Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 20:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 20:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Прав си за бурето.
Според мен темата с чипса си има редица тънкости, които обаче не всеки отчита. Тази тема сигурно е дъвкана много пъти, но така или иначе дъбовия чипс си е предназначен предимно за вино. Да, дава много добри резултати и при ракията, но много често се ползват чипсове за които хората не знаят (и е нормално) как да обработени и за какво са предназначени. Логично идват и лошите резултати когато някой дава някакъв си чипс ей така за ракията. Едно е да искаш цвят, друго е дъбов аромат и вкус, друго е комбинация от двете. Може и да не съм прав, но според мен използването му си има доста предимства, но трябва ефекта му да се следи много често и естествено да се подбира какъв вид ще се купува. А за канадски чипс ... не знам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2015, 13:58 
Аватар

Бях се засилил да пробвам с дъбов чипс и сега като прочетох не знам какво да правя. С черниката ми се оцветява не лошо, но искам цвета да е по-наситен от тоя на черниката. Ако сложа дъбов чипс въпросът ми е преди или след разреждане на ракията с вода се слага?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2015, 23:43 
Аватар

Местожителство: Плевен
Черниката дава само жълт цвят.Купи си дъбов чипс,запечи го малко, и го слагай на 20 л.
Дъба дава и аромат и вкус.От 2 години не ползвам черника.Но всичко е въпрос на вкус.Пробвай и сам реши кое ти допада.
Прочети и за АЕРИРАНЕ.Бях скептично и критично настроен,но вече мнението ми е друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2015, 10:13 
Аватар

Понеже прочетох, че доста хора се оплакват от силно изразен вкус на дърво и се чудя какво да правя. Може би има някаква тънкост при слагането на чипса, или не трябва да се прекалява, т.е. да не се оставя прекалено много време, а като постигнеш желания цвят и вкус да го махаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2015, 10:52 
Аватар

Местожителство: Божурище
Тънкости има няколко. Като се започне от обработката на чипса, дозирането, постепенното разреждане на дестилата с добавяне на вода и т.н.
За да има най-добър ефект от екстракцията и за да работи химията(не само оцветяването) трябва дървенията да престои най-малко два месеца в дестилата.
Ползвам трески 10х10х50mm с обработка по технология, доволен съм... Мисля тия дни пак да произведа малко трески, свършват ми вече последните. Скоро ще имам дестилат и ще пробвам още една обработка преди поставянето на дървенията. От чипсовете се отказах за сега...
@Христо Петров, за какъв дестилат иде реч, на какъв процент е, кога е дестилиран, на какво е дестилиран, как е разделен?... :nixweiss:

Последна промяна atz на 21 Май 2015, 11:03, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2015, 11:00 
Аватар

Местожителство: Плевен
atz,от къде се снабдяваш с дъб?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2015, 11:06 
Аватар

Снабдява ме и ми е консултант един дървар от северозападнала България... :) Имам две проби с летен дъб. Предстои ми да надялкам граница.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2015, 11:32 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
atz написа:
Предстои ми да надялкам граница.

Този вид дъб мирише на ''говна''-тор, внимавай :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2015, 16:39 
Аватар

Заради Мони пак търсих за приложението на видовете дъб... Писали сме и в други теми. :afraid: Оставам с убеждение, че само церът е противопоказен, пробата ще покаже. Най-напред на спирт и ЕАФ какви резултати или резИлтати ще излязат. Дъбовете, изброих осем вида в Европа. :? http://envs.au.dk/en/knowledge/air/mode ... und/trees/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2015, 23:56 

Местожителство: София
atz написа:
. Дъбовете, изброих осем вида в Европа. :? http://envs.au.dk/en/knowledge/air/mode ... und/trees/

Само в България са над 20 общи подвида -кръстоски от 6 вида с които и ботаниците трудно се оправят....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2015, 15:38 
Аватар

ilu6a написа:
...кръстоски от 6 вида с които и ботаниците трудно се оправят...
Можеше да е по-лошо... И на това да сме доволни, ами ако се бяха кръстосали във всички възможни комбинации... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2015, 06:54 
Аватар

И от мен един глас за бурето. Ползвал съм чипсове - купените чипсове са вече опечени, не знам защо ви е да ги орезилявате и да ги печете допълнително. Когато ползвам чипс за ракия първо малко го изкисвам с гореща вода, като пусне чернилката, хвърлям водата. След това пробвам в литър ракия като го оставя целия за няколко минути какъв вкус и аромат ще придобие - ако ми хареса вече внимателно в малки дози го разпределям по дамаджаните в марля през гърлото. Чипсовете имат голям потенциал да придадат пушечен тон - вероятно е от вида печене, поради което ако преценя мога допълнително да го изтощя като го сложа в хубав паток, след което да го пооплакна малко и чак тогава да го слагам в ракията. За мен обаче е противопоказно да се ползва чипс с гроздова ракия (ароматна), виж с джибровица - според предпочитанията. Вече 5-та година изтощавам едно 10 л дъбово буренце , явно не е много опечено вътре - това е класиката за гроздова ракия, бавно окисляване без да се натоварва на цвят и аромат от дъба, като постои няколко месеца става еликсир... Добре ми се получи слабоопечен чипс на сливова ракия, там добавях и екстракт на сушении сини сливи с ракия, което много боядисва но пък като подушиш и вкусиш ракията - не можеш да я объркаш какво качество е...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2015, 13:37 
Аватар

atz от акация ми е ракията, първия казан го сварих в събота и изкарах 29 л на 54 градуса. Ще разредя с вода до 51, тя два градуса ще си спадне като поотлежи.. Взех два вида чипс - средно и силно изпечен и мисля кат' се прибера от работа да слагам чипса. пише 1-2 грама на литър. Мисля да сложа от силно изпечения, ще я следя как е на вкус периодично и да видя какво ще излезне..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2015, 18:42 
Аватар

Местожителство: София
Колега Христо Петров, акацията е много ароматна и ... специфична ракия. Аз лично не използвам дървесина за нея. Държа я минимум месец на висок градус и в стъкло. От време на време пускам въздух с помпичката. След това разреждам.
Та, съвета ми е да внимаваш с чипса.
Всъщност, вкусове разни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2015, 16:01 
Аватар

Напълно съм наясно с аромата на акацията. Сега като сваря и втория казан ще ми се вържат около 250 л от акацийка направени досега. Значи в самото начало като почнах слагах повече цвят в бидоните и резултата беше доста тежък аромат, който сега при по "постни" количетсва цвят е доста по-добър. Аромата от акацията се усеща, но не е силно изразен. Просто искам да я оцветя с по-наситен цвят от този на черниката, пък ако придаде и малко нотки на дъб, още по-добре. От аптеката ми препоръчаха и глицерин за омекотяване, но си рекох че няма нужда от излишни химии. Цитат от един филм: "Баща ми работеше по поддръжката...
..и обичаше да казва: "Ако нещо не се чупи, не се опитвай да го поправяш." :)
Аптекарката ми каза, че някои са се оплаквали също за силно изразен вкус на дърво и прочие.. От други хора пък чух че това са пълни глупости и чипса върши прекрасна работа. Ще видя какво ще се получи и ще споделя.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София