Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2011, 15:18 
Аватар

Местожителство: Varna
Белтъка трябва да се разбие на пяна, на един белтък прибавям около 200-300мл. вода и бъркам с пасатора.
Тези парченца които плуват да не се е пресякъл белтъка преди да го налееш в ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2011, 17:00 

petiomalchev написа:
Белтъка трябва да се разбие на пяна, на един белтък прибавям около 200-300мл. вода и бъркам с пасатора.
Тези парченца които плуват да не се е пресякъл белтъка преди да го налееш в ракията.

Да, белтъка се пресече при разбиването с пасатора.

Сега ще опитам с новата последователност:
1. разбиване на белтъка до сняг.
2. добавяне на вода
3. разбиване с пасатор
4. бавно наливане в ракията.

Благодаря за инфото утре ще пиша за резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2011, 17:49 
Аватар

Един белтък е са около 30-40л. ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2011, 10:25 

Благоадря на всички отново.
Снощи си купих нов филтър "БРИТА" тялото отдавна бе в мазето и се наложи да го търся.
След филтриране излезна чиста като сълза. Поставена във фризер и хладилник днес сутринта никакъв отенък - бистра.
Количеството 0.5л което бях пробвал с белтък прецедих през филтър за шварц кафе и през "бритата" и всичко се получи.
Така че за в бъдеще ще използвам само дестилирана вода.

Последна промяна dchavo на 10 Авг 2011, 12:01, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2011, 10:50 
Аватар

dchavo имам съмнение че доста късно си започнал да отделяш патокито, другият път я спри на 45%ал. и другото отделяй за патоки.
Филтъра от кана Брита наистина върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2011, 02:03 

филтрите и колонките с пълнеж бил той активен въглен,бентонит или нещо друго абсорбиращо или адсорбиращо са продуктивни,но при ракиите режат и ароматите и се върви в посока водка,не случайноразвитието на водкопроизводството е вървяло винаги в крак с развитието на производството на активен въглен.
Разбитите на сняг белтъци са особено подходящи,освен това трябва да се разбие на сняг и малко сладкарска сметана с захар,белтъците и сметаната се смесват на ръка с плавни движения,получава се ...страхотен крем за торта,с него вече и съвсем мътен самотон да лочиш,даже и отрова да подкараш(справка Григорий Распутин) все нищо няма да ти има,за мътни ракии ,които обаче дължат мътноста си на някои етерични масла,варианта за ароматна ракия е преварка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 21:30 

Поздрави на всички колеги! Въпросът ми по темата е следният:само филтъра от brita-та ли ползвате,или цялата кана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 22:33 
Аватар

след като е минал белтък ракията променя ли се по някакъв начин (имам предвид като аромат, а и като градус може би) да чукна на дърво досега не съм имал мътна ракия, разреждал съм я с всякаква минерална - хисар, девин, горна баня и никога не ми е идвало на акъл че може да стане мътна, иначе това за водата и ракията че трябва да са в една стая и след това да се разрежда го знаех от един познат

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2011, 13:08 
Аватар

lstar написа:
Поздрави на всички колеги! Въпросът ми по темата е следният:само филтъра от brita-та ли ползвате,или цялата кана?

Фиртъра трябва да правиш разни гимнастики за да прекараш през него ракията, с каната е много удобно, не виждам какво пречи да ползваш цялата кана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2012, 19:38 
Аватар

Да попитам и аз нещо.При разреждане на ракията с изворна вода ДЕВИН тя не помътня.Водата престоя няколко дни в едно помещение с ракията.При минусовите температури в мазата забелязах "снежинки"в ракията,които при разклащане на шишето изчезваха.Ракията е отлежавала 1 месец в дъбово буре(първо зареждане).Имам няколко въпроса:1.Дали проблема е от лакомията с патокито(малко се изтървах под 40 градуса,до година няма да е така)?
2.Ако затопля водата и ракията при еднаква температура(при следващото разреждане)дали ще се избегне този проблем?
3.Ако използвам кана БРИТА дали ще имам влошаване на ефекта от бурето и ще се разреши ли проблема?
4.Втората партида ракия все още е в бурето и май ще стои около 4 месеца-дали ще имам този проблем(в хладилник ефекта е същия,макар и в по-малка степен)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2012, 22:36 

Местожителство: София
работете с дистилирана вода...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2012, 13:23 
Аватар

Използвам Горнобанска с ниска минерализация,тази с розовия етикет,на който пише - трапезна .Имам приятел в завода ,и той казва ,че всички обработки написани на етикета действително се извършват.До сега не съм имал проблеми ,като помътняване,или промяна на вкус и аромат

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2012, 15:26 
Аватар

Благодаря за мненията.Ще търся дестилирана вода,но не знам откъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2012, 18:28 
Аватар

Оказа се,че проблема при мен не е от водата.Купих дестилирана вода от аптеката.Темперирах,разбърквах,прибавях по малко.За съжаление пак имам снежинки в ракията.Не е чак толкова фатално,но ме дразни.Някакви други идеи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 21:59 
Аватар

Най-накрая и аз да добавя от моят опит(аджамйиски :D ),стига само съм събирал информация от форума - нека и аз да помогна с нещо!Гледам,че никой не го е споменал,а именно как постъпвам аз : случвало ми се е веднага след отделянето на първака,всичката ракия(патока и той) да излиза помътняла.Първият път като ми се случи лятоска,бях напълнил 10л. туба с 54 градусова ракйика,ама мътна,матна - чак в г*за ми бърка!Бях я извадил навън(извън помещението),и се чудех що така стана - уж,всичко правя както трябва,пък....даже взех и в нет-а да се ровя по едно време - белким някой помогне!И така,метнах се с други задачки и направо я забравих,3-4 часа въобще не й обърнах внимание!Но,каква бе изненадата ми,когато по едно време се загледах - беше се избистрила перфектно!!!После,взех да нахвърлям нещата в главата си - оказа се,че бях я оставил на слънце,и от това се беше избистрила!Помислих си,че си внушавам слънцето да е свършило тая работа,но си казвах:'бе,нали се оправи-както и да е'.Обаче,още два пъти поред ми се случи така,и двата пъти нарочно я държах на сянка - никакъв резултат цял ден!На другият ден,вадя тубите на слънце,и за 2-3 часа веднага се избистря!!!Нека,този опит послужи като алтернатива на колегите,преди да предприемат какъвто и да е друг вариант за бистрене.Дано е от полза,и да почерпите :) !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София