Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 00:35 
Аватар

Местожителство: Лове(
Приятели,
Цяла седмица варих сливова ракия, и мисля че мога да споделя моите скромни впечатления.
Качествен материал, качествен казан и....казанджия.
В троянско битува мнението, че големите казани, не варят по- качествена ракия от малките. Не зная дали са прави или не, но техните домашни казани са 80 - 100 литра.За качеството на Троянската ракия няма да говоря.
Та колега, поне десетина са причините за малкото ракия, която си изварил.
Сигурен съм, че ще намериш правилният отговор .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 06:58 
Аватар

Местожителство: Varna
vanbo сподели какво изкара
Във форума има тема Троянска сливова , ако имаш желание може да споделиш опита си. Ще е интересно човек от този краи да даде съвет. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2010, 22:19 
Аватар

Колега, Мърфи според мен ферментацията не е станала както трябва, това първо!
Второ, ако си дал на казанджията мат'риала и си му казал давай вари и ще дойда да си взема ракията, а не си бил там!!! Може да си е отпил извесно количество ;)
Щото 200 литра вино и 48 кила захар...пък си изкарал 40 литра на 52 градуса, си е чиста загуба. Провал!

В една от темите писах, какво свърших вчера. От 100 литра вино и 13 литра паток изкарах, 15 литра на 70 гр. и 9 литра на 50гр. Като я разредя с вода до 45гр. в крайна сметка ще имам около 30 литра перфектна ракия.

Пък и както казаха останалите колеги, издишал казан, калпава захар...все неща които имат голямо значение.
В крайна сметка важното е да сме живи и здрави :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2010, 20:12 

tishovsx, не съм оставял материала да го вари казанджията. Там бях през цялото време.
По мое мнение ферментацията протече перфектно, но това не значи че не може да се е объркало нещо..
tishovsx написа:
Щото 200 литра вино и 48 кила захар...пък си изкарал 40 литра на 52 градуса, си е чиста загуба. Провал!
Аз не съм слагал виното в казана! Изкарах 200 литра вино и си го налях в две бурета :megagrin: . След това залях джибрите със 48 кг захар и 200-210 литра вода. "Второто вино" варих - беше към 240 - 250 литра с около 0 процента захарност - захаромерът потъваше колкото потъва и във вода.
tishovsx написа:
Пък и както казаха останалите колеги, издишал казан, калпава захар...все неща които имат голямо значение.
Какво искаш да кажеш с това "издишал казан"? Точно това е целта на темата ми - да разбера дали казанът може да "издиша".

В крайна сметка никой не даде логично и обективно обяснение има ли значение казанът за изкараното количество ракия. На мен ми е пределно ясно, че всички казани работят на един и същ принцип. Обаче, все пак казаните могат и да са различни, де да знам - серпентина, лула...
Общият работник там ми каза, че този казан винаги "върви" по-бавно от другите. И наистина - седях там около 4 часа и половина, а течеше на 32 градуса още.

Относно захарта - в целия форум не намерих някой да е казал какво става ако е кофти захарта. Ще протече ли напълно ферментацията или ще си остане сладък материалът с неферментираща захар? Според мен след като е разтворена напълно захарта, тя така или иначе покачва общото захарно съдържане на материала. Ако захарта не иска да ферментира то материалът ще си остане сладък и ще мога да измеря захарност със захаромера. В никакъв случай няма да мога да измеря 0 процента захарност в нито един момент. Аз използвах захар от 3 производителя. Да кажем, че една или повече от тях не може да ферментира. Защо тогава в един момент измерих захарност 0 с битов захаромер, и защо на казана рефрактомера отчете, че материалът "е готов" (не знам какво се гледа вътре в тоя рефрактомер-казанджията каза "готов е материалът")?
Няма ли кой да обясни?

Вижте, мен не ме тревожи толкова, че съм се минал с еди колко си литра. Просто искам да знам какво става във всеки един етап по приготвянето и дестилацията на любимата ни напитка :zauf2:. Казанът и неговата конструкция е една съществена част от този процес. Единствено той не зависи от мен и няма как да експериментирам. Надявах се някой, който е навътре с конструирането на казани да даде малко разяснения по въпроса и на базата на тези разяснения да елиминирам поне една от причините за "провала" ми тази година с "джибровката".

Май ми стана много дълъг поста... Сори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2010, 21:31 

Местожителство: София
Според мен,просто не е ферментирал до край материала...Имал си джибра около 240-250 литра(210 литра вода и 50кг захар)...ако не си ползвал дрожди,то мъста е изферментирала най-много до 8 градуса...та сметката е следната:
250лх8гр=2000алк.градуса....като разделим на 52градуса получаваме 38,46литра...грубо 40 литра-точно колкото си изкарал.
догодина изчакай поне 30-тина дена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2010, 22:41 

ilu6a, не би ли следвало мъстта да се е наситила с достатъчно дрожди при първата ферментация? Това, което остана след точенето на виното беше доста активно. И защо точно 8 градуса? Значи и според теб трябва да чакаме "тиха ферментация" на материала за ракия?
Не варя ракия от джибри за пръв път и никога не съм слагал дрожди при приготвянето на материала за ракия, варил съм около 20-ия ден, и съм изкарвал почти толкова с 2 пъти по-малко захар.

Бих ти бил благодарен ако дадеш твоето мнение по въпроса ми - значението на казана за рандемана?

