Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 21:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 14:35 
Аватар

lhristov написа:
Станила, виж си и камъчето. Да не е взело да се раздробява, разпрашава и от това да са примесите. Аз имах такъв случай.

Здрави са, нищо им няма. Купувани са чисто нови, специално за случая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 15:03 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Преди разреждането :
Прикачени файлове:
predi-razrejdane.jpg

Веднага след разреждането :
Прикачени файлове:
sled-razrejdane-butilka.jpg

Две чаши - в лявата е току що разредената ракия, в дясната е разредена от преди няколко дена друга ракия от същия материал, неаерирана с помпичка, а само с друсане.
Прикачени файлове:
sled-razrejdane-2chashi.jpg

След един час в камерата :
Прикачени файлове:
sled-razrejdane-chasha.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 15:22 

Местожителство: София
от колко градуса ,на колко стана? и какъв е дестилата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 16:48 
Аватар

От 52 на 40. Обаче аз очаквах че ще е към 60, защото толкова беше след варенето.
Доста съм загубил ...
Но вкуса е станал наистина по-добър.

Разликата в цвета е в по-малкото чипс, двете чаши са от различни туби, иначе са от един материал - кайсиите. Но Тази по-жълтата е от първия казан, а тази опитната е от втория и третия заедно. Разликата е в концентрацията на която съм ги вадил - първия казан го вадих на над 75, а втория и третия на около 60, интересно защо толкова е загубила. То вярно че и в буре да беше щеше да загуби някой друг градус, че и литър ...
Сега е в камерата и ще я видим довечера :)
Или утре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 20:53 
Аватар

Еми побеляла ти е. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 21:36 
Аватар

Здравейте!
Ако позволите и аз да се включа с едно мнение относно водата за разреждане!
До преди 4 години и аз разреждах само с дестилирана вода, но помътняваше и отделно имаше някакъв мирис самата вода. Купувана е от лаборатория и се предполага, че трябваше да е качествена. От 4 години насам разреждам само с изворна вода ДЕВИН с розовия етикет. На нея пише, че е подходяща за приготвяне на храна за кърмачета. Никога не ми е помътняла ракията когато е разреждана с тази вода.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 23:23 
Аватар

Хайде Бай Руси да се опита да заключи темата. От всичко прочетено да тук трябва да ни стане ясно че опалесценцията/помътняването/ не е свързано с водата.... или почти не е. За всичко са виновни ония "масла" дето момчетата така добре описаха. Ще ви разкажа моите наблюдения защото аз ъпнах темата и отново се разгоря този спор.
Бай Руси всяка есен прави по 2-3 бурета вино/зависи от реколтата/. Оставям го с джибрите/не оттачам/ и понеже имам един отбор юнаци/да са ми живи и здрави/ като го почнат от Никулден и до Атанасовден свършва. То е пиене, точене, носене... не е за приказка.
Всяка пролет изваждам джибрите, отнасям ги на селския казан и казвам на казанджията/приятел/ - пускай до 40 и другото е твое. После през лятото седейки си на двора си препичам това количество мераклииската. Разреждам, добавям дървени сърцевини, аерирам и разсипвам по шишета. Винаги всичко е било точно без отклонения.
Последните две годни се лучиха "лоши" и сварената от казанджията ракия се събираше в една стая. Така се събраха три реколти и това лято седнах на двора и три дни само преварявах. Уморих се.
От 160 литра "лоша" ракия /баща ми казваше че няма такава а има слаби пиячи/ изкарах към 100-120 литра препек с алкохолен градус над 65. Заех се с разреждане, омекотяване и аериране. Понеже ми трябваше доста дестилирана вода разреждах с три вида - 30 литра от поликлиниката, 10 литра от Метро и 20 литра Девин изворна.
Всичко стана като сълза. Свалих я в мазето и след време видях че 3 шишета от по 10 литра са помътнели.. Послушах всички ваши съвети и намалих мътноста само с прецеждане през кана Брита. След по сериозна аерация, няколко изстудявания във фризера с последващо нагряване на слънце и всички вече са еднакви - чисти и бистри.
Един съвет - не разреждайте с вода от Метро. Тя е за промишлени нужди и бая зор видях докато разкарам един дъх на метал.
Ха наздраве и прощавайте за старческата логорея, но надявам се че сте разбрали че причината е че съм изпуснал в някое от шишетата да потече повече от опашните фракции. Това е заради многото материал иначе Бай Руси си прави всяко лято по две десетлитровки само средна фракция. Омекотява и овкусява както си му е реда, разрежда и аерира докато започне в стаята с ааерация да спре да миришше на джибри и до напролет му стига.
едит - Забравих да напиша че от трите шишета които помътняха две бяха разредени с Девин а едно с дестилирана от поликлиниката...

