Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2009, 22:00 
Аватар

Местожителство: Varna
Във форума има тема с каква вода се разрежда ракията , ама тази година при разреждане и с горнобанска и с дестилирана вода ми поматня ракията.
Първиът път разреждах една джанкова с горнобанска вода, хем помътня ракията хем се загря. Избистрих я с белтък, разбърках един белтък в 200мл. вода с пасатора и течноста добавих на тънка струйка към ракията като я бърках постоянно. След една седмица батака се отдели на дъното и ракията се избистри. Преточих я с маркуч, който беше превързан за летвичка зада се повдигне над утайката.
Вторият път разреждах една джиброва уш с дестилирана вода. Този път помътня по-малко и само я прецедих през филтър за шварц кафе.
И при двата случая ракията беше оцветена с трески.
Претакам с маркуче от система защото:
1. няма никаква миризма
2. дебита му съвпада с пропускливоста на филтъра
Процеса трае 2-3 часа, затова съм сложил и капака на машината за шварц кафе във фунията ако прелее да изтече в шишето.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна petiomalchev на 11 Дек 2009, 06:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2009, 23:56 

Местожителство: Варна
Бях писал и по рано как си приготвям вода за разреждане. 20л./може и повече според съда/ вода в леген покрит с найлон се нагряват с бързовар. След завиране се оставя да клокочи около 20 мин. Оставя се да истине- аз я чакам до другия ден. Винаги на дъното има пласт варовик. Изгребвам и прецеждам внимателно. Остават ми 15-ина л. дестилирана кристална вода с която винаги разреждам ракията без да ми е помътнявала. Така си заредих и парното в къщи за да не се отлага котлен камък/варовик/ по тръбите.

Последна промяна ZMeyGorianin на 11 Дек 2009, 18:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2009, 06:45 
Аватар

Благодаря за идеята, но в тази тема да пишем за бистренето когато вече сме оакали ракията.
А зада не се мъчат хората като мен с бистрене просто пробвайте с малко количество ако всичко е наред тогава разредете цялата ракия и водата се добавя по малко с непрестанно бъркане и малки почивки. Ама като бърза човек все така става :datz: :nixweiss:
Това с прецеждането на ракията влияе благоприятно върху омекотяването защото по време на прецеждането ракията с аерира /взаймодеиства с кислорода/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2009, 12:00 

Считам че този ефект-помътняването , се получава когато температурата на дестилат и вода са различни.
Опитай двете течности да са в непосредствена близост и да стоят така около 24 или 48 часа, за да си изравнят температурите.
Под вода разбирам единствено дестилирана вода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2009, 19:18 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
valentor написа:
Считам че този ефект-помътняването , се получава когато температурата на дестилат и вода са различни.
Опитай двете течности да са в непосредствена близост и да стоят така около 24 или 48 часа, за да си изравнят температурите.
Под вода разбирам единствено дестилирана вода

Напълно съм съгласен за разликата в температурата,помътнявала ми е от най-различни марки мин. води,но никога от брациговска която съм си налял сам от Брацигово.
Мътна(от разреждане) ракия съм слагал в буре(дъбово) и след месец-месец и половина се е избистряла идеално. ;) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2010, 20:15 

Аз тази година за пръв път в живота си варих ракия - кайсиева. Правих всичко с голям мерак, ама нали съм аджамия, допуснах няколко грешки, най-голямата от които ми е, че след смесването с водата помътня.
Самообразовах се :buch: от този хубав сайт и от мненията на колегите тук, но явно не всичко съм прочел и съобразил :wallbash: .

След варенето се получи хубав дестилат, който 2 месеца отлежаваше в бидони от минерална вода с отворени капачки с тензух върху тях. На края на втория месец добавих сушени кайсии, които му дадоха много хубав светлокехлибарен цвят :) .
При разреждането понеже бях прочел тук във форума някъде, направих предварително проба с минерална вода "Девин" в едно шише - сместта остана кристално бистра и това ме окуражи. Тогава в един казан сложих дестилата и сипах една бутилка от 7 л. минерална вода "Девин". Сместта остана кристално чиста. Това ме окуражи :klatsch: и сипах още една - и при нея сместта се размътни ... :datz:
Сега имам 34л. леко мътна ракия с бледожълт приятен цвят и хубав аромат. Разредих я на 37 градуса, но нещо ми се вижда май попрекалих. Трябваше да я оставя два градуса по-силна, но и така си е хубава и става.

