Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 08:17 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Здравейте колеги и поздравления за чудесния форум,аз съм пресен както във форума така и в производството на ракия :)
Миналия уикенд си сварих първата ракия в живота,според мен стана много добре ароматите са чудесни и всичко е О.К. но... и тук започват неизвестните :?
Имам около 30л.преварка от грозде и сини сливи смесена,която е в пластмасови туби от мин.вода,градуса не го знам колко е защото спиртомера не я лови.Въпроса ми е как става самото отлежаване,разрежда се ракията до желания градус и се оставя да отлежи или преди да я разредя с вода да я оставя за месец два да си почине и тогава да я разреждам?
Приготвил съм една голяма стъкленица за въпросното отлежаване но не знам с какво да я пълня :nixweiss:
Тук прочетох че е хубаво да отлежава в отворени съдове,но ако я оставя отворена няма ли да изветрее :nixweiss:
И последно от къде се купува този дъбов чипс ? :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 09:54 
Аватар

Местожителство: Varna
Това дали да отлежава разредена или не е спорен въпрос. При различната концентрация на алкохол различни вещества се екстрахират. Раязличните производители на уиски и коняк държат десвтилата при различни концентрации. Щом спиртомера не хваща алкохолният процент то сигурно е от българските градиран до 60% алкохол. Тази концентрация е висока, ако отлежава така с дъбов чипс при разреждането трябва да се внимава, защото дори и при разреждане с дестилирана вода ако се разреди на веднъж има опасност да помътнее. Като съвет разреди я на 55% сложи дъбов чипс 3-4 гр на литър. При разреждането пак трябва да се внимава трябва да се разреди на два три пъти като се оставя да почине два три дни. Друг вариянт е да я разредиш на 45% алкохол пак на няколко сстъпки и така да отлежава. Дъбов чипс по агро аптеките или поръчка по интернет.

Последна промяна petiomalchev на 16 Ное 2010, 09:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 10:30 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
По-добре е да отлежи преди разреждането. Така и чипсът отдава по-добре вкуса си. Не се притеснявай за изветряването. Пълни съда до 2/3, така че повърхностната площ да е максимална. Поне три седмици затваряй гърлото с тензух, за да могат парите да излизат свободно.

За да не помътнява при разреждането, гледай и дестилатът и водата да са затоплени. Ползвай дестилирана или дейонизирана вода. Сипвай бавно и бъркай интензивно. Ако въпреки това помътнее, не е болка за умирачка - вкусът няма да стане по-лош. Ако все пак ти е важна бистротата, потърси във форума за "студена филтрация" - ще стане кристал :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 10:36 
Аватар

Аз дъбов чипс си поръчах днес от интернет,френски леко изпечен.Освен да го изваря за 4-5мин.във вода и после да го изплакна със студена какво още трябва да се направи с него за да даде максимум аромат и цвят?
А за разреждането съм си взел мин.вода Горна баня,дестилирана неможах да намеря никъде :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 10:42 
Аватар

Местожителство: Varna
Би трябва ло да е обработен. Спази само количествата в описанието. Това за изваряне печене и изкисване се прави ако си правиш в домашни условия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 10:44 
Аватар

Благодаря ви колеги,дано да стане както трябва и да се спази правилото за " късмета на начинаещия" ;)

А като започна да я разреждам,ако правилно съм разбрал трябва да я налея в голям съд всичката и да разредя до 55% да я оставя да почине ден-два и пак до 45% и тогава да слагам чипса и да отлежава вече 1,2,3 и тн. месеца?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2010, 20:24 
Аватар

моята я разреждам след 4-5 дни с двоен дестилат вода до 55%.Слагам и десетина клечки от сърцевината на изсъхнала черница и ги държа 3 седмици. Става много мека и пивка , а на цвят J.D пасти да яде.Уточнявам че метила е отстранен по време на дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2010, 21:14 

какъв е този двоен дестилат вода?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2010, 01:43 
Аватар

Местожителство: Sofia
ilu6a написа:
какъв е този двоен дестилат вода?

Един път пита :lol:
съжалявам за офф-топика!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2010, 16:39 

Нямам спомен да съм питал за двоен дестилат вода...а и търсачката не казва различно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 12:53 
Аватар

Аз направих следното,вчера налях ракията в голям съд измерих я със спиртомер и ми показа около 60 градуса.
Предварително около две седмици стоя долу в избата в туби от мин.вода с товорени капачки,бях взел една туба Горна Баня за разреждане която стоя и тя долу в избата за да е с еднаква температура като ракията.
Започнах да наливам по-малко вода в ракията и да разбърквам енергично докато не падна на 55 градуса,след това и сложих около 100гр.дъбов чипс да кисне в нея като почти моментално чипса започна да я оцветява в цвят " виски-уиски".Сега съм я оставил в отворвния съд да почива като съм го завил отгоре с една памучна покривка (едвам я измолих от жената).След седмица ще я разредя до 47-48 градуса и я наливам в стъклени ботилки да си почива още месец два и после :zauf2:
Искам да отбележа че ракията не се размъти след разреждането с Горнобанската вода,оже би защото и ракията и водата бяха с еднаква температура при смесването.Сега до окончателното разреждане след седмица всяка вечер я разбърквам по-около 5 минути в отворения съд. Всичко това става с около 30 литра ракия на 60 градуса до 55 градуса налях около 3 литра вода.Надявам се до 47-48 градуса да хване още толкова вода.
Резултата който гоня е около 40 литра 45-46 градусова ракийка. :sauf: :sauf: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 21:53 
Аватар

Местожителство: Троян
Продаваната в търг.мрежа горнобанска е с доста по-ниска минерализация, около 160 мг/л, докато останалите са около 260. Все пак с дест.вода е по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 22:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
В случая не толкова температурата, колкото минерализацията на водата играе роля. Колегата teodor_g го спомена съвсем на място. Не случайно при липса на дестилирана вода и Горна баня става. Розовия Девин също е вариант, той до колкото си спомням имаше около 80 мг/л обща минерализация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 22:06 
Аватар

Местожителство: Троян
NB! Спиртомерите са тарирани за 20°С.
В една добра изба температурата е 8-12°С. Примерно, измерен 41° на ракията при 11°С отговаря на 45° @ 20°С, т.е. 4° разлика спрямо стандарта.
Прикачени файлове:
correctiontable.rar

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2010, 23:55 

ОК-таблицата е супер,но не за това иде реч.
Дестилирана вода има навсякъде...от 50ст до 1 лв...а на едно място бях казал ,че мога да помогна с дестилирана вода на всички които са ,или около ,или дойдат до София...
Без пари естествено .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София