Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2015, 09:12 

Здравейте на 27.12.2014г. варих ракия от грозде. Казвам грозде, защото не съм пускал вино, тъй като не обичам. Технологията я спазих стриктно. Отделих патоките в правилния момент. Ракията я варих в казан от новите с двойната дестилация. Излезе много добра ракия (цвят, мирис и вкус). След като я сварих, тъй като нямам буре сложих ракията в един бидон от тези сините от 120 литра. Ракията с разреждането с изворна вода като количество стана 60 литра. За леко оцветяване сложих в ракията френски дъбов чипс, от тези в пакетчетата купени от търговската мрежа. Това съм го правил и друг път с друга ракия и е нямало проблеми. Всичко беше хубаво. Тъй като имах стара ракия, тази я оставих така в бидона. Вчера реших да прехвърля ракията в други съдове и да освободя бидона. Отпих малко от ракията и усетих, че същата има лек дъх на бидон. Искам да кажа, че няма мирис на лошо, а само в края на глътката се появява лек дъх на бидон. Въпроса ми е някой ако е успял да "излекува" такава ракия как е процедирал. Предварително благодаря на отзовалите се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2015, 15:10 

Местожителство: Варна
Не знам как можеш да я оправиш, но мисля че това може да е субективно усещане! Щом досега не си имал проблем със същия бидон. И аз ползвам такъв, но няма дъх.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2015, 16:39 
Аватар

Същия проблем имам и аз. Някой от бидоните сме го пропуснали и е дал дъх още при ферментирането. Съвсем лек далечен остатъчен вкус на бидон. Много от познатите въобще не го и усещат.
Какво да кажа, проблема почти съм го решил, я има 5 литра останали, я не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2015, 18:52 
Аватар

Всеки казва, че не усеща разлика, но като опитам материал от нов бидон и от сините (едно и също грозде), ясно се усеща разликата. След няколко ползвания, обаче, дъхът изчезна. Сега като си купя от сините бидони, първо го измивам с натриева основа 2-3 пъти и после го ползвам за материал за ракия не за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2015, 20:58 
Аватар

На дълго и широко разчепкахме темата за пластмасите и ракията,ама всичко отиде в кошчето. Аз пак твърдя, че те са несъвместими. За ферментацията иди дойди, но за съхранение- никога. Използвам само за ферментация(от сиромашия) десетина години БЯЛИ бидони от 120 л. и те имат маркировка за "хранителни продукти". Дали обаче алкохола е в тази графа всеки си решава.
Син бидон имам един 220 л.(втора употреба за 30 лева), но не съм слагал в него джибре, няма и да сложа.Той е идеален за серпентината на казана.Първичният цвят на полиетилена е бял,така че всякакви други се получават с пигменти.Ако не смърдят не значи че са безвредни.
Не знам каква е разликата между френски дъб и кацата на дедо ми, но я предпочитам пред пластмасата.
Как се маха гадния привкус да кажат тези които твърдяха, че "нема страшно".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2015, 21:48 
Аватар

Иво, това което си дал е от полза, но ние имаме наредба или закон, дето тези неща са описани с подробности относно сфери на приложение , допустими нива и така на татък. Когато я постнах ми отговориха да си я чета сам.Аз вече я бях прочел. :) . Използвам за съхранение само стъкло и дърво. Поне за това не трябват кой знае какви обеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2015, 01:04 
Аватар

Няма пластмаса, поне до скоро, в която да няма малко или много бисфенол А. Това също е петролен продукт, който се влага в производството и с цел подобрение на качеството.
PES, само съм чел че не съдържа. На практика е скъпо производство и мисля че в БГ няма внос.
Писал съм преди време за бутилки от тритан. Ново,по-евтино производство без ВРА. Колко е без
не е ясно, такава е рекламата, но няма надпис BPA free, турско производство са, купих си.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София