Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Отлежаване
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 02:36 
Аватар

Здравейте днес ми беше първото варене на ракия (гроздова) нов сам и не разбирам нищо четох доста в този форум но така и не разбрах някои неща значи прочетох че е било хубаво ракията да се покрие с тензух но не разбрах колко време да я дарйа така и с каква вода (минерална но коя) е хубаво да се разреда също така как е по добре първо да се разреди и след това ли се добавя този дървен чипс също така не знам и за него всеки чипс с различен вкус ли е и т.н и колко време и колко се слага от него ще сам благодарен на някои да ми отговори мисля да я насипвам в шишета след това :nixweiss: :prost: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Отлейаване ?
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 07:44 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Това за тензуха и водата са селски легенди...водата и чешмена да е,няма значение,важно е да са с една температура двете течности,при смесването.Чипса,има френски,американски...на някои не им харесва,на други обратно..има указание на опаковката..лично мое мнение,вземи си буре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 10:24 
Аватар

Местожителство: Плевен
Задължително остави ракията за 2-3 дни отворена,може да не слагаш тензух,просто остави капака открехнат.
Аз разреждам с минерална вода или изворна.Каквато ще да е.Чешмяна не слагам заради препаратите с които я прочистват.Със сякаква вода в първия момент се размътва,не се притеснявай,след 10 мин. се избистря.Разреждай на няколко пъти за да не се наложи да преваряваш ако я разредиш много.Най-добре да отлежи после в буре 30-40 дни.
Не харесвам чипсовете.Дават различен цвят и аромат.Ако нямаш буре класиката си е черника.Понякога слагам и стафиди.На 10 литра 50-60 гр.Ако не обичаш ракията много тъмна сложи 100 гр.стафиди на 10 л. и ще получиш много приятен цвят.Стафидите придават и една сладка нотка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 11:37 
Аватар

Колега vnnaidenov, сподели с каква цел оставяш ракията "отворена", какво смяташ че се постига, защото аз не виждам смисъл в това, освен загуба на изпарил се алкохол.
Не бих си разредил дестилата с минерална вода, мен ме притеснява това, че много от тези води съдържат отровни вещества над допустимите норми-флуор,натрий,хлор. Изворната вода е добър вариант, но от район в който няма химически замърсители. Дестилирана или розова също е добър вариант.
Относно потъмняването на дестилата, за мен съм стигнал до извода,че става само когато средната фракция не е отделена правилно, или са слагани преди разреждането някакви подобрители от които да се получи.
Никога не съм темперилал вода и дестилат, напротив, разреждал съм с големи разлики, и за около двадесет години нямам потъмняване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 12:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
:)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 18:58 
Аватар

Не знам защо се оставя ракията отворена,така са ме учили,така правя.
Ако оставиш един литър прясна ракия в стъклена бутилка,плътно затворена,на другия ден ще имаш друго мнение.Ако си по-смел може да използваш и 10 л. :megagrin: Старите хора казват че ракията трябва да си "почине".Не мисля че има загуба на алкохол.Ако има е минимална и не ме притеснява.
При разреждане ракията не потъмнява а в първия момент става като хлорирана вода.Затова писах че помътнява.Това при разреждане с Горна баня или Девин изворна. И аз никога не съм темперирал при разреждане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 21:15 

Местожителство: София
Никога не съм оставял отворена ракията да стои с дни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 22:28 
Аватар

Целта е да влезе кислород, при което след само два три дни, металния привкус изчезва,но това не значи че е добра за пиене.Тензух се слага за да не влизат разни гадове и прахоляк.Най- добре е веднага в буре, ако не в стъкло или евентуално неръждавейка,разни пластмаси - забрави щото е евтино ма гадно.Ако правиш препек нормално е дестилата да е 65-72 градуса.На този градус е добре и да отлежи- колкото можеш да я чакаш, толкова по -добре, но подобренията идват бавно.Половин година си е минималното време за да отиде на по-добре.
При разреждането също стават процеси, които съвсем не са елементарни.Вземи примерно един литър на 70 градуса,топни един термометър и един спиртомер, почвай да сипваш по малко водица докато я докараш да речем на 45 градуса.Ще видиш , че температурата ще се повиши с 4-5 градуса.След разреждането ракията също трябва да отлежи минимум две седмици.Ако имаш изтощено буре,и я сипеш вътре, сам ще се учудиш през какви фази минава. Отначало ще помислиш , че тотално си загубил аромат и мекота, но комкайки се веднъж на няколко дни, ще се увериш ,че чакането не е напразно. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 22:44 
Аватар

[quote="ilu6a"]Никога не съм оставял отворена ракията да стои с дни...[/quote
Но предполагам не си я затварял херметически,а просто е имало капак отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 22:59 
Аватар

добре колеги някои ако може да даде линк за някое горе долу хубаво буре но да не е на космическа цена :megagrin: и тези стафиди колега какви са сурови или ? аз за цвят искам да я докарам като уиски :shock: :D :2thumbs: и за този черник нищо неми говори чувал сам че било хубаво да се сложи кори от салкъм ? а за този чипс ми е много любопитно какво ли ще стане ако има някои доволен от този чипс да сподели мнение :sauf: :zauf2: :google: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 23:39 

Местожителство: София
vnnaidenov написа:
Но предполагам не си я затварял херметически,а просто е имало капак отгоре

Нямам съдове с капаци.Всичко се затваря добре .
Темата с открития дестилат е чепкана доста,като и за чипса и всичко останало

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 23:57 
Аватар

ivelin21 написа:
добре колеги някои ако може да даде линк за някое горе долу хубаво буре но да не е на космическа цена :megagrin: и тези стафиди колега какви са сурови или ? аз за цвят искам да я докарам като уиски :shock: :D :2thumbs: и за този черник нищо неми говори чувал сам че било хубаво да се сложи кори от салкъм ? а за този чипс ми е много любопитно какво ли ще стане ако има някои доволен от този чипс да сподели мнение :sauf: :zauf2: :google: :respekt:

Те стафидите са само сурови.
Не е ЧЕРНИК :lol: ,черница,черника,дуда,в различните региони е с различни имена.За кори от салкъм от теб чувам.

За буре търси във форума "Врачеш"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2014, 06:02 
Аватар

Местожителство: Варна
За буре виж тук.

viewtopic.php?f=8&t=1788 0888861150 Севдалин Николов майстора който направи моето буре. Доволен съм!

За ароматизиране тук.

viewtopic.php?f=8&t=2618

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2014, 11:01 
Аватар

Колко литра ти е бурето и колко струва?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2014, 18:28 
Аватар

Местожителство: Варна
vnnaidenov написа:
Колко литра ти е бурето и колко струва?

Бурето ми е 30 литра. Цена 139 лв + 15 лв транспорт по ЕКОНТ до Варна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София