Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2010, 14:39 

Колеги, моля за помощ.Тези дни варих ракия от миналогодишната гроздова реколта. При втория- трети казан, забелязах кафяви линии по вътрешната страна на кофите, в които тече ракията. С разните сапуни не можах да ги измия. Отмиха се с някакъв препарат за печки на MEDIX.
При следващия казан наблюдавах какво тече по- внимателно и забелязах, че зацапването се получава при по- силния огън при изкарването на патоките. Дестилата си е бистър, но по повърхността му в кофата има явно има някакви фракции като масло или като смола и полепват по кофата. По скоро даже ми прилича на нещо като асфалт, понеже като го затъркам се размазва по стената, но не мога да го измия освен с тоя препарат на MEDIX, който явно е с някаква киселина.
Та въпроса ми е дали някой може да ми каже какво е това дето ми се лепи по стените на съдовете, мога ли да го избегна и как да го избегна. Варя на казан от алпака с медна лула и серпентина, материала е от Широка мелнишка, има около 5кг/100 захар; при варенето на всеки следващ казан слагам патоките от предишния. Варя всичко- и вино и шишки, като доливам вода ако преценя, че материала е сух- на практика винаги доливам. Досега не ми се е случвало казана да отделя такива работи и временно спрях да изварявам- дано някой има идея какво става и да ме ориентира какво да правя. Предварително благодаря.

Последна промяна annihilator на 27 Юли 2010, 16:37, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2010, 18:49 
Аватар

Местожителство: г. Русе
би трябвало да са някакъв вид етерични масла, но принципно си имат белезникав цвят. Кафяво до сега не съм виждал. На вкус как е ? Етеричните маса се забелязват с просто око във фазата на патоците. Като цяло нищо нередно, само че вариш миналогодишната джибра сега :) Най-сигурно е да занесеш ракиджоса на изследване в лаборатория, обаче не знам колко струва удоволствието. Колегите да пишат все пак може някой да е запознат .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2010, 02:01 
Аватар

Местожителство: Varna
annihilator написа:
Тези дни варих ракия от миналогодишната гроздова реколта.При следващия казан наблюдавах какво тече по- внимателно и забелязах, че зацапването се получава при по- силния огън при изкарването на патоките. Варя всичко- и вино и шишки, като доливам вода ако преценя, че материала е сух- на практика винаги доливам.

Според мен това че материала е стоял повече твърдите частици от люспите са се разложили и са паднали на дъното като финна утаика, когато засилиш казана да изкараш патокито част от тях се вдигат с парата и преминават в серпентината. Мисля че няма нищо отровно но можеби си зацапал лулата и серпентината. Като варя ракията под чучура слагам чаталче увито с тензух през което се прецежда ракията когато варя с шлюпките и утайката и намен при отделянето на патокито се получава кафяво оцветяване по парцалчето. Пък ако ти е дерт превари ракията втори път :prost:
От засилването на казана за да извадиш по бързо парцуцата няма смисъл защото вдигаш температурата в казана така в парата се съдържа по голямо количество вода и отрови. ако изкараш патокито при нормална температура примерно за един час ще получиш по малко количество опашна фракция ама с по висок градус, а ако засилиш огъня за същото време ще изкараш повече материал но с по нисъ ал/гр. и то горе долу нещата се оравновесяват но при първият случаи ще имаш по малко тежки алкохоли в пърцуцата.

Последна промяна petiomalchev на 28 Юли 2010, 05:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2010, 16:18 

petiomalchev написа:
annihilator написа:
Тези дни варих ракия от миналогодишната гроздова реколта.При следващия казан наблюдавах какво тече по- внимателно и забелязах, че зацапването се получава при по- силния огън при изкарването на патоките. Варя всичко- и вино и шишки, като доливам вода ако преценя, че материала е сух- на практика винаги доливам.

Според мен това че материала е стоял повече твърдите частици от люспите са се разложили и са паднали на дъното като финна утаика, когато засилиш казана да изкараш патокито част от тях се вдигат с парата и преминават в серпентината. Мисля че няма нищо отровно но можеби си зацапал лулата и серпентината. Като варя ракията под чучура слагам чаталче увито с тензух през което се прецежда ракията когато варя с шлюпките и утайката и намен при отделянето на патокито се получава кафяво оцветяване по парцалчето. Пък ако ти е дерт превари ракията втори път :prost:
От за силването на казана за да извадиш по бързо парцуцата няма смисъл защото вдигаш температурата в казана така в парата се съдържа по голямо количество вода и отрови. ако изкараш патокито при нормална температура примерно за един час ще получиш по малко количество опашна фракция ама с по висок градус, а ако засилиш огъня за същото време ще изкараш повече материал но с по нисъ ал/гр. и то горе долу нещата се оравновесяват но при първият случаи ще имаш по малко тежки алкохоли в пърцуцата.

Ако са твърди частици защо не се отмиват от сапуна? Това е като филм върху стената на кофата. Прилича на катран от цигара, като го разтъкаш с пръст или гъба се замазва, не знам как да го опиша. Миналата и по- миналата година варих пак по това време, на същия казан, нямаше нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2010, 06:15 
Аватар

Да казвам твърди но те са много финни и стават като смола. Като засилиш казана материяла почва да ври и отгоре се отделя пяна от която можеби е това зацапване. При презареждане на казана до където е била течноста вижда ли се окантване от подобна мъзга, моят е вграден и позасиля ли го накрая остава окантовка от загоряло, ако казана не е вграден може и да не се вижда защото се грее само отдолу.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2011, 17:45 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Тази сутрин в 1.10 ми свърши газта,както варех :explode: ....50 мин. по късно отново запалих,но серпентината в бидона,някъде по средата проби,и...ракията течеше не през чучура,а вътре в бидона,докато се усетя.... :x :explode: изпсувах,и врътнах кранчето,явно не ми е било ден...Някаква идея,какво да правя с виното в казана,или всичко е загубено,а такава ракия течеше :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2011, 20:25 
Аватар

Ами като изтине виж какво количество е останало в казана и сметни каква е разликата от заложеното и останалото количество. Разликата пресметни примерно по 60%ал. и пресметни колко би трябвало да извадиш, алкохолните градуси от тази разлика ще ти даде какво количество алкохол е останало в казана.
Примерно 50л. материал за варене предполагаме че е с 12%ал. значи след варенето като махнем 2%ал. загуби ще останат 50х10/100=5л. чист спирт.
След фал старта в казана е останала 47л. течност 50 - 47=3л. предполагаме че тези 3л. са били с 60%ал. 3 х 60 /100 = 1.8л чист спирт, значи в джибрата са останали ореинтировачно 5 - 1,8 = 3,2л. чист спирт.
Е сметката не е точна но ориентировачно ще знаеш какво да правиш с останалата джибра. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София