Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2010, 19:31 
Аватар

здравейте! как се разрежда ракия с вода до желания градус? колко дни след дистилацията и как? прочетох две три мнения във форума но не са точни и не ми стана много ясно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 14:06 
Аватар

dimitar_ivanov написа:
здравейте! как се разрежда ракия с вода до желания градус? колко дни след дистилацията и как? прочетох две три мнения във форума но не са точни и не ми стана много ясно

явно няма да ми отговорите затова съм решил на око да я разреждам. 60 гр. ще наливам дистилирана вода докато стане 47 гр. :)

Последна промяна dimitar_ivanov на 29 Дек 2010, 15:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 14:26 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
dimitar_ivanov написа:
прочетох две три мнения във форума

dimitar_ivanov написа:
явнао няма да ми отговорите

По темата е писано толкова много, че вероятно никому не се преповтаря вече казаното. А и форум, в който всичко е написано по десет пъти, никому не е нужен. Наистина е по-лесно, вместо да четеш, някой да ти отговаря наготово, но тук е прието, всеки сам да се постарае, да си намери отговорите и ако наистина ги няма, тогава да пише...

Забелязал ли си, че форумът си има Изображение търсачка?

Виж какво казва и Гугъл по въпроса :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 14:38 
Аватар

SiteAdmin написа:
dimitar_ivanov написа:

dimitar_ivanov написа:

По темата е писано толкова много, че вероятно никому не се преповтаря вече казаното. А и форум, в който всичко е написано по десет пъти, никому не е нужен. Наистина е по-лесно, вместо да четеш, някой да ти отговаря наготово, но тук е прието, всеки сам да се постарае, да си намери отговорите и ако наистина ги няма, тогава да пише...

мислиш ли че не съм прочел???
тук се пише като за знаещи (нещо като хвалене между приятели) а не за хора които не знаят и искат да се научат. затова съм задал така въпроса. Да се поблукува една енциклопедия и да не се задават въпроси а само да се чете без да се пита. мисля че това искаш да кажеш. а тоя въпрос който съм го задал ще е от полза на много хора. четох за разреждане на ракия но е във съвсем друга тема :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:00 

ами за да бъдем по-точни ,тогава дифинирай неястностите с които си се сблъскал.
Така ще може да се отговори конкретно за всеки проблем...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:06 
Аватар

ilu6a написа:
ами за да бъдем по-точни ,тогава дифинирай неястностите с които си се сблъскал.
Така ще може да се отговори конкретно за всеки проблем...

вчера варих ракия и извадих към 20 л. 60гр. имам и дистилирана вода как да я разредя. след три дни ли? и става ли да наливам и да меря докато стане нужния градус? не мога точно да кажа литрите но са към 20л

Последна промяна dimitar_ivanov на 29 Дек 2010, 16:08, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:06 

dimitar_ivanov написа:
SiteAdmin написа:
dimitar_ivanov написа:

dimitar_ivanov написа:

мислиш ли че не съм прочел???
тук се пише като за знаещи (нещо като хвалене между приятели) а не за хора които не знаят и искат да се научат. затова съм задал така въпроса. Да се поблукува една енциклопедия и да не се задават въпроси а само да се чете без да се пита. мисля че това искаш да кажеш. а тоя въпрос който съм го задал ще е от полза на много хора. четох за разреждане на ракия но е във съвсем друга тема :mocken:

Пример : имаш 100 л. ракия с правилно измерени 60 градуса.Умножаваш 100.60 и получаваш 6000 градуса.Искаш да направиш ракията примерно 45 градуса.Разделяш 6000 : 45 и получаваш 133.33.. л. . Изваждаш от 133.33.. л. 100 л. и получаваш 33.33.. литара разлика /това е водата , която трябва да долееш , за да си направиш ракията на 45 градуса/. Или от 100-те л. 60 гр. ракия ще излязат 133.33 л. на 45. градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:25 

По-добре премери точно колко литра е дестилата,и по описаната схема разреди до желания градус.
С наливане и директно измерване на алкохолния градус може да стане грешка...а връщане назад няма..освен преварка,или добавяне на спирт.
При добавянето на дестилираната вода трябва да се темперират двете течности...при това да е над 10гр по Целзий...-стайна температура 16-20гр
При студен дестилат(примерно стои отвън) добавянето на дестилирана вода може да доведе до разко падане на разстворимоста на дестилата(т.нар.изсолване)и може да се получи опалисциране дори и с дестилирана вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:46 
Администратор
Аватар

Я по-добре, преди да започнеш, отдели 4-5 литра ракия, та като сбъркаш, да можеш да дигнеш градуса с нея... ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2010, 16:57 
Аватар

SiteAdmin написа:
Я по-добре, преди да започнеш, отдели 4-5 литра ракия, та като сбъркаш, да можеш да дигнеш градуса с нея... ;)

:2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2011, 18:02 
Аватар

Здравейте на всички тук ,значи колегата rahhan не бърка и е дал точно как се изчислявя съотношението на ракия и вода

имаш 100л ракия на 55градуса умножаваш 100 по 55 и получаваш общите градуси на ракията 5500
тях ги разделяш на градусите които искаш да получиш за пример 48 и се получава 114.58
от това число извади количеството на ракията и остава 14.58л вода която трябва да сипеш в ракията :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2011, 12:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Моето лично мнение е:Ако ракията е за собствена консумация никога не е разреждам предварително. Оставям е на колкото градуса е да отлежалва и е разреждам на масата с лед или студена вода на вкус.Пак казвам, това е мое мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2015, 16:41 
Аватар

Местожителство: Англия
http://todorov8.free.bg/calc2.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 11:24 
Аватар

:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2016, 16:27 
Аватар

dimitar_ivanov написа:

Здравей колега,

Щом се говори за разреждане приемам че се търси скорошна консумация.

dimitar_ivanov написа:
как се разрежда ракия с вода до желания градус?

Самия начин за изчисляване на добавената вода са ти го написали колегите по горе

dimitar_ivanov написа:
колко дни след дистилацията и как?

Вариант 1: Ич не ти пука за нищо, искаш просто да не развалиш матрЯла.
Оставяш я една седмица да "подиша" в съдовете без капачка само с един тензух за да не влизат излишни неща. После по схемата по горе разреждаш на стайна температура и консумираш уверено. Може да набуташ и някакви клечки по бутилките за фасон. :lol:

Вариант 2: Имаш излишно време и мерак
Опция 1: Оставяш да отлежи в буре неразредена колкото може да издържиш и разреждаш преди консумация :D
Опция 2: Ускорено отлежаване. Изчиташ темите "аериране" и "отлежаване" и т.н. в следствие на което почват да ти се въртят разни питанки в главата които водят до други от което чат пат получаваш главоболие без да си пил :megagrin: "колкото повече знам , разбирам ,че нищо не знам !!! АЙНЩАЙН

Приложение 1: Менделеев писал че спирта трябва се сипва във водата а не обратно! (а сега .. ракията спирт ли е? Да спирт е и при това по комплексен!)
Приложение 2: Колеги във форума са на мнение че след разреждане е необходимо време

Всичко е много индивидуално и всеки има различен вкус и предпочитания, с течение на времето и проби ще намериш своя избор (аз още търся моя), "миналата година беше по добра а не слагах .. и т.н".

п.п Ако изпратиш мостра съм сигурен че ще получиш по детайлни отговори :lol: Така на сляпо нали знаеш ...... :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София