Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 19:43 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Какво направих днес на вилата.
Първо в бутилка от пепси 2,5л налях 2 л топла вода.Сложих около 200 гр захар и пуснах дрождите да папкат. Преди седмица в бидон 120л бях смлял около 80 кг грозде тракийски мавруд (Евмолпия) .Източих виното и изтисках джибрите.Преместих ги (джибрите) в друг бидон 120л.От асмата набрах 8 кофи грозде (най нефелното), смлях го и бидона се напълни до половината. Сложих 10кг захар разтворени в 32 л гореща вода от бойлера.Разбърках го с бормашината и налях дрождите. Все нещо ще пусне :saufen:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 22:42 

Местожителство: София
защо е тази гореща вода???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 23:01 
Аватар

ilu6a написа:
защо е тази гореща вода???

За да се разтвори по-лесно захарта, а и дрождите да захапят по-лесно(поне така си мисля).
Общата температура едва ли се вдига повече от 30 градуса.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 23:03 

дрождите "захапват" на 25 до 28 градуса...от 32 нататък почват да се чудят какво да правят...да умират лии???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010, 23:10 
Аватар

50-60 литра материал на 15 гр,30литра на 60 става около 30 гр.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 01:40 

Местожителство: Асеновград
Николай смачкай си зърната на гроздето с краката в коритото ( извън винзаводите няма по-добър начин) направи захарноста на 18%. със захаромер. Колко захар ще сложиш е твоя работа, но гроздето от асмата тази година най- вероятно ще бъде с 15-16% захарност а с изобилие на киселина и ако не сложиш около 30% захар спрямо теглото на плода рискуваш да тръгне амонячна ферментация. Направи материала с 30 гр. температура защото за едно денонощие докато започне бурна ферментация той ще изтине на 24-25гр. Като почне ферментацията ще се самозагрей до 30 -32 гр. След 3-4 дни температурата ще тръгне надолу ама основното количество захар ще е преработено. Сложи дрожди за да стане бърза ферментация. От това грозде не можеш да очакваш аромати и кой знай какво. Ще си овкусяваш ракията слад варенето. Да чакаш 20 дни след като преври материала за всеки случай и тогава да вариш :nixweiss:(значи не знаеш какво правиш) пък за 4-5 месеца да не говорим. И да питам по-горе пишештите братя дето вчера голям го вадиха, а днес се оплетоха като пате в калчища на каква темпаратура си рехидратират дрождите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 11:28 
Аватар

venci написа:
ако не сложиш около 30% захар спрямо теглото на плода рискуваш да тръгне амонячна ферментация

С тази рецепта се прави само мармалад :lachtot:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 15:54 

аз съм тоя с големия!!!
Я да те питам кога за последно си дистилирал амоняк???????????
АМОНЯЧНа ФЕРМЕНТАЦИЯ)))))олеее да не пречиствате отпадни води
Никой не се уплел-стоя твърдо зад това което съм написал.
Тъпчете гроздето с крака и дерзайте!(освен ако не сте във винзавод-там имало по-добри начини)))))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 16:20 
Аватар

Местожителство: Varna
Николай Попов написа:
Здравейте,за първи път ще се пробвам да правя ракия.Гроздето е готово мисля утре да го обера и искам да попитам,как да приготвя джибрите?В смисъл знам,че след обирането се отделят зърната и се слагат в бидон.Първо ще премеря колко киограма е (плода).За около 50-60кг плод 10-15кг захар достатъчни ли са???Кзаха ми съотношението захар вода да е 1:4(1кг захар-4л вода затоплена).И как да разбера ,че джибрите са готови за варене(колко е препоръчително да седят до пълна ферментация) 20-30дни (в зависимост от околната Т разбира се).Общо взето това не ми е ясно.
Благодаря предварително.

За 50 - 60кг. грозде Трябва да се знае захарноста му може да добавиш 10кг. захар разтворени в 40л. вода като ако захарноста е 15-16% добави към захарният сироп още 2кг. захр, ако е над 20% недеи. В захарният сироп добави и 4 пакетчета лимонтозу (10гр.). При по голямо количество захарен сироп аромата на ракията няма да е това което трябва да е съотношението захарен сироп гроздова каша не трябва да е повече от 50/50. Махни чепките и смели гроздето. Смляното грозде можеш да го оставиш 2-3 дни да почне да ферментира и тогава може да направиш захрният сироп с лимонтозуто, така ще е почнала ферментацията и ще има достатъчно дрожди да ферментират и захарта. Захарният сироп преди да го добавиш е добе да е леко затоплен не повече от 30гр. така ще вдигнеш леко температурата на джибрата и ферментацията ще продължи нормално. За предпочитане е джибрата да е в мазе там температурата е постоянна което е добре за ферментацията. Материала е готов за варене когато спре да шупти, щлюпките не се показват на повърхноста. Във вкусъ му не се осеща сладко а нагарча и киселее. Като отпиеш глътка и я разджабуркаш из устата да не се осеща газировка. За номера с пламаъка се писа.

