Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 07:57 
Аватар

victoryvt написа:
Дааа, прав си за въздуха.
Може лесно да се направи воден филтър - въздухът от помпичката влиза през пробита капачка на 2-у литрово шише с вода до средата, като маркуча влиза до долу и бълбука през водата. В горната част има друг маркуч, който излиза през капачката и влиза в ракията.
На това му викат "бъблър" - използва се например при водородните клетки за да раздели изходящия газ от газа в самата клетка и така да я предпази от взрив или налягане.

Няма сми - просто накарая на маркуча си сложете оригиналното филтърче което е за аквариум. Струва 50 стинки и е с досттъчно финни пори за да може да разпредели балончетата. Просто трябва да се внимава органолептично да не засмуче помпата въздух с неприятна миризма. Отделно от това помпичката която си купих си има кече на входа и не виждам вариант да засмуче прах.
Трето - можеш ли да си преставиш какъв шок за организма е едно напиване, че да се тормозим от няколко прашинки. С две думи -заедно с половината менделева изпушихме и една кутия цигари....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 09:26 
Аватар

victoryvt написа:
Може лесно да се направи воден филтър - въздухът от помпичката влиза през пробита капачка на 2-у литрово шише с вода до средата, като маркуча влиза до долу и бълбука през водата. В горната част има друг маркуч, който излиза през капачката и влиза в ракията.
На това му викат "бъблър" - използва се например при водородните клетки за да раздели изходящия газ от газа в самата клетка и така да я предпази от взрив или налягане.

Такава "система" от две бутилки, ползвах навремето за подаване на CO2 в аквариума - в едната имаше вода, захар и мая, а в другата чиста вода. Имайте предвид, че допълнителната бутилка затруднява прехода на въздуха към съда с ракията.

user1 написа:
Няма сми - просто накарая на маркуча си сложете оригиналното филтърче което е за аквариум. Струва 50 стинки и е с досттъчно финни пори за да може да разпредели балончетата. Просто трябва да се внимава органолептично да не засмуче помпата въздух с неприятна миризма. Отделно от това помпичката която си купих си има кече на входа и не виждам вариант да засмуче прах.
Трето - можеш ли да си преставиш какъв шок за организма е едно напиване, че да се тормозим от няколко прашинки. С две думи -заедно с половината менделева изпушихме и една кутия цигари....

Филтърче или камъче имаш предвид? Ако е камъче, и аз ползвам такова, но то по никакъв начин не задържа мръсотиите от въздуха. Същото е и положението с кечето на входа на помпичката - то служи за мушици и тем подобни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 09:29 

Местожителство: София
Който живее в мелница или циментов завод може би е добре да мисли за частиците във въздуха...За останалите мисля ,че не си заслужава усилията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 20:07 
Аватар

Местожителство: Варна
Какво дишаме особенно в по-големите градове ти е бедна фантазията! Просто си погледни филтъра на климатика,а във вода или течност се отделят стотици пъти повече боклуци. И всичко това се отлага в ракията.Камъчето на помпичката служи само за разпръскване на въздуха на по-малки балончета,а кечето на входа е само за парлама.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 21:39 
Аватар

Миналата година варих ябълкова ракия през колона тип CM, която беше с алкохолно съдържание почти 85%, отлежа почти 10 месеца в акациево буре. Тази година варихме кайсиева ракия, която е същите алкохолни проценти, като ябълковата само, че не слагана в буре и не е боядисвана. И двата дестилата са правени по сходен начин, а именно махане на първак, отделяне на глава, събиране на среда и отделяне на паток, към който се прибавя главата.
Преди около месец разредих и двете ракии с изворна вода на Девин до 42% алк. При двете ракии забелязах потъмняване, като при ябълковата беше сравнително малко. Реших да пробвам бистрене с бентонит на 5л.ябълкова и се избистри. Кайсиевата избистрих с белтък, като и тя се оправи, а останалата ябълкова също бистрих само с белтък и тя се изчисти. Като след бистренето на ябълковата я прекарах през фуния с малко памук.
Бентонита го работих по инструкция и с него ефекта беше след 10 ден, а белтъка го разбих с хладка вода, след което го премерих и разделих, защото 1 белтък е уж за 100 л. ракия. Определно с бентонита се избистри по-добре, а и отайката не беше толкова "жива", като тази от белтъка.

