Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 14:40 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Сега като прочетох горните постове се сетих за една много интересна "магия" :lab:
На вилата имам старо буре засъхнато/ не става/, ще го разглобя,ще му рендосам дъските,
и ще ги обгоря с горелката/на газ/. После хоп В 100 л. алпака с ракия :megagrin: Човек се учи докато е жив.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 14:55 
Аватар

Жив да си бе Мони.И аз имам за бичене едно от дъб, и едно от черница.Що се не сети по рано, че имаше и акациево, ама отиде за скара. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 21:44 
Аватар

Ламбри, напьлно съм съгласен с написаното от теб
'Ползването на дървесина само за оцветяване е .. загуба на време и пари - затова си има карамели.'
Доста експерименти си направих и нищо, даже преди няколко дена бях в една винарна, хората правят тонове с вино и казаха че когато се използва чипс задължително филтрират след това. Каквото и да правиш остават прашинки.
ИСКАМ да помоля, ако някой е експериментирал с карамелизирана захар(или карамели както казва Ламбри) да сподели за да не се лутам на тьмно и да откривам топлата вода. Пак искам да подчертая целта е само оцветяване на ракия 58 градуса която не е разреждана.
Благодаря предварително! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 21:47 

Местожителство: София
ракиджия написа:
Жив да си бе Мони.И аз имам за бичене едно от дъб, и едно от черница.Що се не сети по рано, че имаше и акациево, ама отиде за скара. :datz:

повечето стари бурета имат характерен"аромат"...който няма да ти хареса ако попадне в дестилата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 22:08 
Модератор
Аватар

@plamm, жена ми не употребява алкохол, но има невероятен нос :D Правил съм експерименти с карамел и винаги ми е казвала, че продукта има миризмата (нарочно не пиша букета или аромата) на евтин алкохол. Карамела, поне този, който съм правил освен цвят винаги е добавял и яромат към дестилата. Не мисля, че това е вярната посока...
Още нещо, за стария социалистически кадър "конякът" Плиска бие от всякъде Delamain vesper XO, щото първият е сладък и мирише на сладко :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 22:22 
Аватар

Сигурно някъде е споменавано, но ципата която разделя на две ореховата ядка дава много бързи резултати, без много странични ефекти, пък и с тях вървят едни легенди и приказки дето можеш да разказваш за лековитите, витаминозните и дрън-дрън... свойства.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 22:37 
Аватар

Благодаря "Аз" - все пак спомняш ли си с колко захар(пропорция) си пробвал.
Сигурно ще пробвам с орехова ципа-благодаря и на Иво. Чудя се дали ще работи системата ако в 500мл ракия сложа ципа от няколко(не знам колко) ореха и изчакам докато стане много наситен цвят и след това да го прецедя през хартиен филтър за кафе(по малко количество се прецежда много по лесно) и после да го налея в ракията. Как ви се струва тази идея :idea:
Ако има и други идеи за оцветяване споделете!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 23:02 
Аватар

Няма да има нужда от прецеждане. Просто внимавай, че доколкото помня оцветяваше бързо и силно.
Карамела и аз го хващам на аромат и вкус, и на мен не ми харесва но ...въпрос на вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 23:13 
Аватар

ilu6a написа:
ракиджия написа:

повечето стари бурета имат характерен"аромат"...който няма да ти хареса ако попадне в дестилата...

Пак трябва да слагам емотикони ! То ако ставаше за нещо,нямаше да отиде за скара. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 23:34 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ракиджия написа:
ilu6a написа:
ракиджия написа:

Пак трябва да слагам емотикони ! То ако ставаше са нещо,нямаше да отиде за скара. :lachtot:

Зависи какво се е държало в бурето, но аз ще ги обработя дъските/ както описах/
не случайно най доброто 'шери' се прави в стари бъчви, да не говорим за Арманяка, изключително стари /обгорени/ бъчви държали вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2012, 23:34 
Аватар

ivobal написа:
Няма да има нужда от прецеждане. Просто внимавай, че доколкото помня оцветяваше бързо и силно.
Карамела и аз го хващам на аромат и вкус, и на мен не ми харесва но ...въпрос на вкус.

:wallbash: OK карамела го забравяме, убедихте ме! Мерси! Следва експеримент с орехова ципа :? да видим какво ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 09:05 

MONI BARONA написа:
ракиджия написа:
ilu6a написа:
ракиджия написа:

Пак трябва да слагам емотикони ! То ако ставаше са нещо,нямаше да отиде за скара. :lachtot:

Зависи какво се е държало в бурето, но аз ще ги обработя дъските/ както описах/
не случайно най доброто 'шери' се прави в стари бъчви, да не говорим за Арманяка, изключително стари /обгорени/ бъчви държали вино.

Шери не се прави в стари бъчви,а някои коняци и уискита отлежават в бъчви ползвани за шери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 09:23 
Модератор
Аватар

plamm написа:
Благодаря "Аз" - все пак спомняш ли си с колко захар(пропорция) си пробвал.
Сигурно ще пробвам с орехова ципа-благодаря и на Иво. Чудя се дали ще работи системата ако в 500мл ракия сложа ципа от няколко(не знам колко) ореха и изчакам докато стане много наситен цвят и след това да го прецедя през хартиен филтър за кафе(по малко количество се прецежда много по лесно) и после да го налея в ракията. Как ви се струва тази идея :idea:
Ако има и други идеи за оцветяване споделете!

Честно да ти кажа, нямам спомен. Беше преди доста години. Възможно е и аз да не съм правил нещата както трябва, но опитите ги писах неуспешни и приключих с тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 10:14 
Аватар

plamm написа:
ivobal написа:

:wallbash: OK карамела го забравяме, убедихте ме! Мерси! Следва експеримент с орехова ципа :? да видим какво ще стане.

Ааа не, не съм искал да те отказвам, може моя подход да е бил грешен. Пробвай различни варианти с различни подправки в малки количества. Може да излезе нещо добро.
Относно мускатовия аромат. Пих една ракия, много добра беше. Обаче човека много не ще да споделя. Това което изкопчих е че се изварява на казан с тарелки, градус около 85-86% абв. Та таз ракия бе сравнявана като качество само с писко, а бе третирана по някакъв начин единствено със семена кориандър. Пробвал съм да ги кисна в готова ракия, но нямаше същия ефект. Или количеството е било малко(нямах повече), или по-вероятно семената бяха ползвани по време на дестилацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 14:55 
Аватар

ivobal написа:
plamm написа:
ivobal написа:

Ааа не, не съм искал да те отказвам, може моя подход да е бил грешен. Пробвай различни варианти с различни подправки в малки количества. Може да излезе нещо добро.
Относно мускатовия аромат. Пих една ракия, много добра беше. Обаче човека много не ще да споделя. Това което изкопчих е че се изварява на казан с тарелки, градус около 85-86% абв. Та таз ракия бе сравнявана като качество само с писко, а бе третирана по някакъв начин единствено със семена кориандър. Пробвал съм да ги кисна в готова ракия, но нямаше същия ефект. Или количеството е било малко(нямах повече), или по-вероятно семената бяха ползвани по време на дестилацията.

Аз,слагам 200 гр на 100 л материал,смлян кориандър вътре в казана, силен ми е аромата сега на една преварка ще пробвам със 150 гр,а ако се комбинира с аромат от дюли(естествен) уискитата трици да ядат.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София