Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 08:15 
Аватар

10 дена след като съм спрял помпичката, резултатът е подобен, с тази разлика, че не побеля чак толкова.
Направи ми впечатление, че при разреждането с вода, дори без да разклащам бутилката, се образуват много миниатюрни балончета. След интензивно разклащане, поне 1 час (на стаена температура) балончетата все още се забелязваха.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 10:41 
Аватар

Поздрави на всички !
Колеги, съфорумци,
Имам нужда от малко помощ или съвет.
Тази година гасих кайсиева ракия с дестилирана вода и ракията помътня. Спазих всички технологии - на тънка струя, постоянно бъркане, от 68 я свалях на 45.
Понеже ми трябваха към 20 литра и ми се досвидя да купувам от аптеката на 1.30 лв. купих от бензиностанция за 0.80 лв. и май там нещо се оплескаха нещата и за 20.00 лв. си прецаках елексирчето :explode:
Три нощи подред я прецеждах през сложна система от филтри за шварц кафе. ( на една бутилка от безалкохолно и отрязах дъното и на три места сложих по два филтъра един в друг, забодени отстрани с карфици. ) Тече много бавно и е голяма играчка, защото филтрите се запушват на всеки 1 - 2 литра ( незнайно с какво !!! ), но стана като сълза.
ДОТУК ВСИЧКО ДОБРЕ, тази сутрин ставам и я виждам пак помътняла, а я бистрих преди повече от 10 дни и си беше кристална.
Някакви идеи защо повторно помътня ? Че направо съм се отчаял :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 11:12 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Е добре де, само да върнеш една страница назад в тази тема и ще разбереш ...
Даже и решение има описано, макар и с гугъл-преводач ;)
А ти ако искаш опиши в детайли процеса по ферментация, и най-вече дестилация на тая ракия и може би ще открием къде е заровено кучето :)
Аз отсега залагам че си се полакомил за повечко ракийка и не си отсякъл навреме патоките .
Но все пак - да видим !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 13:10 
Аватар

victoryvt написа:

Към мен ли беше адресирано?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 15:15 
Аватар

Не, разбира се !
Към Миро-Миро.
По твоя случай нищо не мога да кажа, понеже и аз с помпичка аерирам, при това концентрация 65-66% в туба и с дъбов чипс. Нямам промяна в цвета. Жълтее и бистрее :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 15:56 
Аватар

victoryvt написа:
Не, разбира се !
Нямам промяна в цвета. Жълтее и бистрее :)

То и аз нямам проблем, докато не я разредя. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 17:03 
Аватар

За мен когато една ракия помътнява при разреждане - в нея има фюзелови масла, които са дошли от патоките.
От там насетне - как да ги премахнеш ?
Ами трудно, Стилман е цитирал един начин, който трябва да се опита в шише, и ако даде добър резултат - на цялото количество.
С филтриране през Брита явно също ще стане , или поне в определена степен.
Тези масла се проявяват при охлаждане - значи и филтрирането трябва да става с охладена ракия.
Появяват се при разреждане, защото в по-концентриран алкохол стоят разтворени в алкохола, при по-ниска концентрация вече искат висока температура за да стоят разтворени.
Защо са се появили ?
Според мен - поради късно отсичане на паточната фракция, а и може би при различни условия на ферментация, различен материал и пр. се появяват и различни количества от тях.
Факт е че и голяма част от плодовия аромат е там около тях, така че въпрос на компромис е колко да е ароматна ракията и колко да е пречистена (респективно - безвредна).
Ако я пречистим идеално - ще прилича на водка.
И още нещо - според мен, водата не е от значение, нито начина на размесване. Е, разбира се изключвам води прекалено варовити и пр.
Неслучайно за всяко добро уиски се твърди че уникалният му вкус се дължал на съответния супер чист планински извор от който вземали водата за него (което донякъде е и търговски и рекламен похват).
Тъй че ... трябва да се взрем назад в процесите, които са минали преди разреждането и там ще открием причината за помътняването.
При самото аериране естествено има леко помътняване, но то е следствие от мехурчетата въздух, които после се разтварят и всичко си става пак както е било.
Аз моята винаги я държа концентрирана да отлежава и разреждам по едно шише 2л. за консумация - наливам го до 2/3 и допълвам с вода директно от чешмата - студена, нефилтрирана, водопроводна вода. Проверявам със спиртомера и ако трябва доливам малко ракия или малко вода. Оставям я на 40-42% и след това стои в хладилника. По време на разреждането се загрява сама, леко помътнява като се забелязват сякаш някакви мини области с ракия и вода които се смесват. След 10-тина минути независимо дали е в хладилника или на масата - вече е бистра както и преди. След охлаждане не се променя, след замразяване в камерата става на люспи и се точи като олио, но разлика във цвета няма !
Вадя я с колона, но когато тече средната фракция е в режим на алембик без рефлукс, по някое време пускам рефлукс, и като ми замирише на джибра, дъска, костилка и тем подобни - веднага отделям за патоки. Не се лакомя - после си преварям патоките, спирта не се губи, само хамалогия се създава :)
Не искам да кажа, че видите ли с алембик ще е все мътна, напротив !
Сега наскоро на село вариха от джанки 600л. материал без мое участие, правиха му преварка, разредиха с вода от магазина (понеже там е супер варовита и не става) и сега си седи в буретата и чака ред. Не съм гледал какво и ка са правили, но не е мътна. А нито дрожди са ползвани, нито има майка ми захаромер даже :lol: , но човекът дето я е варил е наясно с нещата и поне за дестилацията съм спокоен. Е друг е въпросът че не го знам колко първак е отделил, тъй че аз лично няма да я пия докато си имам моя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2012, 18:04 
Аватар

victoryvt написа:
Появяват се при разреждане, защото в по-концентриран алкохол стоят разтворени в алкохола, при по-ниска концентрация вече искат висока температура за да стоят разтворени.

