Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 21:51 
Аватар

"Слагам 200 гр на 100 л материал,смлян кориандър вътре в казана, силен ми е аромата сега на една преварка ще пробвам със 150 гр,а ако се комбинира с аромат от дюли(естествен) уискитата трици да ядат."

Това за кориандъра звучи интересно-нали стръкове, пресни слагаш а не семена?
Има ли други експериментирали с кориандър колеги?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 22:13 
Аватар

plamm написа:
"Слагам 200 гр на 100 л материал,смлян кориандър вътре в казана, силен ми е аромата сега на една преварка ще пробвам със 150 гр,а ако се комбинира с аромат от дюли(естествен) уискитата трици да ядат."

Това за кориандъра звучи интересно-нали стръкове, пресни слагаш а не семена?

Е,Пламка ще се изложиме бе брат ,говориме за зърна смлени, може да се купи млян,но по-добре на зърна (много по ефтин е), 1 кг.1,5лв, смлян от магазин 200гр.-около 5лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 23:28 

Местожителство: София
plamm написа:
"

амии аз слагам на гуакамолето... :megagrin:
Нали сте радетели на тукашния дестилат...какви са тези подправки изотвъд океаните??? :o

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 23:32 
Аватар

:lachtot: :lachtot: :lachtot: Ами да, нека ми се посмеят дугите, то си заслужавам, ама аз нали съм далеко и тук освен с форума нямам къде да се съветвам. Питах жена ми дали е виждала кориандър някъде по магазините и тя каза, че е при копъра(пресния) в магазина до него и прилича на него-ама добре че попитах и теб все пак :lachtot: Благодаря!

Мерси "ilu6a" ама това "гуакамолето" е нова дума в моя речник-ще питам чичо Гугъл :buch:
Гледам нещо да разнообразя с подправките, нали експериментираме и се разнообразяваме-иначе стим на едно място. За времето от както почнах първите опити с помоща на форума :respekt: доста усъвършенствах стафидовата ракия, правя си я по всяко време на годината, не ронкам, не отделям чепки и т.н. Сега ми е влезнал един "бръмбър в главата за "мускатова" и напролет ще засаждам мускатов асмалък....ама много чакане бе 8-) та затова тука стана дума за занимавка докато му дойде времето :lachtot:

Последна промяна plamm на 14 Дек 2012, 23:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 23:40 

http://nojivilichka.wordpress.com/2008/09/15/guacamole/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2012, 23:55 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Слагах кориандър на зърна едно време....на оплескана ракия от купечко вино.Замаскирва доста добре,но на хубава ракия не бих сложил.5-8 зърна на около 2 л за 2 седмици и резултата е налице.Пламка,дай адрес да ти пратя кадънска кълка...ще я засадиш и напролет в казана :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 00:00 
Аватар

ilu6a написа:
http://nojivilichka.wordpress.com/2008/09/15/guacamole/

:motz: "ilu6a" както винаги ти си си ти - ако погледнеш името на темата "Есенция за ракия" а не подпрявка за ..... ще разбереш че пак спамиш.

Наско - благодаря, както винаги си оличник и точен! Ще ти го пратя на "лични" ама да вземеш да се разходиш при мен и да направим една "мини" сбирка на форума :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 00:16 

кориандър...
plamm написа:
.... ще разбереш че пак спамиш.

май не ти беше ясно гуакамоле..
plamm написа:
Мерси "ilu6a" ама това "гуакамолето" е нова дума в моя речник-ще питам чичо Гугъл :buch:

Така че нещо не схващам какво точно спамя...
Махай крилата..
Тук като ви се каже че нещо не е българско и подскачате до небето..миии що за странност...кориондър в ракията...или подправката е бг.. а?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 00:26 
Аватар

Умните хора разбират от първия път.
Моля админа да изтрие последните ми постове, които не са по темата"Есенция за ракия" и се извинявам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 05:26 
Аватар

ilu6a написа:
кориандър...
plamm написа:
.... ще разбереш че пак спамиш.

май не ти беше ясно гуакамоле..
plamm написа:

Така че нещо не схващам какво точно спамя...
Махай крилата..
Тук като ви се каже че нещо не е българско и подскачате до небето..миии що за странност...кориондър в ракията...или подправката е бг.. а?

Много си е българска но се казва " кориАндър" а не " кориОндър.http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 1%8A%D1%80 Когато обаче някой е болен от антибългаризъм, нищо не може да му помогне.Може да скача до космоса дори.Хубавото е че на другия ден на ведра глава си поправя постовете , или витиевато се опитва да замаже положението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 09:47 
Аватар

Плам, да ти кажа на Илия малко му остър езика и във форума изглежда зле, та те разбирам що му се палиш бързо( и с други хора е така). Ама на живо си е 'наеш к'ва душица- пич та дрънка.Хич не е злонамерен, даже напротив. Надявам се скоро да имаш възможност да си дойдеш и да се съберем.
Та за кориандъра: този който го ползвах си беше мое производство, за това семената му бяха малко количество. Две три години го отглеждах, но така и не можах да свикна с аромата на листата му - мирише ми на стар парцал за забърсване на нафта и това си е, но семената нямат нищо общо с тази миризма.
Инак се отглежда лесно и не иска никакви грижи. Ползва се много в мексиканската кухня и за това звучи като да е южноамериканска подправка, но всъщност е много използван и в азиатската както и в европейската кухни и расте в диво състояние почти навсякъде по Средиземноморието, включително и в България.
Не прилича на копър а досущ на магданоз така че взимай учебник и препитай жената си, че кой знае какво ти готви :lol: или по-точно я слушай по-внимателно какво ти говори, че тя сигурно си ти го е казала правилно. ;) Шегувам се разбира се. Когато започне да цъфти почва да прилича на копър но тогава е по-подходящ за сушене, може би при вас така предпочитат да го ползват.
Така или иначе ракията за която говорех наистина си я биваше, пък дали от кориандъра или от майсторлъка :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 19:50 
Аватар

Мерси много за пояснението Иво. То както казах и преди, явно е че не съм много наясно с подправките. Съпругата ми е казала правилно-грешката е моя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2012, 13:59 
Аватар

ivobal написа:
Сигурно някъде е споменавано, но ципата която разделя на две ореховата ядка дава много бързи резултати, без много странични ефекти, пък и с тях вървят едни легенди и приказки дето можеш да разказваш за лековитите, витаминозните и дрън-дрън... свойства.

Абсолютно ! Жена ми прави домашен ликьор със зелени орехи. Става невероятен. Това е допълнение към вишновката и.
Естествено ракията е от мен. Ама както и да е.
Препоръчвам ви да ползувате стърготини от синя слива. Оцветяват невероятно бързо и не променят аромата на ракията (ако не се предържи).
Подчертавам, че става въпрос само за оцветяване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2013, 16:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Преди години експериментирах с преградки от орехи. Не бива да се прекалява с тях, остава остър вкус на йод.
При малко количество, в комбинация с кафеени зърна и листо от дюля се получава не лош резултат...
Повече експерименти, добавянето на малко захар и се получават далечни нотки на коняк...
Много ангажименти си е, и не е оправдано вниманието спрямо крайния резултат.
Миналата година поставих в пет литрова дамаджанка с гроздова ракия сушена билка. Прилича на кадънската кълка, но ми казаха,
че е бял пелин. Два сушени стръка с дължина около 25 см и след около 20 дни резултатът бе приличен. Посях стрък в двора.
Всичко си зависи от вкуса на човек...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София