Ето и малко снимки на яблълковата:

1. Ден първи в средата е шишето с добавения белтък, другите две са преди добавянето
Прикачени файлове:
1Day.jpg

2. Ден втори трите шишета
Прикачени файлове:
2Day.jpg

3.Ден трети- вече се забелязва, че има ефект
Прикачени файлове:
3Day.jpg

4.Ден седми - всичко е готово за преливане
Прикачени файлове:
7Day.JPG

5.Ден осми- в ляво е шишето бистрено с белтък, в дясно е това с бентонит, а в средата това, което падна на дъното и отива за преварянване.
Прикачени файлове:
8Day.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 22:42 
Аватар

stanilabg написа:
victoryvt написа:

Такава "система" от две бутилки, ползвах навремето за подаване на CO2 в аквариума - в едната имаше вода, захар и мая, а в другата чиста вода. Имайте предвид, че допълнителната бутилка затруднява прехода на въздуха към съда с ракията.

user1 написа:

Филтърче или камъче имаш предвид? Ако е камъче, и аз ползвам такова, но то по никакъв начин не задържа мръсотиите от въздуха. Същото е и положението с кечето на входа на помпичката - то служи за мушици и тем подобни.

За камъчето говорех накарая на маркуча. Кечето определено не може да пропусне прашинка а за мушица не говорим изобщо. Явно се различават вибраторчетата които имаме, но винаги може да се намери по- плътен материал да се постави на входа , така че да не затруднява работата му и да филтрира оптимално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 10:47 
Аватар

Колко време след добавянето на белтъка трябва да има ефект, че вече 24 часа си е все така белезникава? На 5 кила гроздова ракия 41-42 градуса съм добавил около половин белтък /много е май/ разбит в 100 мл вода, бяло като сняг обаче като го сипвах на струйка с постоянно разбиване в ракията се разслои на течност и пяна, всичко ръгнах вътре. Лани с кана Брита оправих такава бяла ракия, сега не се получи, защо така, филтъра лани беше нов, сега е ползван дълго време, аз на това отдавам факта, че не се избистри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 17:12 
Аватар

"sasho" много добре си постнал снимки и се е избистрила добре ракииката :klatsch:
Това шише с утайката го хвърли - не си заслужава да го слагаш пак в казана, тези белтъци и утайки да не ти направят новия материал на "яйца на очи" :lachtot: а и колко ще ти пусне това пластмасово шише?
Интересно ми е ако избистрена ракия с белтък се превари(сложи се при нов материал) какво ще стане-може ли този белтък да омаже новата ракия?
"Valerko" - много е белтъка - 1 белтък за 30-40л - дано да имаш късмет и дай снимки да видим какво е станало след 3-4 дена :nixweiss:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 18:38 
Аватар

Здравейте,да си кажа и аз моят проблем.
Имам кристално бистра двойна преварка 65 градуса от миналата година и я разреждам с дейонизирана вода без никакви проблеми,а таз годишната двойна преварка,65 гр.също така бистра,със същата вода помътнява като разредена мастика.
Какъв може да е проблемът ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 19:30 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ПАТОКИ!!!!!! си опуснал. ... преварка. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 19:49 
Аватар

Да имаше и подирки,парцуца,патоки или както и да се казва,но как ще се оправи проблемът ?
Пак преварка ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:01 
Аватар

Само преварка колега, пропуснал си в ракията, така нареченото 'Фузелово масло'/ което е размътило ракията. НЕ е болка за умиране ако си я харесваш и така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:17 
Аватар

Нещо не ми стана ясно,ракията я спрях на 40 градуса,искате да кажете,че съм я оставил на подирки или, че съм сложил подирки в казана при варенето ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 20:56 
Аватар

koparambo написа:
Нещо не ми стана ясно,ракията я спрях на 40 градуса,искате да кажете,че съм я оставил на подирки или, че съм сложил подирки в казана при варенето ?

подирки... папоки. ..опашлйоци,смадрлъоци....патоки.
'Се о гъзо' както казваше дедо ми. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2012, 22:33 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Винаги спирам на 45 гр. Имам и маслоуловител. Тази година разредих с пречистена вода с обратна осмоза дейонизирана с уеднаквени температури. Ракията се размъти. Същата ракия разредена с вода от чешмата е сълза. :?

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София