Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 13:24 

Здравейте , искам да попитам значи понеже ми дадоха едно пънче от черница и ми казаха че трябва да се обели , да се нареже и се слага във ракията да отлежава.Та въпроса ми е трябва ли някъква допълнителна обработка да се прави на пръчките от черница преди да се сложи в ракията ???
И другия ми въпрос е като ги сложа , трябва ли да се запечатва стъклената дамаджана и да отлежава или трябва да се претаква ?? защото някаде четох ,че след като е пресна ракията първите няколко месеца се претаквало по 1 път в месеца .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 16:04 
Аватар

Местожителство: Varna
Кората се маха нацепва се на трески дебели един пръст и дълги една педя, аз слагам 20-30 летвички в десет литрова туба от минерална вода слагам едно пакетче сода за хляб и наливам гореща вода. След 12ч. изливам водата изплаквам 2-3 пъти и наливам чиста вода. Сменям я още 2-3 пити през 12 часа и след това ги слагам в ракията, така се прави с нови черничеви бурета но водата се сменя докато излезе чиста вода. Поне месец или два е добре ракията да се държи в отворен съд, за да омекне ракията и да се махне аромата на казан. Аз държа ракията в тенджера от алпака и разбърквам почти всеки ден зада вкарам въздух в нея. Ако пълниш ракията в дамаджани е добре да я напълниш до скоса зада оставиш по голяма повърхност която да контактува с въздуха. Треските се махат когато ракията се оцвети в желания цвят.
Виж и това viewtopic.php?t=309

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 19:32 

Благодаря много за изчерпателния отговор , това ми е доста полезно като информация.

Искам да попитам още нещо - колко време трябва да седят треските при ракията ? Защото искам да ми отлежи ракията няколко години , тоест трябва да седи няколко дена докато се оцвети и после да махна треските , след което да затворя стъклената дамаджана и да я оставя без да я пипам някаде или да я оставя да отлежи с треските ???

Има ли голямо значение температурата при която отлежава ?? Защото аз я държа на балкона и там обикновенно я пече слънцето .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 20:31 
Аватар

Всеки харесва различен цвят на ракия така че като се оцвети както я харесваш махни клечките. Клечките могат да се използват няколко пъти но всеки път оцветяват ракията за по дълго време, съхранявам клечките в наилонова надупчена торба и всеки път преди да ги сложа в другата ракия ги накисвам за час два в гореша вода със сода и след това изплаквам със хладка вода 2-3 пъти. На дамаджаната сложи хартиена тапа /фишек от вестник/ едно вереме са слагали кочаян. Това че я държиш на балкона може и да е добре защото от топлото процесите на стареене ще са по бързи. И не пълни дамаджаната до горе остави да има по голямо количество въздух и по голяма повърхност на контакта с него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 22:41 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Sloopy написа:
Здравейте , искам да попитам значи понеже ми дадоха едно пънче от черница и ми казаха че трябва да се обели , да се нареже и се слага във ракията да отлежава.Та въпроса ми е трябва ли някъква допълнителна обработка да се прави на пръчките от черница преди да се сложи в ракията ???
И другия ми въпрос е като ги сложа , трябва ли да се запечатва стъклената дамаджана и да отлежава или трябва да се претаква ?? защото някаде четох ,че след като е пресна ракията първите няколко месеца се претаквало по 1 път в месеца .

В тенджера с вряща вода сложи треските 5-7мин.,вадиш заливаш със студена вода,изчакваш да поизсъхнат и....ги слагаш.Говоря от собствен опит,иначе рискуваш един горчив привкус от не напарените трески.
Позддрави и наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2009, 17:21 

Мерси отново , но ще продължа с въпросите си :D
След като се поразрових наляво и надясно почнах да осъзнавам защо се правят тези процедури с печенето и кисненето на клечките.И понеже се интересувам не само как се прави дадено нещо , но и защо стигнах до някои заключения , които ще споделя и ако имам някакви грешки ще се радвам да ги чуя.

Значи кисненето става за да се премахнат излишните дъбилни вещества,смола и т.н.

Относно печенето според една статия която изрових -
Цитат:
Изследванията потвърждават, че танините са най-чувствителни на нагряване и лесно се разграждат. С последващото повишаване на температурата, захарите, съдържащи се в дървесината, започват да карамелизират, така ароматът на дъб се трансформира в сладък аромат на подправки. Следва разграждане на лигнина, при което се получава ванилен аромат. При по-високи температури и степени на изпичане се постигат богатите аромати на бадем, шоколад, кафе и т. нар. “опушени” аромати.

От това следва че ако искам ракията ми да придобие примерно ванилен аромат , трябва да ги препеча дъските на по висока температура , а температурите са описани тука Изображение
Това е температурата на която се пекът , но никаде не пише колко време се пекът ?? Това е и първия ми въпрос ???
Втория ми въпрос е може ли в обикновенната фурна да се пекът или не???Някъде прочетох че можело но се увиват в фолио ???
Третия въпрос е първо се пече и после се накисва или обратното ???
В смисал като се изпече и после почне да се кисне няма ли да се извлекът освен негативните елементи така и постигнатите вкусови особености ???
И Четвърти въпрос е миенето със сода защо се прави ??

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2009, 17:37 
Аватар

Виж тук, продават буретата с четири различни степени на обгаряне, явно това допринася за расличните аромати, колкото повече е обгоряло бурето толкова по висока температура е достигнала дъската. http://www.bgoakbarrels.com/GALLCATS/BG/

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София