Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 20:16 

Местожителство: Ямбол
Здравейте! Преди известно време в раздел "Суровини и .. " писах тема за Декстрозата и не получих нито един отговор, но така или иначе си направих кайсиевата ракия с декстроза, мая и 200 кг кайсии. Резултата на аромат е прекрасен, но вкуса е горчив не в самото начало, а накрая.
Някой имал ли е подобен случай? Някакви идеи за оправяне на вкуса?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 21:52 
Аватар

Местожителство: Varna
Трудна работа ако оправиш вкуса ще загубиш аромата. Тя и бирата е горчива ама я пием.
Пробвай всичко което си чел във форума с малки дози 50-100гр., сложи им щипка захар пробваи и смед, активен въглен на хапчета от аптекат на 100гр. сложи едно хапче. Другото вече е преварката но преди това може да третираш ракията с активен въглен, калиев перманганат, може да пробваш и на 6 л. разредена ракия за втора преварка 20-25ал/гр. 1л. прясно мляко.
Пробвай и метода с олиото, вземи едно шишенце 200гр. налей 100гр. ракия долеи олио слои с дебелина 5мм. и разклати силно в продилжение на 1минута, след това остави да се отдели олиото и стънко маркуче източи ракията /може да пробваш с пластмасово шише 500 гр. след като се отай олиото пробии шишето да изтъече ракията/. Гледай само олиото да не е гранясало.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 22:49 

Благодаря за бързината ... пробвах вече с активен въглен. Чувствително подобрение на вкуса, но и загуба на аромата. Едиственото което ме интересува е къде сгреших?!? явно ще се правят опити с малки количества със същите съставки и догодина ... кайсии вече почти няма, може да пробвам с праскови, но трябва да си поръчам декстрин и да видя дали той е причината. може и ... Като открия причината ще пиша. Обещавам.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2009, 10:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Дане си варил ракията с костилките, те падат на дъното и при високата температура отделят характерния за тях горчив вкус. Тази година варих от сливи на шестия де след приключване на бурната ферментация /преди да потъне шапката/ прецедих джибрата през мрежа за рачило окото е около 4мм./ отделям костилките, шлюпките и не смачканите сливи. Общо взето следвам технологията на червеното вино.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2009, 11:27 

Не ... костилките на кайсиите съм махнал още преди да сложа декстроза и мая ...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2009, 14:09 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Мани и при мен е същата, отделих костилките и заложих джидрата. Бъркане редовно, превря добре, падна джибрата, супер аромат и накрая от самото начало текна горчива! Незнам дали няма да е от маята! За бактериална зараза неможе и да се говори, още отначалото подсилих с отлежал супер паток! Но, дърво! Незнам как ще е след преварката!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2009, 09:54 

Местожителство: Хасково
Колега , защо си насилвал естествения процес с мая? И аз варих от кайсии - за 5 дни на това слънце материалът беше избистрен и готов. А и не бях толкова прецизен с костилките. Бях вложил и 10 кг захар.
А дали не е от тази декстроза?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2009, 11:05 

100 % виновна е маята. Бях сложил по 3 пакетчета мая на 120 л бидон. Повторих опита 1 пакетче и резултата е прекрасна кайсиева ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София