Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 00:38 
Аватар

:shock: :explode: варя си аз със неръждавеиката и о чудо тече жълт елексир от гроздовата шира,колкото пада градуса толкова по- бяла :wallbash: :roll: .Взех друг казан з месингов капак,варя си аз пак тая,различни джибрета различни реколти :krank: :?: каква е причината :klugscheisser: ??с повишена трудност,имам някакви обяснения но остават???????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 00:51 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Написаното от теб е доста неразбираемо... Би ли опитал да се изразиш по-ясно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 14:26 

Аз имах преди време нещо подобно,като при мен потече направо компот.Стигнах до извода, тъй като казана беше от две перални и понеже дъното е тясно,първо се загрява най-долната част ма материала и самите пари минавайки през студената горна част излизат оцветени.Премахнах горната половина и вече повече от 20 години не ми се е случвало подобно нещо.Може и да се заблуждавам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 16:07 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Момчета, стегнете се малко :lol: Оцветяване на дадено вещество в парна или газова фаза означава силна токсичност. Например жълтеникаво - флуор, жълто-зеленикаво - хлор, червено-кафяво - азотен диоксид и т.н. Няма откъде да се вземат такива газове при дестилация. Спиртните и водните пари са абсолютно прозрачни. Пигментите от пращината и/или металните съединения с някакъв цвят НЕ преминават в парна фаза, защото са нелетливи при тези темперагури.
Оцветяване на дестилата е възможно по 2 начина:
- при директно преминаване на материал от казана - задавяне при колона или прегряване/запенване при аламбик.
- образуване на метални съединения в охладителя - най-често зеленикави като меден ацетат при медните или жълто-червеникави при неръждаемите. В първия случай обикновено се дължи на некачествена пращина с високо съдържание на летливи киселини като оцетна, във втория на неподходящ материал за охладител и/или заварки с неподходящ добавъчен материал - типично за шевните тръби при нискобюджетни дестилатори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 09:56 
Аватар

казана от неръждавеиката е от три частис капак от четвърта , а другия е меден казан с капак които в последствие се оказа месингов но обработен да добие цвят на меден ,от вутрешната страна след варене при измиване явно след окисляването мада леко ръждив пласт :? .Изпарителя е един и същ в двата случая,след широка лула се стеснява което прави веселата струика на моменти нестабилна на тласъци но няма проблем :saufen:странното е че предишния собственик на медния казан каза че нее имал такива проблеми но е бил с друг изпарител :? .Вчера пак варих и :lab: :idea: може би в мазето ми става някаква химия :lab: :klugscheisser: дадохте ми насока за размисъл :wallbash: ше обмисля мненията и ше :lab: ,а иначе пущинята си тече и на вкус нее зле не се усеша нишо странно,може би при аутопсията :megagrin: ще се установи

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 10:13 
Аватар

Баи Танасе,може би с твоя помощ да достигна до отговора даи някакъв контакт за връзка за да побеседваме на воля :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 10:39 
Аватар

Нито съм последна инстанция, нито съм с претенции за корифей, а форумите за за дускусии, така че пиши спокойно, за да помогнеш и на други. Само по възможност конкретно по темата, без спам и баластра.
И така - проблемът е или в пращината, или в охладителя...а може и в двете :nixweiss:
Май беше споменал "различни джибрета, различни реколти". Да започнем оттам.

Едит: Това е ако изключим запенване на материала и преминаване в дестилата. По този повод да си коригирам леко и горния пост. При задавяне на колоните и последващото "оригване" :D излиза флегма. Не е невъзможно веднага след това да тръгне пяна от казана, но трябва много да си превишил подгряващата мощност и да си препълнил казана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 19:14 
Аватар