При самото аериране естествено има леко помътняване, но то е следствие от мехурчетата въздух, които после се разтварят и всичко си става пак както е било.

Не искам да издребнявам, но както казах, ракията преди аерирането, не потъмняваше при разреждане. Питах и баща ми (който ми я даде), и неговата не потъмнява при разреждане (той не иска и да чуе за аериране). Т.е., отдавам го на факта с аерирането. С други думи, изключвам варианта с неправилното отсичане на патоки и тем подобни. Не казвам, че е идеално отсечена, но след като при двама човека не е потъмнявала преди да бъде аерирана, не мога да търся вина в неправилното отсичане.

Освен това, вече 10-тина дни не се аерира. Но дори и когато се аерираше, не потъмняваше, както споменаваш ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 01:42 
Аватар

victoryvt написа:
А ти ако искаш опиши в детайли процеса по ферментация, и най-вече дестилация на тая ракия и може би ще открием къде е заровено кучето :)
Аз отсега залагам че си се полакомил за повечко ракийка и не си отсякъл навреме патоките .
Но все пак - да видим !

Да, да изчетох го, мерси. Явно проблема на колегата е подобен. При мен когато филтрирах ракията с филтри за кафе се избистри на 100 % и при промяна на температурата нямаше разлика. Просто помътня десет дни по - късно. Интересния момент е друг тя е около 20 литра и е в 4 различни съда. Двата ми стояха в гаража, другите на терасата. Днес по- късно установих друго - в бутилките от гаража ракията е още бистра, а тази у нас е мътна.
Да видим къде е причината ;)
Ракията в апартамента стои на светло и от време на време бутилките се отварят. Според мен проблема идва от дестилираната вода, с която гасих или по някакъв начин реагира с въздуха или прави някаква реакция на светлина. На терасата е доста по - топло от колкото в гаража, по логиката, ако е от фюзеловите масла трябваше да е точно обратното.
Като ми казваш за патоки - не е това. Ракията е варена на казан с двойна серпентина. Първия литър съм го отделил и я спрях на около 42-43 градуса, общата беше 68. Понеже аз не пия всяка вечер държа да изкарам малко ракия, но да ми е готино да си я сипвам. С тази партида нямам никакви други проблеми. На вкус и аромат е невероятна, само помътняването страшно ме дразни, а не искам да я оцветявам или да кисна вътре белтък и да претаквам.
Сега мисля все пак да пробвам, да я замразя и пак да филтрирам, може да се получи нещо.
...... не, че и мътна ще остане, ама защо да е така ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 09:07 
Аватар

Станила, виж си помпичката.
Ако е нова може да има омасляване вътре и да го е вкарала в ракията.
Моята беше нова, но първите аерирания бяха на бирата и когато дойде ракията вече беше навъртяла 10-тина часа работа.
Обаче ти ще ме накараш довечера да си разредя от тая дето ми е в гаража и е доста аерирана, да видим какво ще стане.

Ти можеш да направиш друг опит - вземаш едно шише от тая дето не е аерирана - разреждаш си малко да видиш помътнява ли, и после аерираш докато започне да помътнява при разреждане. Така ще докажеш дали е от аерирането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 09:14 

Местожителство: София
Аерацията няма как да повлияе на дестилата в тази насока-той или има примеси в повече или не,те са механизма който кара дестилата при определени условия да опалисцира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 09:26 
Аватар

victoryvt написа:
Станила, виж си помпичката.
Ако е нова може да има омасляване вътре и да го е вкарала в ракията.

Ти можеш да направиш друг опит - вземаш едно шише от тая дето не е аерирана - разреждаш си малко да видиш помътнява ли, и после аерираш докато започне да помътнява при разреждане. Така ще докажеш дали е от аерирането.

Помпичката ми е на 5-6 год. :)

За съжаление, нямам от не аерираната - всичката ми е аерирана. Баща ми има, но при него не потъмнява след разреждане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 09:31 
Аватар

Още на обед ще си разредя от моята силно аерирана и ще докладвам.
Ако наистина се получава тоя ефект , по-добре да спрем да препоръчваме аерирането с помпичка за аквариум.
Ще разредя без да изравнявам температури с вода направо от чешмата, ще снимам и каквото сабя покаже !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 12:34 
Аватар

Станила, виж си и камъчето. Да не е взело да се раздробява, разпрашава и от това да са примесите. Аз имах такъв случай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 12:36 
Модератор
Аватар

От години си аерирам ракиите и до сега не съм имал проблеми.

edit: Камъчета не ползвам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София