Последна промяна Бай Руси на 31 Авг 2012, 23:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 23:30 

Местожителство: София
Викторе,40% си е ниско за дом.дестилат плодов.-не случайно пиша домашен.
Ако имаш не аерирана съм убеден ,че при такъв градус(40%)
пак ще помътнее-остави я на 45% примерно...или разреди аерираната на 45% и кажи дали опалесцира..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 06:18 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Гледам,че се е заформил хубав диалог :) Аз никога не разреждам,просто добавям лед и така..на 58 градуса с едно ледче е точно 45.Направих бърз експеримент като разредих 70 градусов двойно препечен гроздов дестилат до 45 гр с минерална вода Девин,син етикет ,не розов.Няма никакъв проблем,ето неразредена
Прикачени файлове:
phpaH5W18PM razredena.jpg
и разредена 3 мин.по късно
Прикачени файлове:
php4KrcD9PMrazredena1.jpg
Съгласен съм с мненията на Ivo68 и Ilu6a . :thumbs1: На Бай Руси може да е помътняла и от друго,...отсечени фракции навреме не биха довели до опалесценсия

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 07:48 
Аватар

Naskohondata1 написа:
... На Бай Руси може да е помътняла и от друго,...отсечени фракции навреме не биха довели до опалесценсия

Е да де... Не си ме разбрал правилно. Най вероятно три шишета не съм ги отсякъл на време а съм пуснал да изтече повече опашна фракция. Затова те помътняват а другите не...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 10:48 
Аватар

Тъййй, аз на 40 разредих нарочно за да има някакъв ефект, иначе и аз на около 45 я пия, или също практикувам варианта на Наско с леда - даже и с по-силен дестилат, но и с повече лед.
Обаче експериментът се провали. Снощи я изпихме тази бутилчица, малка сладка вярна.
:megagrin: и днес сутринта съм кукуряк и главата си е на мястото.
Та не знам дали щеше да се избистри.
Ще пробвам пак днес или утре.
Имам и един зърнен дестилат от пробата с ензима, той е на около 66% и му нямам голямо доверие, защото си правих малко експерименти с колоната, но досега при разреждане не е побелявал. Ще го пусна да се аерира и ще видим.

А този от който вчера разреждах със сигурност има повече опашки от другия дето е от същия материал и не си променя вида.
Даже забелязаха че е "по-остра" ракията, но и с повече аромат на кайсии.
Сега се очертава и една варка на сливи, нея ще я извадя на по-висок градус както и преди съм процедирал, пък да видим тогава !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 09:01 
Аватар

Местожителство: Варна
Здравейте! От скоро следя с интерес форума и се опитвам освен в групата на "ракияпиещите"да се включа и към "ракияправещите". Вземам отношение по така нареченото "аериране"на ракията.Сигурно има някаква технология за аериране и подобряване качеството на алкохола,но доколкото разбирам от това което пишете Вие вкарвате обикновен непречистен въздух посредством помпи за аквариуми. Преди години сина ми страдаше от разни алергии включително и към домашен прах и се налагаше периодично да ползваме една нова и много скъпа за времето почистваща система. Тази система работи на принципа на воден филтър,сипваше се един литър вода и при работа засмуква въздуха от стаята и го прекарва през водата .След един час водата в уреда ставаше като боза /имайте в предвид,че в стаята се подържаше идеална чистота/.Та мисълта ми е ,че повечето хора си държат ракийката в мазето където във въздуха освен прах има и разни плесени и други "хубави"неща и всичко това Вие го вкарвате в ракията.Освен механичните примеси във въздуха особенно в големите градове има много отрови от трафика и промишлеността,които също взаимодействат с ракията /някой химик по добре би го обяснил/. Та може би затова на колегата ракията побелява, а на баща му която не е аерирана не.Мисля,че тази технология трябва да се прилага на вилата или на село където въздуха и сравнително чист или в комбинация с добър въздушен филтър.Надявам се не съм Ви отегчил и от написаното има някаква полза! Ха наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 09:52 
Аватар

Дааа, прав си за въздуха.
Може лесно да се направи воден филтър - въздухът от помпичката влиза през пробита капачка на 2-у литрово шише с вода до средата, като маркуча влиза до долу и бълбука през водата. В горната част има друг маркуч, който излиза през капачката и влиза в ракията.
На това му викат "бъблър" - използва се например при водородните клетки за да раздели изходящия газ от газа в самата клетка и така да я предпази от взрив или налягане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 10:19 
Аватар

Досега аерацията не е влияела на бистротата на ракията ми. Виж температурата, нивото на спиртните градуси, вида на водата с която разреждам в една или друга степен са я повлиявали , но аерацията - не.
Аерирам с помпичка за аквариум и съм си изградил система - този път не "на око", а "на нос" за времето за аериране.
Пускам помпичката няколко дни по 5-6 часа. В началото при аерацията в помещението започва да мирише на "джибри". Със всеки изминат ден тази миризма става все по лека и по "поносима". Когато влеза и от стаята ме посрещне мек приятен гроздов аромат спирам и я оставям да чака добра маса с добри приятели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 00:31 
Аватар

Искам и аз да попитам нещо, понеже за аериране на ракията тази година чух за първи път, по нашия край никой не го прави. Каква е идеята на операцията - да стане по мека или ?
Кога се аерира веднага след варенето или докато отлежава ? При нас я оставяме 10 дни в отворен бидон и после още 30-тина дни вече в бутилките и я мятаме.
Когато се аерира пада ли и още алкохолния градус ?
И най - важния ми въпрос е - аз вече съм я разредил с вода и ракията ми е на около 44 - 45 градуса, отлежала е 40 дни има ли смисъл тепърва да я еарирам или не ?
Благодаря предварително !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София