:prost: не знам какво му е на джибрето,както споменах различни реколти ,бидони...но във всичките участва Отело :D .Вчера сварих патоките които бях събрал :lab: :shock: имаше съвсем в началотомного блед отенък но може би е от половин кофата джибре за аромат което добавих в казана.Засега :?: остава каква химия забърквам ,ще трчбва да пробвам с някое чуждо джибре :twisted: да отпадне окончателно съмнението от дестилатора.Взех мнение от :lab: които ми спомена за някакви пигменти които се разграждали в материала но проба -грешката маи ще решава случая ако не се намери логично обяснение на ситуацията

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 22:18 
Аватар

Под "реколта" нали се разбира добив, годишна продукция. Примерно реколта 2016.
Та това джибре всичкото ли е 2016?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2016, 22:51 
Аватар

vandev написа:
......Засега :?: остава каква химия забърквам ,ще трчбва да пробвам с някое чуждо джибре :twisted: да отпадне окончателно съмнението от дестилатора.

Аз имам предложение за проба и с друг дестилатор, защото при тези условия също може да възникнат проблеми.

vandev написа:
...казана от неръждавеиката е от три частис капак от четвърта , а другия е меден казан с капак които в последствие се оказа месингов но обработен да добие цвят на меден....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2016, 22:59 
Аватар

:prost: :prost: таината се крие в джибрето,след като заредих старото само от един бидон потече в началото бледо жълта другите бели,при преваркате върнах част от жълтура около 5 литра в60-65 литра патоки и други подобни и ...................... :lab: потече отново в началото бледо жълта но не за дълго при здрав :dance: градус и след това избистри на сълза :klatsch: за дълго.Беседвах с хора химици и достигнахме до становище че това са пигменти от грождето които са се отделилипри дългото седене на джибрето :?: :furz: та вупроса намери някакъв отговор но ....... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2016, 14:17 
Аватар

Здравейте! Днес за пръв път варихме ракия. Материала бе от остатъка на вино мерло, отделен на 7 ден, без да бъде пресован, с добавени 25кг захар и вода - до обем от приблизително240литра.
Отделих първите 0,5л и измерих 65градуса ракия- безцветна.
След 20-я литър ракията почна да придобива жълтеникав цвят. :( Колкото по подаше градуса - жълтеникавия цвят се засилваше, като на 40 градуса стана и мътна.
Казанджията / собственик на 3 казана, доказал се във времето и уважаван от хората професионалист/ коментира, че това е следствиена предозираното пръскане на гроздата с сяросъдържаци фунгициди и пестициди. Твърдеше че не му е за пръв път и че като разкачи установката -тръбата - връзка между двата казана - ще е наслоена с оловносив налеп и че този налеп ще е по цялата инсталация. Така се и оказа!!! :afraid:
Може ли някой да разее притесненията ми - има ли остатъчни количества пестициди и фунгициди в дестилага? Опасен ли е за пиене оцветения дестилат??? Какво да се направи? Какви са изводите за в бъдеще??? :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2016, 19:05 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Здравец написа:
Казанджията / собственик на 3 казана, доказал се във времето и уважаван от хората професионалист/ коментира, че това е следствиена предозираното пръскане на гроздата с сяросъдържаци фунгициди и пестициди.
Ако е така както казва, ракията ще потече още в началото жълта...Просто казано с увеличаването на температурата паропотока се увеличава и увлича със себе си-пяна и други примеси и затова ракията се мъти....А и се наслагват по тръбете тези примеси...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2016, 23:29 

Местожителство: София
Съгласен съм с Мони,не съм чувал за медни съединения,които подлежат да дестилация...Виж може да се образуват по една или друга причина в самия охладител ако е от мед...ама това е друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2016, 00:27 
Аватар

А една снимчица на казана в работно положение, дали ще можем да видим?
Мони има право, но ще е добре колегата да разкаже, през трите фази на дестилация(глави, тяло и опашки), как се е променяло подгряването, струята и времето за дестилация на трите фази със съответните литри.
Прилича ми на пришпорен казан, а
Цитат:
Казанджията / собственик на 3 казана, доказал се във времето и уважаван от хората професионалист

или е имал друга работа, или е бързал да освободи казана за следващ "пациент" или е гледал сеир. :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София