Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 23:53 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Малко инфо за мераклии,като мен http://www.wineinbg.org/#/page/4585480992.
Аз си оставам с мерака. :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 02:50 
Аватар

Така като гледам, за да си изледваш всичко за виното - няколко хиляди :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 12:28 

Местожителство: София
Е ...за виното направено в дом. условия са достатъчни 2-3 неща за ориентир.
Достатъчно са титруема,захари и алкохол.Това миналата година струваше 20лв .гледам вдигна ли са цените с по 3-4лв на перо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 15:30 
Аватар

За измерване на захари и алкохол не вярвам някой да даде пари.За титруема киселина в домашни условия са необходими десет минути ,а "апаратурата" и реактивите струват няколко лева за стотина проби.
Интересува ме достоверен домашен метод за определяне на усвоими азотни вещества в гроздовата мъст.Тогава няма да се ръгат разни "подхранки" на око ,когато трябва и не трябва.И няма да има въпроси-олеле виното мирише на .... :furz: Не вярвам и някой да се изръси с 30 лева за да закваси 100л. мъст.
Но когато трябва да имаш сертификат от оторизирана лаборатория, нещата стават други.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 16:38 

Местожителство: София
Точно за захари и алкохол се дават най-вече...титруемата ясно....може да е сравнително изпълнимо в къщи но се допускат грешки при измерване на обема най-вече...
Тук от форума знам хора ,които изследват виното си и при по-малки количества от 100л.
30лв на са 3000лв все пак...
Апропо тази лаборатория е далеч от сертифицирана такава...който е пращал проби там, знае за какво говоря :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 16:57 
Аватар

Пише ,че е сертифицирана и е оторизирана да "дава присъди".Когато ти трябва бумагата, а не истината, нямаш избор.Все пак не вярвам да го карат през просото като им гледам фирмата.
Това за 30 лв.(опа били 36лв.) е относно закваска за 100л. мъст- видях го в ценоразписа.Аз не бих дал тези пари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 21:28 
Аватар

А би ли споделил линк, откъдето мога да си закупя "апаратурата и реактивите", защото имам намерение да се науча да титрувам. Прочетох някой неща и изгледах няколко клипчета, но тъй като са английски дават линкове в EBAY, а аз искам да си ги поръчам от тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 23:52 
Аватар

Само някой общи неща от интернет, които намерих:
http://www.grapestompers.com/articles/m ... cidity.htm
https://www.youtube.com/watch?v=kgJs639YTCo
и още няколко подобни.
Дадоха ми съвсем бегла представа и бих желал да прочета нещо повече по темата, тъй като наистина имам желание да се науча. От няколко години се опитвам да подобря вината, които правя и това е нещо, което трябва да науча да правя, но не познавам лично никой, който разбира от това. Благодарен съм за всякакви насоки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2014, 10:41 
Аватар

Доколкото рабрах:
Сипваш в съд 15мл. вино. Сипваш 3 капки Фенолфталеин и разъркваш. Започваш да добавяш натриева основа по 0.5мл. Цвета на бялото вино трябва да стане розов, а на червеното - сив. Като рабъркаш течноста се връща в първоначалния си цвят. Повтаряш това, докато цвета на течността спре да се променя. После умножаваш количеството натриева основа, което си използвал по 0.1 и получаваш процента на киселината в разтвора, ако не умножиш получаваш количеството киселини в г/л. Това може да го правиш и с PH метър, като добавяш натриева основа, докато покаже 8.2PH. Това е нивото, при което цвета остава постоянен. Това е по-лесно тъй като е трудно да видиш кога точно се променя цвета.
Както казах не съм прочел много, не знам дали всичко това е вярно и не съм го правил на практика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2014, 11:17 
Аватар

Много добре си разбрал,с малки уточнения.
Написах "апаратура", защото както виждаш от клипа тя е една спринцовка , която в аптеката струва стотинки.С нея става , но за малко повече пари ще имаш съществени удобства.
Ето ти една фирма от която можеш да купиш всичко на добри цени. Разцъкай сайта, там има и каталог.http://chimspectar.com/
спринцовката можеш да замениш с" пипета Мор". която струва 3.6 лева.Ако прежалиш 30 лв. вземи "бюрета Мор".Тя е точно за целта и е най-удобна .
Реактивите които ти трябват са:
индикатор- фенолфталейн-цена 7,20 лв. за 25 грама.Никак не е скъпо защото при всяка проба се използват две-три капки.Ако използваш рН метър този реактив не ти е необходим.Трябва обаче да е с изнесена сонда иначе е много неудобно използването му за целта.
Разтвор на натриева основа 0.1 М което е 4 гр. на литър. 1 кг е 5,70лв.(ч.з.а.)
Всимаш една бутилка от най-ефтиния оцет, разреждаш в най-различни пропорции, и започваш тренировки.До десетата проба, всичко ще ти стане ясно,а като навъртиш 50, вече ще си цар.
Метода е много лесен ,евтин и точен.
Извинявай, ако някъде съм объркал правописа :) и питай каквото не ти е ясно.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2014, 11:45 
Аватар

Благодаря за информацията! Когато получа поръчката ще тествам и ще питам, ако нещо не ми е ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София