Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Джиброва ракия
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2009, 09:43 
Аватар

Здравейте приятели. Реших да попитам, търсих във форума но открих отговор на моя въпрос.
Тази година прибрах около 800 кг. грозде от качественото вино от по-некачественото ракия. Та сега ми останаха джибрите, които никак не са малко. Чувал съм ,че и те се изваряват в казана за ракия, но според мен ще загори казана, а и какъв ще е рандемана на цялата тази одисея , ако започна да ги изварявам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2009, 21:06 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
sinbor написа:
Здравейте приятели. Реших да попитам, търсих във форума но открих отговор на моя въпрос.
Тази година прибрах около 800 кг. грозде от качественото вино от по-некачественото ракия. Та сега ми останаха джибрите, които никак не са малко. Чувал съм ,че и те се изваряват в казана за ракия, но според мен ще загори казана, а и какъв ще е рандемана на цялата тази одисея , ако започна да ги изварявам?

Извинявай,но не можах да разбера въпроса ти,т.е. какъв ще е рандемана или как да изкараш повече ракия.
В случай че ги вариш трябва да сложиш доста вода за да не загаря,а за повече ракия слагай 4/1 вода/захар,в обеми 1/1 и при условие че имаш толкова материал ще стане 'убава работа. :)
И.....вариш само течността!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2009, 22:28 
Аватар

Да прав си не съм си формулирал правилно въпроса. По-скоро искам да попитам дали да варя на ракия изцедените джибри, какво количество ракия ще се получи от джибрите на 800 кг. грозде и дали изобщо да се занимавам с това или само ще загоря казана!
Благодаря за бързия отговор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2009, 23:19 
Модератор

Почти всички правят като теб, първо източват ширата от гроздето, а после както е казал колегата BREAKER наливаш вода и захар, чакаш да ферментира и вариш прекрасна гроздова ракия от джибрите. Така че не се чуди ами действай, че да не съсипеш толкова материал!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2009, 23:23 
Аватар

И тогава промитите джибри да изхвърля, а не да ги варя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 00:10 
Модератор

Явно не си чел достатъчно добре или аз не мога да те разбера. Я виж по -внимателно какво казва колегата ALAMBIK в тази тема viewtopic.php?f=8&t=55&p=1709#p1709

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 10:41 

Местожителство: Хасково
Беф ,
Едва сега прочетох отправката към Аламбик . Ще го правя вече както съветвате.
Тази година варих на 2 пъти мускат отонел, без добавка на захар. И на двата пъти без да хвърлям отпадъка ,добавях в казана толкова количество ракия за преварка, колкото вадих чиста мускатова. И на другия ден отново я сварявах. Още не съм я опитвал , не съм я разреждал с дестилирана вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 20:06 
Аватар

Бай Драган написа:
Беф ,
Едва сега прочетох отправката към Аламбик . Ще го правя вече както съветвате.
Тази година варих на 2 пъти мускат отонел, без добавка на захар. И на двата пъти без да хвърлям отпадъка ,добавях в казана толкова количество ракия за преварка, колкото вадих чиста мускатова. И на другия ден отново я сварявах. Още не съм я опитвал , не съм я разреждал с дестилирана вода.

Не я разреждай още,пази я за оттатък океана! :) :) :)
Извинявайте за оффа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 23:25 
Аватар

Местожителство: Varna
До колкото разбирам sinbor иска да извари джибрата, без да прави нов материал /да добавя захар и вода/.
При тези условия най-добре е да се използва преса за джибра. Виж в тази тема viewtopic.php?f=9&t=360 какво е измайсторил Емил Емилов. Джибрата от гроздето за вино се пресова и сока се добавя към джибтата за ракия, когато е готов материала се изцежда сока, остатъка се пресова и се вари само шарата.
sinbor наистина ако се опиташ да я вариш тая джибра ще загориш казана, зада не загори трябва да и сложиш поне толкова вода колкото шара си източил, тогава пък ще падне много алкохолният градус на количеството материал /от 10-12 ал/гр. ще стане 4-5ал/гр. или по малко/, а накрая какво ли ще излезе. Така че сам си направи сметката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 06:43 
Аватар

Благодаря ви за мненията. До сега не съм варил никога джибри, но един познат ми каза, че е доволен от резултата от 50 кг. захар+150 л. вода + джибрите е получил 70 л. ракия на 50 градуса, което мисля, че не е зле. За това реших да обсъдим и да получа повече мнения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 22:09 
Аватар

sinbor написа:
Благодаря ви за мненията. До сега не съм варил никога джибри, но един познат ми каза, че е доволен от резултата от 50 кг. захар+150 л. вода + джибрите е получил 70 л. ракия на 50 градуса, което мисля, че не е зле. За това реших да обсъдим и да получа повече мнения.

А бе гледай да не ги държиш джибрите много време сухи,че тогава ще вкиснат, съответно-кисела ракия което е пълен отврат при условие че ти е хубав материала! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София