Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: почерняла ракия
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2014, 11:26 

Здравейте,моля за помощ.Миналата есен ми подариха две нови дъбови бурета-10л и 50л.Изкиснах ги както ми казаха и в малкото започнах да слагам от ракията си за по 1-1,5месец да се оцвети и отлежи,като съм много доволен от резултата.В голямото есента сложих вино и след изпиването му,тази пролет го измих и реших да го ползвам и него за ракия като малкото,но след 1,5месец видях,че ракията е почерняла,а не златиста като от малкото буре.Вкусът не е лош,но този черен цвят... :explode: .Моля помогнете-как да я спася,че иначе ще трябва да я преварявам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2014, 14:51 
Аватар

Местожителство: Плевен
Мисля че си направил перфектно почистване на бурето от остатъците вино.
Налей гореща вода и я остави за 2-3 дни.Ако се оцвети,повтори,но мисля че вече няма да имаш проблем.
За съжаление без преварка няма да минеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2014, 15:26 

Местожителство: София
Ако виното е било червено,каквото и да правиш винаги ще имаш това нежелано оцветяване на дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2014, 18:06 

Благодаря за отговорите,явно ме чака преварка.Язък за 50л ракия,защото е на 60градуса и с много добър вкус от грозде мерло,но с този цвят не мога да я предложа на гостите си :explode: .Само да попитам илюша,ако изкисна добре бурето с гореща вода,има ли опасност за другата ракия-виното беше червено/мерло/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2014, 23:41 

Местожителство: София
Колкото и да го киснеш ,водата да излиза безцветна от него,като сложиш дестилата ще последва оцветяване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2014, 00:05 
Аватар

Малко си поомазал нещата но с преварка ще се оправят. И на мен всички ми казваха да не ползвам буре от червено вино, ама :explode: :lachtot:
От личен опит ще ти дам съвет - преди няколко години си купих буренце в което е имало 6-7 месеца червено вино. Поставих ракия и за няколко дена стана хубав цвят, след още няколко дена потъмня и почна да бие и на червено цвета-иначе аромата е ОК. Извадих я и сложих нова. Така след доста смени около година червения отенък изчезна и сега става карамелено златиста за около 3-4 месеца отлежаване.
Та съвета ми е да поглеждаш честичко, да вземаш проби и да сменяш съдържанието в бурето :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 15:42 

Местожителство: Ямбол
Аз имах същия проблем с мускатова ракия самоче беше в бидон с малко гърло и кафяв на цвят и не се виждаше добре колко е измит.Та след изваждането на червеното вино уж го измих добре ама се оказа че е останало все пак някакво оцветяване .В същия бидон сложих мускатовата ракийка и след няколко седмици беше станала черна и с отвратителен вкус.Та доста поразпитвах и ми казаха да опитам с белтък от яйце.

Значи взех 2 белтъка и ги разбих лекичко /да не стане на пяна/в 500 гр.вода,само да стане хомогенна смес.Сложих ракия в 10 л туба от вода и изсипах това чудо вътре.Разклатих я добре да се омеси всичко .Оставих го 1 денонощие да престои и какво да ти кажа.Получи се като пресичане на сместа по дъното и до гърлото на тубата.Останалата част от такията беше кристална. Пъхнах внимателно една шлаухка и извадих хубавата ракия като внимавах образувалата се тиня да не се засмуче и тя.Интересното беше че ракията която извадих вече не беше си променила нито цвета нито мускатовия вкус.
Дано не съм закъснял много и да си я преварил но сега видях темата.
Ако искаш опитай първо с по малко количество да видиш ефекта,щом си решил да я преваряш няма какво да губиш дори и да не се получи,но при мен стана и то с много добър резултат.
Успех

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София