Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 10:08 

посъбрал съм малко ракия (за черни дни) но я държа в 10 литрови бутилки от минерална вода дали е здравословно защото съм чувал че пластмасата отделяла някакви отрови.Благодаря предварително за вашите отговори

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 22:11 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
stefko047 написа:
посъбрал съм малко ракия (за черни дни) но я държа в 10 литрови бутилки от минерална вода дали е здравословно защото съм чувал че пластмасата отделяла някакви отрови.Благодаря предварително за вашите отговори

За кратко съхранение няма проблем,но за по-дълго...не е добре.Добрият вариянт е да е лежала в дървено буре (мин. 4 месеца) и след това в стъкло. :)
П.П. Темата не е никак нова,поразрови се из форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 22:56 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Няма съмнения че пластмасата не е най удачния вариант за съхранение на ракия и всичко онова което става за пиене и ядене.Но от друга страна най разпространената опаковка е пластмаса,разбира се че има разлика между пластмасите и че за съхранение на храни са избрани най устойчивите на деструкция. РЕТ-бутилките се използват за вода, безалкохолно,бира,за някои от евтините вина :furz: и малки разфасовки от 200мл на ракии и други високо алкохолни напитки.До сега не се е надигало вой за непригодност на РЕТ -бутилките, само за 200мл алкохол но това бе по скоро заради бандерол и акциз.Още нещо спирт и разни течни лекарствени субстанции се предлагат на пазара(аптеките) в опаковка от РЕТ.
И все пак зависи от срока на съхранение може би до една две години да няма признаци на влошаване на качеството,но ако е за 10-20 години кой знае какво ще се отдели в ракията.Абе да живее старата стъклена дамаджана и нейните по малки събратя стъклените бутилки.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2009, 10:20 

Местожителство: Хасково
Вчера приключих с бутилирането на ракията в стъклени съдове с изключение на 35 л. които ще оставя открити още 10-на дни и тогава ще бутилирам.
Джибрите от тази година ще варя през пролетта , малко да поотмине тази атака срещу казаните /пък и комшията не е читав човек / .А заземих и казана.
Та джибрите с винената кал ги поставям в PVC бидони,Отгоре поставям полиетилен и засипвам с 2-3 кофи пясък. Така могат да се запазят цяла година - няколко пъти съм го изпробвал. Когато желаеш да ги вариш, влагаш си количеството захар според твоя преценка ,ферментация,и в казана.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часова зона: Европа/София