Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Дек 2010, 19:37 
Аватар

Местожителство: Varna
Защо :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2010, 21:26 

Местожителство: София
Ами просто не разбирам за какво се прави?От тази манипулация ,аз единствено виждам загуба на градуси...не ми се вярва окислителните процеси да са така интензивни както изпаряването на спирта ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2010, 22:01 
Аватар

Аз пък не съм забелязал освен от първоначалното падане на градуса първата седмица с около 2%ал. за тези 10 мецеца които стои в отворн съд да падне градуса е може да падне но не повече от 1%ал. Уточнявам че ракията не стой в отворена тенджера, стои в дамаджани или 10л. шишета от минерална вода пълни до скоса отворите им са закрити с пърцалче плат или хартия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2010, 22:56 

Ами тогава какъв е смисъла...няма голяма окислителна повърхност-какви процеси всъщност протичат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2010, 23:24 
Аватар

Имали повърхност която има достъп до кислород следователно протичат окислителни процеци , за това и не пълня дамаджаните до горе за да имат максимална площ на контакт с въздуха. Отвореният съд помага да излезе и част от ниско кипящите компоненти, онази остра миризма на прясна ракия на какво се дължеше ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 06:15 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това за отворените съдове е защото не използваме класическите съдове то е бурета.Буретата дишат и казано на жаргон пият ракията 2-3% изчезват за година.Уилям Гладстон премиер-министър на UK е опростил тая загуба като "порция за ангелите" и не я облага с данък.Нашите дамажани и туби от минерална вода не дишат за това отвотени и закрити с марля за да има макар и малко изпарение и контакт с кослород от въздуха.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 08:06 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Mи незнам колеги,аз ракийката я държах 10 дена в един пластмасов 70 литров кош завит с една памучна покривка отгоре и градуса не мръдна.После я бутилирах обаче вчера пак я налях да постои ище 10 дена в отворяния съд,ще гледам сега дали ще и мръдне градуса.В момента е на 46 градуса по-моя спиртомер и не мисля да я разреждам повече.

Вие на колко градуса я оставята,чисто информативно питам ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 08:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
ilu6a написа:
Ами просто не разбирам за какво се прави?От тази манипулация ,аз единствено виждам загуба на градуси...не ми се вярва окислителните процеси да са така интензивни както изпаряването на спирта ...

.....градуси и то какви,ракия 57% за 13 дни стана на 40%,както и около 0.600мл от количеството което бе 4л отидоха за бог да прости...така,че в отворен съд като тенджера,или голяма стъклена купа,просто няма никакъв смисъл,в дамаджана е добре,както го е описал Петьо,или бурето,което е наи доброто решение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 10:26 

Има разлика от обикновеното изпарение и загубите от бурето,в буретата (225л) се подържа 14-16mg/dm3 концентрация на кислород.Тия ниско кипящи фракции останали в дестилата като отношение към етила са пренебрежимо малки...тоест ще излети повече етил от колкото от тях...Да не говорим че окислителните процеси протичат по-добре при по-висок градус(за това дестилатите отлежават от 65%до 85%алк-при тях има МАХ екстракция на лигнин редуциращ захари,а фенолните в-ва са в по-малки количества)но при метода на отворените съдове като е така висок градуса загубите ще са видими!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 17:56 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Naskohondata1 написа:
.....градуси и то какви,ракия 57% за 13 дни стана на 40%,както и около 0.600мл от количеството което бе 4л отидоха за бог да прости...

Ако околната температура е повече от 35градуса Целзий ти вярвам,ако ли -не ........... :lachtot: ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 18:52 
Аватар

BREAKER написа:
Naskohondata1 написа:
.....градуси и то какви,ракия 57% за 13 дни стана на 40%,както и около 0.600мл от количеството което бе 4л отидоха за бог да прости...

Ако околната температура е повече от 35градуса Целзий ти вярвам,ако ли -не ........... :lachtot: ;)

Breaker,ако ли не,какво?...температурата беше 21 градуса,другата ракия в 3л стъклени шишета е паднала с 1 градус,спиртомера ми е отличен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 18:58 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Naskohondata1 написа:
BREAKER написа:
Naskohondata1 написа:

Breaker,ако ли не,какво?...температурата беше 21 градуса,другата ракия в 3л стъклени шишета е паднала с 1 градус,спиртомера ми е отличен

Ами то изпарението освен от температурата зависи и от повърхността - разликата между гърлото на бутилка и тенджерата е очебийна ! :klugscheisser:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 19:10 

аа в случая и от концентрацията на етанол...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 19:24 
Аватар

ilu6a написа:
аа в случая и от концентрацията на етанол...

Никога не съм бил привърженик на отворените съдове

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2010, 20:37 
Аватар

някой има ли опит с чист кислород или помпичка за рибки?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София