Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Откъде дойдоха?
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 09:56 
Аватар

Колеги, да споделя едно варене. Имам 20 литра стара, правена доста отдавна ракия, която по една или друга причина не става за пиене, не е загоряла. Правил съм какви ли не опити и експерименти, но задоволителен резултат не постигнах. Реших да направя последен опит. 20 литра ракия смесих с 20 литра вино-10 прекрасно от съседа и 10 подарено добро. Намерих и три литра паток/без глави/, на минимум 35*. Получи се 43 литра материал с общ градус 40. Долях направо с маркуча от чешмата около 25 л. вода, и драснах клечката. Изненадата дойде като протече, силен мирис на ацетони ацетати и всевъзможни гадости. Очаквах това да приключи на първия литър, но не, стана чак на втория, че да нямаше и отгоре. Сега едно уточнение, ракията е два пъти преварявана, един път на обикновения казан,втория на колоната, като винаги съм отделял глави и патоки. Разбирайте докарана почти на спирт, затова я смесих с виното. Сега се чудя, откъде дойдоха тия два литра. Предполага се от виното. Тогава се питам какво пием още в него. Тая химия при дестилиране малко или много я премахваме, но явно си остава във виното. Нека някой, който е дестилирал само вино, да сподели какво количество е отделял. И последно, ако това количество се окаже нормално за 20 литра вино, спирам го, и без това почти не пия/вино де/.

Пускам темата, но ще съм на линия чак в неделя на обяд.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 11:44 

Местожителство: София
Винаги дестилирам вино,резултатите винаги са били добри-поне що касае органолептични усещания.
Отделям на 100л около 400-600мл първак и спирам да събирам за употреба на 52-3 градуса.
Силни хим.аромати не съм имал...освен когато дестилирах едно вино сулфитирано няколко пъти...е тогава имаше такъв силен аромат на серниста ,че не можеше да си пъхнеш носа в съда с дестилата без да се закашляш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 12:25 
Аватар

Местожителство: Божурище
Всевъзможните гадости при висок %алк. се явяват първоточни фракции. При нисък %алк. се явяват опашни. Лоша ми е връзката. Затова така накратко... Миналия петък варих 20 литра паток и някъде 11 литра вино. Общия % на зареденото беше около 6-7%. Разделих 9 фракции. Три дълги първоточни и една къса опашна. По ароматите се познава бъчвата от където е виното... А правих дестилация, ей така за опити... Стана чуден дестилат на средно 65%...

П.П. Сега в 21,20 часа, като препрочитам пак, струва ми се нормално да излязат тези два литра при pentco. На база съпоставка с написаното в горните редове за петъчната ми дестилация, нещата май са близки. Трите първоточни ми бяха някъде около 0,8 литра общо... Зависи от прецизността на разделянето... Пределно ясно, най-вече от материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 23:45 
Аватар

Местожителство: Sofia
pentco написа:
...20 литра ракия смесих с 20 литра вино-10 прекрасно от съседа и 10 подарено добро. Намерих и три литра паток/без глави/, ...

Опитай със свой материал. Тогава ще знаеш какво може да очакваш. Отделям не повече от 1-1.5% първак от обема на казана (за вино от грозде). Патоки отделям от 60-58 об.%.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часова зона: Европа/София