Последна промяна petiomalchev на 02 Окт 2010, 16:29, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 16:24 
Аватар

petiomalchev написа:
Николай Попов написа:
Здравейте,за първи път ще се пробвам да правя ракия.Гроздето е готово мисля утре да го обера и искам да попитам,как да приготвя джибрите?В смисъл знам,че след обирането се отделят зърната и се слагат в бидон.Първо ще премеря колко киограма е (плода).За около 50-60кг плод 10-15кг захар достатъчни ли са???Кзаха ми съотношението захар вода да е 1:4(1кг захар-4л вода затоплена).И как да разбера ,че джибрите са готови за варене(колко е препоръчително да седят до пълна ферментация) 20-30дни (в зависимост от околната Т разбира се).Общо взето това не ми е ясно.
Благодаря предварително.

За 50 - 60кг. грозде Трябва да се знае захарноста му може да добавиш 10кг. захар разтворени в 40л. вода като ако захарноста е 15-16% добави към захарният сироп още 2кг. захр, ако е над 20% недеи. В захарният сироп добави и 4 пакетчета лимонтозу (10гр.). Махни чепките и смели гроздето. Смляното грозде можеш да го оставиш 2-3 дни да почне да ферментира и тогава може да направиш захрният сироп с лимонтозуто, така ще е почнала ферментацията и ще има достатъчно дрожди да ферментират и захарта. Захарният сироп преди да го добавиш е добе да е леко затоплен не повече от 30гр. така ще вдигнеш леко температурата на джибрата и ферментацията ще продължи нормално. За предпочитане е джибрата да е в мазе там температурата е постоянна което е добре за ферментацията. Материала е готов за варене когато спре дашупти, щлюпките не се показват на повърхноста. Във вкусъ му не се осеща сладко а нагарча и киселее. За номера с пламаъка се писа.

Точто така :thumbs1:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 19:48 

Krass написа:
petiomalchev написа:
Николай Попов написа:
Благодаря предварително.

За 50 - 60кг. грозде Трябва да се знае захарноста му може да добавиш 10кг. захар разтворени в 40л. вода като ако захарноста е 15-16% добави към захарният сироп още 2кг. захр, ако е над 20% недеи. В захарният сироп добави и 4 пакетчета лимонтозу (10гр.). Махни чепките и смели гроздето. Смляното грозде можеш да го оставиш 2-3 дни да почне да ферментира и тогава може да направиш захрният сироп с лимонтозуто, така ще е почнала ферментацията и ще има достатъчно дрожди да ферментират и захарта. Захарният сироп преди да го добавиш е добе да е леко затоплен не повече от 30гр. така ще вдигнеш леко температурата на джибрата и ферментацията ще продължи нормално. За предпочитане е джибрата да е в мазе там температурата е постоянна което е добре за ферментацията. Материала е готов за варене когато спре дашупти, щлюпките не се показват на повърхноста. Във вкусъ му не се осеща сладко а нагарча и киселее. За номера с пламаъка се писа.

Точто така :thumbs1:

ОК колеги днес набрах малко утре останалото.Но няма да мога точно да го смелям а просто ще го посмачкам малко.За захарност няма да се занимавам.Може и да излезе повече от 50-60кг затова може да сложа и повечко захар..........15-20кг (60-80л затоплена вода ........Еми това е!На Krass съм му обещал нещо това важи и за petiomalchev.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:30 

Вчера сложих всичко в бидона(че малко се забави доставянето му)днес намачканото грозде се беше вдигнало само то отгоре.Рабърквам всеки ден по два пъти и бидона го държа затворен.Това качване на плода нормално ли ибидона да го затварям ли или отворен да го гържа????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:42 
Аватар

Николай Попов написа:
Вчера сложих всичко в бидона(че малко се забави доставянето му)днес намачканото грозде се беше вдигнало само то отгоре.Рабърквам всеки ден по два пъти и бидона го държа затворен.Това качване на плода нормално ли ибидона да го затварям ли или отворен да го гържа????

Бъркай дрождите да се размножават 5-6 дена, нормално е шлюпките да са отгоре, затвори бидона т.е. само капака без скоби и т.н. Внимавай за винарки да не влизат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:46 

tishovsx написа:
Николай Попов написа:

Бъркай дрождите да се размножават 5-6 дена, нормално е шлюпките да са отгоре, затвори бидона т.е. само капака без скоби и т.н. Внимавай за винарки да не влизат.

Значи да не го завивам (че е на винт) само ще го полагам отгоре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:55 
Аватар

Да :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София