Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 00:28 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Щом ти е помътняла ракията , значи има нещо нередно в нея.
Има два варианта, или да си е пиеш така, или да е превариш
с по прецизно отделяне на фракциите. всичко друго е загуба на време
и средства .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 01:01 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Не е задължително, да има нещо нередно. Особено ароматни дестилати, дори когато са направени добре, също могат да мътнеят при разреждане или охлаждане. Коняците при дестилацията са мътни и се филтрират от примеси още на чучура, а температурата на изтичащия дестилат се държи ниска. Преди бутилиране също се подлагат на студена филтрация.

И тук: http://en.wikipedia.org/wiki/Chill_filtering

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 18:46 
Модератор

Последно когато наблюдавах частичен ефект на помътняване бях използвал ензим за по-добро извличане на ароматите от ципите на плодовете. Поради голямото наличие на мастни фракции отделени вследствие на това се наблюдаваше такъв ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 19:04 
Администратор
Аватар

За тези ракии повечко дегустация е нужна ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 13:09 
Аватар

Господа професионални и непрофесионални технолози,моля кажете как се постъпва при положение че съм опитал бистрене на помътняла мускатова на 42 градуса с белтък и вместо да се избистри още повече се замъти
?Не знам къде ми е грешката...с вилица(нямах миксер-не го зная къде се намира)разбих 1 белтък в двеста грама хладка вода и после не на много тънка струя(жената ме чакаше на студа) добавих белтъка като бърках ракията.По принцип преди време с белтък избистрих брилянтно сливова ракия и не толкова брилянтно прасковена,но тази(мускатовата) е много мътна и сърцето ми се къса като я гледам.Няма да споменавам цената на която закупих мускатовото грозде,че май се минах яко.Досега само една прасковена ракия не ми помътня,но я разреждах на порции по литър с омекотена и ниско минерализирана темперирана вода.Какво да я правя обаче тая мътна мускатова?Поздрави на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2016, 17:08 
Аватар

Варих кайсиева, излезе бистра като сълза. При опита ми да я разредя с изварена вода се получи опалесценция. Опитах бистрене с бентонит. Още по зле. Може да съм попрекалил с количеството на бентонита, макар да мисля че спазвах пропорциите. Не ми се преваряваше отново и оставих така. Месец - едваа едва се просветли ракията но си остана мътна.
Прекарах два пъти през филтърна хартия. Но не от филтри за кафе - изобщо няма нищо общо. Купих я от винарски магазин. Ракията се избистри както бе в началото.
Сега - предполагам че и бентонита може би е помогнал да се налепят частиците по маслените капки и така добрата филтърна хартия да ги улови. След цеденето - не забелязах никаква утайка обаче по хартията.
Вече не продават дестилирана вода по аптеките но и тази която я наричат "пречистена" върши работа.
От цялата одисея си направих един извод - по добре си дай 1.50 лв. за бутилка па макар и само " пречистена" и спазвай технологията на разреждане, отколкото сетне месец ядове с разни бентонити, белтъци и др. такива. Апропо - и филтъра от каната за вода не помогна!
Дано съм бил полезен с грешките си някому, макар че темата не е посещавана отдавна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2016, 10:46 
Аватар

Кажи адреса на тоя магазин, ако искаш пиши на личен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 16:57 

Реших си проблема с помътняването на сливовата ракия. Сварих към 65 л. сливова ракия, втора преварка 72 гр. Варя си я в мой казан 100 л., патоките ги отделям дори преди 40 гр и ги наливам в следващия. Сливова варя вече 7-8 път и не винаги, но често като я разредя помътнява кога малко, кога повече. С гроздовата няма проблем. Разреждам най често с Девин изворна. Разредих 25л, станаха към 40, отначало беше добре, но на другия ден я гледам помътняла.
Чаках 10 дни, но все тая и си сетих че преди години бях взел един филтър за питейна вода. Тогава работих в чужбина и филтъра е от едни колонки с вода за пиене които охлаждаха и филтрираха водата. Не е кой знае какво с активен въглен. Тогава си взех само един и сега ме е яд, да бях взел повече.
Филтрирах я при стайна температура.
Но ето какво се получи: снимките по-долу.
И на вкус е много добра, много ароматна. Преди време прекарах една такава 2-3 пъти през кана Брита, избистри се идеално, но аромата изчезна нацяло.
Така че, този филтър е супер и ще ме изкара още няколко пъти, но за в бъдеще ще трябва да търся някакъв подобен.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 18:20 
Аватар

Това си е въгленов филтър.... не го намирам точно този да се предлага у нас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 21:15 

Местожителство: Хасково
От няколко години ракията я разреждам само с дестилирана вода / пречистена вода / от аптеката / 1,5лв.литъра/ !! И проблемът приключи ,вместо да треперяш като......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 21:57 

Кой както я разбира. За 65л 72гр ракия ми трябват към 40л. вода. Аз за гола вода 60 лева не давам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 20:18 
Аватар

Местожителство: Аксаково - Варна
Разреждам с лидълска "Вода" - пречистена уж с обратна осмоза. 11 литра за 1,50-1,60лв. Нямам размътване, но аз не съм фактор, защото съм нов в производството на ракия, а и варя на ЛМ-колона. Дестилатът ми (някои ще кажат ректификат :megagrin: ) обикновено е между 80% и 85%. От чучура тече с температура около 50 градуса и при директно разреждане със студена чешмяна вода (опитвам от време на време) пак не не се размътва. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 20:37 
Аватар

Цитат:
Преди време прекарах една такава 2-3 пъти през кана Брита

Веднъж го пробвах с малко количество през кана Брита и после като премерих алкохола беше паднал доста :o Само при мен ли се получи? Има ли логика да падне алкохола? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 15:48 

Местожителство: Хасково
Жоро,
прав си за цената. Аз трябва да купувам 20 литра от аптеката.
Чудя се дали да не заредя казана с чиста вода и да изваря. Барем 80 литра дестилирана вода ще изкарам. За няколко години напред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 18:47 
Аватар

Каква е разликата на дестилираната вода която ще направиш с казана си и тази която продават за технически цели за акумулаторите. Чувал съм, че тя е доста евтина.

http://elenagas.com/shop/%D0%B4%D0%B5%D ... 4-10%D0%BB
Деминерализираната вода срещана и под името дейонизирана вода или най-често използвана като дестилирана вода се използва за технически и битови цели като:

доливане в акумулатори и охлаждащи системи
задоливане в битови електроуреди като ютии и парочистачки;
За разреждане на различни концентрати на водна основа;

--------------
Продавам дестилирана вода за технически цели, наливна/може и бутилирана по договаряне/. Цена от 0. 25 до 0. 50лв/л.
в зависимост от количеството
Цена: 0.25 лв.
Местонахождение: c. Драгичево

-----------------

:? :? :?

Понеже на някои бутилки пише, че е за технически цели и била "Дейонизирана" - т.е. нямала йони, това ще означава ли, че липсата на йони прави тази вода отровна за човека?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща

Часова зона: Европа/София