Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 09:23 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
petiomalchev написа:
Браво на msergiev за точното и ясно обяснение :klatsch:

Благодаря за добрите думи , Петьо! Пуснах нова тема с мнението си по въпроса в раздел "Обурудване, съоръжения и консумативи" със заглавие "Маслоуловител" .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 09:26 
Аватар

Местожителство: Казанлък
ivoPP написа:
Мисля си, че ако се отдели първака и чак после се постави съда за отделяне на "мазното нещо", няма да се получи нищо защото то вече е изтекло.

Не е така.Пробвай и ще видиш.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 11:16 
Аватар

Местожителство: София
ivoPP написа:
Не съм опитвал този метод, но съм чувал за него. Днес мисля да пусна един казан - 60 л и ще го изпробвам. Мисля си, че ако се отдели първака и чак после се постави съда за отделяне на "мазното нещо", няма да се получи нищо защото то вече е изтекло. Може би това е причината при някои от колегите да изтече само бистра течност. Просто, каквото и гадост да е имало тя е заминала с първака.
Така че, днес ще пробвам и ще докладвам. :thumbs1:

Не става само с доклад, иска се и почерпка :prost:
Ха наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 19:40 

Местожителство: Русе
Krass написа:
ivoPP написа:
Мисля си, че ако се отдели първака и чак после се постави съда за отделяне на "мазното нещо", няма да се получи нищо защото то вече е изтекло.

Не е така.Пробвай и ще видиш.

Излезе, че аз си измислям някакви процеси, ама не съм химик. Krass беше прав. Сложих една чаша "Бехер" - 1000 ml и пуснах "инсталацията". Първо отделих първака, както си му е реда. По-нататък, докато чашата беше в кофата, не можах да видя нищо и взех да си мисля, че съм прав. Да, ама не - както казваше Бочаров. След като се събраха около 2 литра в кофата не издържах и извадих чашата да видя по-добре какво е станало. И то беше там. Гадно синьо нещо. Стои и си плува на нивото до където беше водата. Накрая с една спринцовка изтеглих ракията, която беше над този облак и действително течността, която остана смърдеше гадно. Като си помисля, че този "сифилис" щеше да ми съсипе ракийката! - ужас. :wallbash:
Всъщност форума е за това - по-знаещите и по-патилите да просвещават такива като мене. :D
От сега нататък само така ще си варя благинката. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 20:38 

ivoPP написа:
..........Всъщност форума е за това.....

Да, форумът е точно за това.
Както съм писал и по-горе, в тази тема, този процес /къпане/ няма да го пропусна нито един път.
До тук вече неколцина се увериха лично, че ОНОВА е там, и ТРЯБВА ДА ГО ПРЕМАХНЕМ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 21:05 
Администратор
Аватар

:) ОНОВА синьото май е меден ацетат или сулфат. Имаше една тема за почистване на спиралата, виж с търсачката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 08:58 
Аватар

Онова синкавото всъщност е прозрачно предполагамподобен цвят
Когато изходния материал не е добър се получава бяла утайка, която също мирише гадно :motz: . Някой виждал ли го е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 14:55 

SiteAdmin написа:
ОНОВА синьото май е меден ацетат или сулфат.

valentor написа:
.............Накрая , когато си свършил с изваряването, вдигни този стъклен съд към светлината, ако веднага не видиш то леко разклати съдът, гледай от долу нагоре под ъгъл около 20-30 градуса. Няма как да не го забележиш. ...................
От долу е водата, следва това мазно,синкаво , и над него друго...............

Spiritus написа:
........Онова синкавото всъщност е прозрачно ..........

Да мазно и прозрачно е и не е синьо на цвят, а погледнато срещу светлината дава такова , синкаво ,пречупване на светлината.
Но считам че това са вторични признаци.
Важното е да го махаме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 21:20 

Местожителство: Русе
ОНОВА, синьото, наистина е прозрачно - като облак. Интересното е, че при леко разклащане на съда не се смесва с водата или ракията ами си стои като ясно изразен слой. Не занам какво е, но наистина трябва да се маха. Само като си помисля, че в предните ракии то си е било там и съм го изпил - гадно е. :datz: Пак повтарям: От тук нататък - само потози начин!
Всъщност не знам, дали тази гадост има нещо общо с опалисценцията на ракията след разреждане (макар и с дейонизирана вода)? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 23:51 
Администратор
Аватар

ivoPP написа:
Всъщност не знам, дали тази гадост има нещо общо с опалисценцията на ракията след разреждане (макар и с дейонизирана вода)? :?

Макар и категорично да не споделям категоричността на къпещите ракията :) в случая си прав. Това, дето си го наричаш гадост са масла, които опалесцират при разреждане. Най-често опалесценцията е симптом, че са отървани патоките или е имало неправилна ферментация, но може и да бъде напълно безобидно оптическо явление при силно ароматична суровина.

Тъй като тук дискутираният метод едва ли не вече е извезан на знамената, нека добавя, че от правилно сварена хубава пращина излиза и хубава ракия, без да е нужно каквото и да е "къпане". А развалиш ли материала, няма метод, с който от щльокавицата да стане еликсир...

Експериментирайте - това е много хубаво, защото само така се набира опит, ама все пак не изоставяйте традицията ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2009, 06:28 

Аз още недоумявам защо при мен се получи това смесване на ракията с водата.. И как успява да не се смеси, като нaкрая нали я докарваме на градус пак с вода...И все пак съм виждал този ефект около Хасково веднъж. Само се чудя дали да рискувам пак следващия път.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2009, 22:38 
Аватар

Това което пишете за шишето от бозата е вярно,защото съм го изпитал лично в началото.Сега изпробвам друг метод и мисля,че е по-ефикасен.По средата на лулата съм монтирал един тройник на който отдолу е запоена капачка от буркан на която се завива буркана (естествено :lol: ). Както вие пишете метила потича при по-ниска температура и понеже е по-тежък пада в буркана и на цвят и вид е една блудкава,мазна и гадна течност (на спиртомера показва 13-15 градуса), а към охладителя отива само пара без метил.От тази ракия глава не боли.Ако някой знае нещо по въпроса да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2009, 22:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
carsimo написа:
Това което пишете за шишето от бозата е вярно,защото съм го изпитал лично в началото.Сега изпробвам друг метод и мисля,че е по-ефикасен.По средата на лулата съм монтирал един тройник на който отдолу е запоена капачка от буркан на която се завива буркана (естествено :lol: ). Както вие пишете метила потича при по-ниска температура и понеже е по-тежък пада в буркана и на цвят и вид е една блудкава,мазна и гадна течност (на спиртомера показва 13-15 градуса), а към охладителя отива само пара без метил.От тази ракия глава не боли.Ако някой знае нещо по въпроса да сподели.

Колега , не разбрах от кое е по-тежък "метилът" ?! Не е лошо да прочетеш тази тема viewtopic.php?f=9&t=443

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2009, 11:51 

Човека е строг ,но справедлив))))-има много изписано по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2009, 11:59 

carsimo написа:

Здравейте!
carsimo тове което пада в буркана едва ли е метилов алкохол. Може би има незначителна част метилов алкохол но аз смятам, че това е емулсия от етерични масла, ацетати и висши алкохоли. Метиловия алкохол не се отделя толкова лесно. Най-добре е да отделяш първите 0,5-2 литра дестилат. На практика почти цялото количество метилов алкохол се съдържа в тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София