Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2010, 04:31 
Аватар

Местожителство: София
И аз още зимата изпробвах метода с аерирането . Бях насипал в 2 тенджерки по 5 литра от една джибровка сварена есента (то повече нямаше ) Като в едната сложих черничеви клечки ползвани веднъж за по мек цвят , а в другата препекох дъбов чипс. Пуснах и по 1 стафидка на литър ракия . Бърках по няколко пъти на ден , чак домашните зеха да ме бъзикат , че по цял ден вися на тенджерите с ракия :lol: . Но резултата беше поне за мене отличен, като вкус, доста омекна ракията , като градуси слезе с около 1 градус , имах си и 200 гр контролна ракия затворена плътно в едно патронче( тя още си седи заради лошия вкус) . Това продължи точно 4 седмици , след което всичко бе налято по шишета. Единствения ми гаф се получи с дъбовия чипс ,ракията стана прозрачна но черна , и нямаше някакъв по специален аромат, но това е за друга тема, пък и вече всичко е употребено :smoker: .
Така че с две ръце съм за аерирането .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2010, 20:58 

Здравейте,
Аз също съм новобранец в производството на какъвто и да е елексир и имам въпрос,като такъв:
След процеса на аериране съдът в които се сахранява ракията (стъклен,пластмасов и т.н.)
затваря ли се или остава отворен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2010, 22:59 
Аватар

Местожителство: Varna
Ракията колкото повече стой в отворен съд толкова повече омеква.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2010, 16:07 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Прекаленото омекване води до загуба на градуси :). Миналата година отлагах кайсиевката за ботилиране поради факта, че постоянно гребях от бидончето и намаляваше рязко докато не останаха едни 20 литра. След замерването останових липсата на 10 градуса :datz: :motz: Не помня колко време съм я държал в бидона ама щом липсваха 40 литра ракия си мисля, че е било за 2-3 месеца :) Човек се учи от грешките си !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2010, 21:52 
Аватар

За да не изпадате в куриозни ситуации:
1. Направете качествена ракия.
2. Използвайте буре.
3. Оставете я да отлежи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 00:28 
Аватар

wufan написа:
Прекаленото омекване води до загуба на градуси :). Миналата година отлагах кайсиевката за ботилиране поради факта, че постоянно гребях от бидончето и намаляваше рязко докато не останаха едни 20 литра. След замерването останових липсата на 10 градуса :datz: :motz: Не помня колко време съм я държал в бидона ама щом липсваха 40 литра ракия си мисля, че е било за 2-3 месеца :) Човек се учи от грешките си !

10 градуса това е много, някъде в замерването има грешка или някой те е подпивал и наливал вода :sauf:
Две седмици след сварването ракията намалява своят алкохолен градус с около 2 делениа, като замерванията трябва да са направени при една и съща температура. Държа ракията в отворени 10л. туби от минерална вода и дамаджани от миналата година да е спаднала не повече от един ал/гр. :nixweiss: разкажи повече пък може да стигнем до истината.
Върху изпарението на алкохола влияе изпарителната площ на съда, температурата и влажноста в помещението в което отлежава. Исмерването на алкохолният градус трябва да става при температура 20 градуса и с един и същи спиртомер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 07:58 
Аватар

измерването го правех със свръх точност в домашни условия, поради факта, че тъкмо се бях сдобил със термометър и замерването беше при 20 градуса на ракията, което не знам, защо ме радваше толкова много. А и тъкмо след като направих замерванията, ходих да сравня спиртомерът, случайно да не ме лъже с тези на казана. И като цяло и 3-те спиртомера показваха еднакво, при една и съща температура. За съжаление след като си тръгвах изтървах спиртомерът и сега си купих няк'ъв друг за който имам съмнение от 7 градуса, и ще ходя да извършвам същата процедура.
Цитат:
Върху изпарението на алкохола влияе изпарителната площ на съда, температурата и влажността в помещението в което отлежава.

Моята изпарителна площ е в пъти повече от твоята, което явно ми провали последните 20 литра кайсиевка :) Ето, че благодарение на теб достигнах до конкретно обяснение !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 11:10 
Аватар

Последният спиртомер какво производство е? Българските на светлина са точни но мерят от 20 до 60 ал/гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 11:43 
Аватар

купих го от бакалията в село, 99% е светлина, от ония които са с процветки от 30-40 е жълто май, зелено от 40-55 и до 60 е червено (можеби бъркам цветовете ама си мисля че така беше). обаче има много голяма разлика в сравнение с предният, понеже си записвам градусите по шишетата и дамаджаните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 12:17 
Аватар

Да такъв е, трябва да на правиш сравнение и сдруг спиртомер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 16:03 

Местожителство: Хасково
Някъде по Форума бях писал ,че ракията я оставям месец , а някои път повече в отворен съд/ 50 литров бидон с около 30 см.отвор/.Слагам вътре и 10-на черничеви пръчици. През ден- два се качвам на тавана , разбърквам с ръката, разбира се и опитвам за ужас на жената. След това е прецеждам в тензух - и в бутилки. Следващата година ѝ "режа лентата". Сигурно се губи и градус ,и количество. Но тук се пише за космически загуби. Гарантирам ,че ракията не е опитвана ,само... Направо си е смукано. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2010, 16:54 
Аватар

Абе то направо стана 2 месечен запой. Може да са ми я урочасали :megagrin: "много хубава ракия, много хубва ракия ..." и :datz: . Иначе за същият бидон говоря и аз. С малк отвор отгоре, един томбулест такъв, моят е бял и събира можеби 100 л. За нищо друго нестава освен да наливам ракия поради малкият отвор. :shock: Знам само че за няколко месеца (повече от 1 максимум 3-3,5) , изчезнаха 40 л ракия и 9-10 градуса . :? И аз съм учуден, никога не ми се е случвало такова нещо. Но кво да направим, догодина само кайсии,захар и здраве да има пак ще направя такава. ;) След като "тарирам" спиртомерът пак ще замеря всички дамаджани и стъкленици случайно да не се пръкне някой и друг градус отгоре :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2014, 18:09 
Аватар

Извинявам се предварително за невежеството, но какво точно представлява Аерирането, доколкото разбрах от тази тема е буквално Вкарване на въздух чрез маркуч(тръба) в съда, в който е ракията(виното), с цел "проветряване" на течността. И второто ми питане е по какъв начин по-точно се използва камъка при аерирането. Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2014, 20:01 
Аватар

Местожителство: Плевен
"камък" е камъчето,което разпръсква въздуха в аквариума с рибките,а 10 дневно аериране замества поне годишно отлежаване в дъбово буре ;) viewtopic.php?f=7&t=1777

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2014, 23:03 

vnnaidenov написа:
,а 10 дневно аериране замества поне годишно отлежаване в дъбово буре ;) viewtopic.php?f=7&t=1777

А дано, ама надали... :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София