П.П.
На съседния казан един до мен вареше сливи. Каза, че е сложил 25 килограма захар(за това не съм сигурен). Казанджията как ли не се опитва да го откаже да вари, защото според него на материала му трябвало поне още 1 седмица. Текна му на 70 градуса. Спря я на около 35 градуса. После точи паток докато спря да му отчита спиртомера. Тръгна си половин час преди мен.
Този човек от сливи изкара 40 литра ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2010, 23:21 

защо 8гр..ами това е максимума който могат да изпълнят дивите дрожди.
Казваш че този казан завирал най-бавно,което също навява на мисълта че има вероятност да изпуска отнякъде.
по принцип ако се спазва технологията на варене при два казана(да не духа при завирането през чучура-тоест да няма прекалено силен огън),дори и да има някаква разлика в рандеманите то тя ще е минимална,а в твоя случай говорим за литри...което за мен лично означава някакъв технически проблем на казана или джибрите.
недей да вариш повече точно на този казан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 00:48 

Местожителство: Асеновград
Murphy. От казана не зависи количеството алкохол. Всеки казан колкото и елементарен да е ще изпарари алкохола и ще го втечни- рандемана не зависи ни от казана ни от казанджията. В домашни условия( без култивирани дрожди) в материала се образува до 10% алкохол, така че от 250л. вино, второ вино,чорба или както искаш го наричай повече от 2500гр. е трудно постижимо. По време на сезона всеки ден варя по няколко казана и имам преки впечатления-материали с 11-12% алкохол са рядкост и приказки от рода че този казан е " рандеманлия" а този не дава ракия са меко казано ала-бала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 05:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
venci написа:
Murphy. От казана не зависи количеството алкохол. Всеки казан колкото и елементарен да е ще изпарари алкохола и ще го втечни- рандемана не зависи ни от казана ни от казанджията. В домашни условия( без култивирани дрожди) в материала се образува до 10% алкохол, така че от 250л. вино, второ вино,чорба или както искаш го наричай повече от 2500гр. е трудно постижимо. По време на сезона всеки ден варя по няколко казана и имам преки впечатления-материали с 11-12% алкохол са рядкост и приказки от рода че този казан е " рандеманлия" а този не дава ракия са меко казано ала-бала.

Venci и Ilu6a са прави,материяла на 1 място,а казана и една бака да е стига да не издиша,ще излезе РАКИЯ :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 06:31 
Аватар

Цитат:
Venci и Ilu6a са прави,материяла на 1 място,а казана и една бака да е стига да не издиша,ще излезе РАКИЯ :prost:

Ще излезе ама какво и колко зависи зависи и от начина на варене /силата на огъня/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 07:49 
Аватар

mushmurok крайният резултат наистина зависи от силата на огъня и това колко вода долееш в казана.
Силата на огъня определя температурата в казана, а самата джибра е разтвор който има определена температура на кипене, тази температура в хода на дестилацията се променя защото част от компонентите се изпаряват. Ако сместа е двукомпонентна етил и вода тази температура в зависимост от съотношението спирт към вода варира от 78 до 100гр. Когато температурата е по висока и клони към тази на кипене на водата освен че се засилва изпарението на етанола се засилва и изпарението на водата така втечненият дестилат излиза с по нисък алкохолен градус. И какво става силен оогън при събиране на патокито бързо пада алкохолният градус, казваш краи повече няма какво да вадя, а то какво във винасата е останало по голямо количество алкохол, от колкото ако огънят да е бил по слаб.
Да предположом че джибрата тие с 10% алкохол ако добавиш вода в казана зада го допълниш или разредиш джибрата и стане с 8% алк. да предположим че при нормално варене винасата остава с 2% алкохол който не могат да се изпарят. Тогава какво губим пак алкохол от разреждането. При не разредена джибра ще извадим 8% алкохол от литър джибра а при рзредената ще извадим 6% Е имаме и разлика в количествата но 1% ще изгубим във винасата ако е разреден материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:33 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Е, време е да се намеся! 48 кг. захар +210 кг. вода=258 кг. джибра. 48/0.95=50.526 кг. монозахари или джибра с около 19.6 % захари - малко са високи! 19.6 %х0.5114=10.02 МАСОВИ ПРОЦЕНТА алкохол, разделени на плътноста на спирта( при 100 об.% ) 0.78927 е равно на 12.69 об.% алкохол в джибрата! При ефективност 95% ще имаме 12.05 об% алкохол. Или като извадим масата на СО2 ще имаме 233.3 кг. джибра с 10.02% алкохол = 2337.66 масови градуса/ 0.78927=2961.8 об%, при 45 об.%= 65.8 литра ракия.
;) Те така се смята рандеман!!! Що се смята за изферментирал- прецени сам!!! Относно казана - всяка система има загуби и нямаме идеално изваряване!!! На загубите им се казва "фири" при изваряване! Дерзайте и си правете сметката, какво и колко слагате! :wallbash: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 22:27 

то стана като идеалното твърдо тяло...теорeтично става, ОБАЧЕ.....)))
В случая се търсят причините за добива..., а не какво бихме получили от дадените (зададените условия) суровини.
30кг СО2?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 22:49 
Аватар

Alambik :respekt:
Открих си грешката, смятам алкохола в масови проценти :datz: . Коефициента за преобразуване на масовите в обемни не съм го слагъл /0.78927/
Следователно 1кг. спирт ще заема 1,26699л. И какво излиза че от килограм захар трябва да изкараш приблизително 1,3л. ракия 45об.% ал.
Руснаците дават от 1кг. захар 0,51л. чист спирт или 1,1л 40% алкохол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 09:46 

А има ли значени колко е пълен казана?Варих на 300л колона 100ина литра материал.Малките казани бяха повредени.Спред казанджията е без значение, но резултата беше малко странен - на литри добре, но 45-48 градуса и тръгна с голям зор.Казанджията ме оруга,че материала ми е калпав, но аз си мисля че ако е допълнил с вода е прецакал работата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София