Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 19:25 

Здравейте,за първи път ще се пробвам да правя ракия.Гроздето е готово мисля утре да го обера и искам да попитам,как да приготвя джибрите?В смисъл знам,че след обирането се отделят зърната и се слагат в бидон.Първо ще премеря колко киограма е (плода).За около 50-60кг плод 10-15кг захар достатъчни ли са???Кзаха ми съотношението захар вода да е 1:4(1кг захар-4л вода затоплена).И как да разбера ,че джибрите са готови за варене(колко е препоръчително да седят до пълна ферментация) 20-30дни (в зависимост от околната Т разбира се).Общо взето това не ми е ясно.
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 21:36 

Местожителство: Асеновград
Като орониш гроздето хубаво е да го смачкаш с краката в коритото. На 60 кг. грозде можеш да сложиш 20-30кг. захар разтворена с около 3л.топла вода на кг. и като объркаш сиропа и гроздето доливаш вода докато докараш захарност 18-20. Добре е да сложиш дрожди и да докараш температурата на материала около 30гр. за да ферментира бързо и да изпревариш застудяването на времето. Материала е готов когато запалката спре да гасне поднесена в бидона към джибрите освен това сока почва да горчи и киселее и на усещаш сладка жилка. Като го гледаш всеки ден ти сам ще разбареш.

Последна промяна venci на 30 Сеп 2010, 22:26, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 22:11 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Абе какво го карате да прави човека.Да мачка гроздето с крака и да разрваря 30 кг захар с 3 л вода,че и да вдига температурата до 30 гр. Или му обяснете просто и разбрано,или не го побърквайте .

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 22:18 

Местожителство: София
абе вярна е забележката...друг е въпроса ,че доста е писано по темата...
просто трябва малко да се почете из форума...купища страници са изписани...Днес админа шкартира една подобна тема...
30кг!!!не е ли малко множко-то по тая логика може и 80кг не виждам разлика...15 са достатъчно на 50кг грозде...захарноста ,ако ще ползва дрожди може да е около 23-25...никакъв проблем за тях
Температурата трябва да е м/у 18-25градуса.
Нужно е да се следи да не отиде над 32-35...критична е дори за култулните дрожди...
При добре подържан процес след около 15 дни материала е готов...
А това с краката.....просто е архаично!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 22:28 
Аватар

:thumbs1:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 00:06 

Дрожди съм чувал,че се слагат на виното.Значи да кажем на 15кг захар 60л вода,ако е вярно съотношението,което ми казаха.Леко ще го понатисна плода.За вино нестава мн е кисело.Благодаря на всички.Исках да разбера как да се ориентирам,кога ще са готови за варене.Сега имам ориентири ще видим какво ще сътворя :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 00:26 
Аватар

Добре си решил да вариш ракия от вино. Но много хора варят джибри със захар като преди това са изпили два пъти виното, то вече не е гроздова ракия а захарен спирт с дъх на грозде.
Аз съм сложил в два бидона оронено каберне и мерло, за единия бидон съм добавил захар 5 кила и в другия същото количество, за да догоня захарност 24 и като стане на вино отива в казана.
Аз съм на принципа, или вариш добра гроздова или си пиеш виното.
По логиката, от кофа джанки и 30 кила захар също се вари ракия...ама дали е Ракия ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 00:39 
Аватар

Купи си захаромер.Има не лоши за 15 лева.Ще можеш да си регулираш градуса в началото и ще знаеш кога е готово за варене.Но и да премине няма лошо.Даже е по-добре да се изчака 20 дена след като падне на 0, но само когато вариш вино.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 02:05 

tishovsx написа:
Добре си решил да вариш ракия от вино. Но много хора варят джибри със захар като преди това са изпили два пъти виното, то вече не е гроздова ракия а захарен спирт с дъх на грозде.
Аз съм сложил в два бидона оронено каберне и мерло, за единия бидон съм добавил захар 5 кила и в другия същото количество, за да догоня захарност 24 и като стане на вино отива в казана.
Аз съм на принципа, или вариш добра гроздова или си пиеш виното.
По логиката, от кофа джанки и 30 кила захар също се вари ракия...ама дали е Ракия ;)

Ракия от джибри ино няма да варя,защото както съм писъл нестава за вино!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 06:33 
Аватар

Местожителство: Varna
Ето ви определението за гроздова ракия от учебника "Технология на високоалкохолните напитки":
"Гроздовата ракия" е напитка с минимално алкохолно съдържание 40 об.%, произведена в Република България. Получава се чрез еднократна или двукратна дестилация до 65 об.% алкохол на дестилатите, от вино, получено от грозде - произведено на територията на Република България. Виното, получено от 100 kg грозде не може да надвишава 75 dm3. Съдържанието на летливи примеси е равно или по-голямо от 1,25 g/dm3 напитка при 100 об.% етанол. Напитката е със специфични органолептични характеристики и с максимално съдържание на метанол 1,25 g/dm"1 при 100 об.%.

Последна промяна petiomalchev на 01 Окт 2010, 12:12, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 09:17 

дрождите са задължителни ,ако желаеш по-чист и бърз процес и с по-висок рандеман което по-важното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 12:11 

Явно и тази година ще си окапе грозденцето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 15:02 

нещо не схванах последния коментар?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 15:29 

В смисъл,че така и не разбрах дали вода захар е в правилното съотношение.1кг захар във 4 литра вода ли се разтваря????????

Значи стъпка по стъпка:
1.Бера гроздето
2.Отделям зърната в бидон смчквам ги.
3.Предварително съм премерил плода (в зависимост от това слагам захар 50кг плод-15кг захар във 60л затоплена вода около 28градуса.)И количествата се менят в зависимост от килограмите на плода!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4.Пак в зависимост от килограмите да сложа и мая (за хляб) от 10до20/2 грама във предварително загрята вода след получаване на пукелчета да изсипя във сместа?????
5.Рабърквам добре всеки ден поне по един път.

Тъйкато ми е за първи път и няма от кой да взема спиртомер и захаромер ще опитам така пък квото стане.Ще изчакам около 15-20дни и отивам при казанчията..........И пак мой приятел ме обърка,защо преди съм слушал ,че ноговите преди ги е държал 4-5месеца преди да ги свари?????Или той е правил вино преди това>>>>>>Вече е в чужбина и просто няма кой да попитам.
Правилно ли е всичко или бъркам някъде?????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 16:27 

eeee захарният сироп трябва да е със захарност 23-24%-сам си го сметнете колко захар се пада на литър вода...захар можете да сложите като количество колкото искате,въпроса е че с увеличаване на количеството намалявате аромата на добива...
Маята се ползва за правене на хляб ,не на ракия...
На дрождите за вино и ракия са описани пропорциите!
захаромер и спиртомер има във всяка агроаптека!
след посявка на дрождите ферм.преминава за около15-20 дни...
дано гроздето не остане необрано...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София