Та въпросът ми е: СЛЕД КАТО ВЕЧЕ ИМАМЕ ЛЕКО РАЗМЪТЕНА РАКИЯ, КАК ДА Я ИЗБИСТРИМ, ИМА ЛИ ДРУГА ПРОЦЕДУРА, ИЛИ САМО ТАЗИ С ЯЙЦЕТО, ОПИСАНА ТУК В ТАЗИ ТЕМА? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2010, 22:18 
Аватар

Тази година в стремежа си да направим водка с един приятел разтворихме в ечемичена ракия 40л. над 70гр /втора преварка/ 8 пакетчета по 20гр. активен въглен от аптеката. Бреии беля няма избистряне, сложихме бентонит няма разлика, взех проба 5л. разредих я на 45 ал/гр. взе полека да се бистри, на хардахулчих /вкарах/ един пасиран белтък чудо след 10 часа мътилката беше се утаила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2010, 22:32 

Местожителство: София
Обаче...както се оказва има два основни вида помътняване...единия е когато разтвореня калциев карбонат във водата(която не е дестилирана) при добавяне в дестилат му пада разтворимоста-химиците нар този процес изсолване-малки частички почват да плуват...и трудно се утаявят...
Другия вид помътняване е когато дестилата не е добре фракциониран-тогава може да помътнее дори и при добавяне на дестилирана вода...пак беше нещо свързано с разстворимоста на разл. етерични или други масла...в разтвора се образуват малки маслени топчета...и опалисцират...-процеса става още по видим при понижение на температурата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2010, 22:55 
Аватар

И при двата сучая белтък. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 22:31 
Аватар

Аз да ви кажа моя опит ;)
Аз се занимавам с рифова(морска) акваристика и за моите нужди се нуждая от чиста вода H2O, без примеси и там силикати и всякакви химични елементи.
За целта ползвам обратна осмоза, та тази вода е 98% чиста. Когато купажирам ракийаката ползвам от нея, като температурата на водата и ракията е еднаква. Добавям на тънка струя и разбърквам, докато постигна желания градус.
На приятел съм постигал ефект на избистряне с белтък, той беше налял някаква уж дестилирана вода, после пък пак беше сбъркал с минерална вода.
За миризми или лек дъх (на моя ракия не се е случвало до сега, чукам на дърво) ползвам активен въглен, пак за акваристични цели, 500 мл. е 47 лева на гранули от кокосов орех.

Наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2010, 23:20 

как я постигаш обратната осмоза?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 15:20 
Аватар

ilu6a написа:
как я постигаш обратната осмоза?

Купил съм я.
Но тя се състои от пре-филтър, активен въглен и полу-пропусклива мембрана. Налягането на водопровода е достатъчно за 20 литра, които ги пълня за шест часа.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 00:51 
Аватар

Местожителство: Лове(
Здравейте,
Досега съм разреждал само с минерална вода " Девин ".
Проблеми не съм имал с нея.
Разбира се, след като е престояла в мазето няколко дни с ракията.
На други минерални води й нямам доверие...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2011, 11:11 

Местожителство: Хасково
Последния път когато варих джибрите ракията леко помътня. Чужд човек я забележи ,я не когато е в чаша. А ме дразни много , особено като се кача на тавана и погледът ми спре на дамаджаната. Дали някога ще опра до нея не знам - 20 литра е, ама си е ракия.
Не бях мил лулата и охладителя отдавна и оттам се получи. Та може ли да я прекарам през някакъв филтър? С яйцето вече разбрах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2011, 11:17 

Бентонит също би свършил работа...от филтърната хартия се получават едни власинки в дестилата...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София