бе съотнотошения, нямат чак такова значение в твоя случай, да не вариш 1 тон дестилат. Разреждаш дистилата си до 20-25 алкохолни градуса и слагаш цялото вино. 1% от обема отделяш първак, събираш до 45% алк. градуса, вариш бавно и внимателно за да отделиш добре фракциите и после да почерпиш... :megagrin: Ако виното дето го слагаш леко кисели сложи 1 пак. сода, макс.2 а ако имаш и една лопата чисти въглени от огнището още по-добре само че въглените трябва да знаеш какви са - да не са горили там разни станиоли, найлони, пластмаси, суджуци, салами и др, а да е само чиста дървесина.
Ако казана е по-малък - делиш на две и си готов. Ама като гледам един 100 литров казан трябва да те "Управи".

Коригирам се - 0,3 пак. сода и малко въглени. Верно 20 л. не са много

Благодаря за отговора!
Виното е барут, без забележки! В такъв случай няма да се наложи слагане на сода и въглен. Заповядай да опиташ ракията, но почакай да отлежи или поне известно време да ветрее, след което ще я разредя на 45 алкохолни градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Дек 2013, 23:15 
Аватар

Да използвам темата,и аз ще правя смесване. Имам 20 литра много стара ракия от отел,не ми харесва.Преварявал съм я два пъти и пак нещо и куца.Решил съм да я смеся с 10 литра хубаво вино и да варя на пролет.Предполагам това,че виното не е пастьоризирано няма до доведе до някакви изненади пролетта,някакъв друг съвет. Лошото е,че не пия вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2013, 10:58 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
pentco написа:
Да използвам темата,и аз ще правя смесване. Имам 20 литра много стара ракия от отел,не ми харесва.Преварявал съм я два пъти и пак нещо и куца.Решил съм да я смеся с 10 литра хубаво вино и да варя на пролет.Предполагам това,че виното не е пастьоризирано няма до доведе до някакви изненади пролетта,някакъв друг съвет. Лошото е,че не пия вино.

Смеси ги още сега /виното и ракията/.Така няма да има изненади :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София