Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2016, 23:44 

Здравейте, колеги.
Макар че за първи път пиша във форума, с удоволстие го чета от години и се уча от вашия опит.
Но сега имам проблем, чийто решение не успях да намеря в темите. Ако има такава, ще съм благодарен на модератор
да ме насочи и да изтрие този въпрос, ако го счете за излишен.
Та към пъпроса ми. Варя мускатова ракия, без да точа вино, като в преварката слагам 20% джибра за аромат. след това оставям да диша няколко месеца, завито с тензух и накрая градирам до 44 и наливам в бурета за 8-10месеца. Накрая в стъкло. Обаче миналата година, незнайно как и защо съм пропуснал да градирам ракията преди да влезе в бурето и сега като дойде време за изпразване в бутилки и като я опитах, установих пропуска. ракията е на 55 градуса. Пробвах да я разредя с каква ли не вода но с всяка една помътнява.пробвах с мнерелана вода/девин, горна баня, банкя/, изворна на девин, вода от местен извор по съвет на стар ракиджия и дори с дестилирана от аптеката. интересното при дестилиранта е че не се замъти веднага а на следващия ден. Пробвах да наливам бавно при постоянно бъркане, бях оставил водата да преспи една вечер в избата за да оеднавкви температура, но без резултат. Та въпроса ми е какво да я правя? никак не ми се преварява напълно готова ракия, и не смея да я разредя всичката ида чакам да избистря с време.
Чакам мненията ви с интерес.
Подрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2016, 11:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Щом помътнява ракията значи има нещо нередно в нея.
Може да е изпуснат паток, може да е и от джибрите дето си ги сложил в преварката
м/у другото слага се прецедена джибра(без шлюки и др.)
Peev написа:
след това оставям да диша няколко месеца, завито с тензух
Това са ''бабини деветини'',може да е оставиш за 24 часа ама за няколко месеца е прекалено(много загуба на градуси)....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2016, 21:43 

ще те послушам за дишането. и мен ме дразни този процес. но е невъзожно да има патоки. и когато я разреждам преди да е минала буре няма проблем. дайте идея....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 02:08 
Аватар

Местожителство: София
Колегите по форума са написали много по въпроса за помътняването на ракията при разреждането.
След доста изчетено основно методите са:

1.Първо разреждаш с гореща вода, така шансовете за помътняване са най-ниски. Ако помътняване се появи по време на разреждането или след това минаваш на стъпка две.
2.Купуваш си кана с филтър за вода. прекарваш ракията през филтъра и тя се избистря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 09:44 

christo77 написа:
След доста изчетено основно методите са:

1.Първо разреждаш с гореща вода, така шансовете за помътняване са най-ниски. .

Е стига де???Къде прочете това???
Температурите трябва да еднакви на водата и дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 12:01 
Аватар

Що бе ilu6a, прав е колегата :lol:
С горещата вода няма да се размъти,.......но като изстине може и на айрян да стане :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 12:56 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Peev написа:
ще те послушам за дишането. и мен ме дразни този процес. но е невъзожно да има патоки. и когато я разреждам преди да е минала буре няма проблем. дайте идея....

Точно тази ракия щеше да ти помътнее и при разреждане още преди да си я сложил в буре! По някаква случайност си сгрешил и си вкарал повече патоки - друго обяснение за помътняването няма , след като си изключил фактора качество на водата!
ПС: Гледам че на колегата christo77 му е дошло вдъхновението да пише и се е захванал да прави обобщения , както тук така и в другата тема за колоната на нести... Моята молба е да се въздържа от такива обобщения , защото написаното от него е крайно несериозно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 14:43 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А размътените проби какво ги направи ?
Ако още не си ги хвърлил или изпил - що не ги метенеш за ден във фризер (прави) и като станат като олио - да лиснеш по 20-30мл. на бутилка в канала (или в земята - за бог да прости) от най-горното и после да видим като се стоплят дали пак мътни.
Ако вече си ги хвърлил или смесил с патоки/материал за варене и т.н. - направи нова проба като я оставиш така във фризера за ден два и пак премахнеш само най-горния слой.
Смисълът на тази операция (за да не я обявят за бабини деветини) е че ако причинителят на помътняването е висши алкохоли (фюзелови масла) от патоките - то те ще се съберат горе високо при охлаждането, а после от тебе зависи как точно ще ги премахнеш.
За в целия обем на ракията вече ще е по-трудно, но поне виж дали е от това проблема.
Има и друг вариант - сега се размътва, но след престой от месец в бутилката да се избистри.
Аз винаги си държа ракията на висок градус и си разреждам по малко за консумация като всеки път шишето в което съм разредил се размътва, но се избистря до час даже на стайна темп.
Има и още един вариант - размътва се при разреждане, избистря се след час, после ако влезе в хладилника пак се замъглява, но не много.
Тъй че докато не се проиграят тия варианти не може да се даде рецепта за поправяне, а може и да няма дефект за поправяне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2016, 19:31 
Аватар

Странно.
Напоследък като пиша във форума, хората коментират доста маловажни части от написаното и пропускат съществените идеи, които биха им били от полза.

Колега msergiev ,нещо против избистрянето на ракията с воден филтър от кана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2016, 20:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
christo77 написа:
нещо против избистрянето на ракията с воден филтър от кана

Сега,не обичам да се повтарям ама ракията щом се размътва значи има нещо нередно в нея.
Това с избистрянето с разни кани,активен въглен и др. е все едно да мажеш едно лайно със сметана шоколад и да викаш - 'егати тортата', да ама не, лайното си е лайно дори и със сребърна лъжица да го ядеш.Начина е , или да пиеш по по малко или да превариш но, този път без грешки....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2016, 22:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
christo77 написа:
...

Колега msergiev ,нещо против избистрянето на ракията с воден филтър от кана?

Монката го е казал по- красноречиво , аз ще кажа само това - визуалното избистряне на една ракия не означава че вредностите в нея са изчезнали! Те просто са намалени. Правилното е една такава ракия да бъде преварена , а пък който ще го е яд че ще загуби от аромата и следващият път когато дестилира нека да внимава повече!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2016, 01:19 
Аватар

"Сега,не обичам да се повтарям ама ракията щом се размътва значи има нещо нередно в нея.
Това с избистрянето с разни кани,активен въглен и др. е все едно да мажеш едно лайно със сметана шоколад и да викаш - 'егати тортата', да ама не, лайното си е лайно дори и със сребърна лъжица да го ядеш.Начина е , или да пиеш по по малко или да превариш но, този път без грешки...."

:lachtot: :lachtot: :lachtot:
Не исках да бъда груб, но не се сдържах.До момента не съм получавал помътняване на ракия при разреждане.Разреждал съм с каква ли не вода/изворна, минерална, софийска чешмяна/, за експеримента дори при различни темп. градуси и не съм имал проблем. Явно има нещо сбъркано в началото, както казва Мони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2016, 03:20 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Аз мисля,че лакомията е причина,а не матряла...не събирай под 50 и ще видиш,че няма да помътнее :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София