Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 09:21 
Аватар

ракията я пекох на 11.12.2010г. и на 15.12.2010г. я сложих в два бидона на,които съм сложил тензух.въпроса ми е колко време трябва да преседи в отворен съд?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 13:17 

Местожителство: София
viewtopic.php?p=8210#p8210
viewtopic.php?p=8439#p8439

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 15:51 
Администратор
Аватар

Мисля, че ефектът на отворения съд не се дължи на изпарение, а на окисление. 2-4 седмици са добър срок.

ilu6a, виждам, че си скептик, но направи си експеримент - отлей едно шише и го затвори веднага след дестилацията, на останалата ракия осигури достъп на топлина и кислород. Разликата ще е осезаема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 18:52 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
SiteAdmin написа:
Мисля, че ефектът на отворения съд не се дължи на изпарение, а на окисление. 2-4 седмици са добър срок.

ilu6a, виждам, че си скептик, но направи си експеримент - отлей едно шише и го затвори веднага след дестилацията, на останалата ракия осигури достъп на топлина и кислород. Разликата ще е осезаема.

Доколкото разбирам скептицизма на ilu6a , а и аз мисля така , не е необходимо това да стане непременно в отворен съд! Окисление би могло да се извърши и в напълнени не догоре широки затворени съдове...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 19:11 

отговора е ДА и на двата последни поста...
позизцията ми е,че изпарението няма да повлияе на хим.състав на дестилата...а окисление така или иначе си има,особено ако се остави свободен обем в съда.
Апропо,имам идеални условия за провеждане на такъв опит...два еднакви съда ,дестилат с висок градус...само ,че не знам колко е времето което се препоръчна да стои отворен съда?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 21:23 
Администратор
Аватар

Ами... на 20-ти януари ще ти дойдем на гости :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2011, 21:35 

ААА чакай тогава бързо да сменям съдовете на 10 литрови!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2011, 17:22 

За стареенето на ракията единствено важен е процесът на естерификация /осмоляване/, на който се дължи и хубавия аромат и мекотата.

Последна промяна academil на 04 Фев 2011, 09:16, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2011, 20:31 
Аватар

Местожителство: Varna
За коректноста на пробата мисля ще е най-удачно веднага след приключване на отделянето на средната фракция от общият харман да се налее в три бутилки от кока-кола по 2л. В първата да се напълни до горе и да се заттвори втората да се напълни до средата и да се затвори, а третата да се напълни до скоса и се остави отворена. След един месец да се измери алкохолният градус на трите, да се сравнят ароматите и накрая вкусвете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 12:57 

Местожителство: Хасково
Май ще послушам администратора за двете седмици.. От 15 дни държа ракийката /45л/ в отворен бидон с тензух отгоре :datz: . Снощи я измерих - от 55 градуса беше паднала на 52. Ще я остъклявам утре.
А съм ги държал по-рано поне месец....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 09:03 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Моята ракия стой от три седмици в бидон покрит с парче фибран и кърпа за ръце,количеството е около 65л. на 57 градуса.Сложил съм и 0.100гр. среднопечен чипс и я аерирам от време на време,за този период градуса си е същия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 09:29 

SiteAdmin написа:

Аз не съм забравил за експеримента...
една 5л бутилка плътно затворена с малко чипс...си стои без да е пипана,а другото количество седя къде повече къде по-малко отворено...отваряно и преливано)))но все още има 1-2 литра та могат да се проведат серия от дегустации :D
Единствения проблем че е джанкова...ама не съм сигурен дали е голям проблем...дет се вика ще пием с отвращение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 16:44 
Аватар

ilu6a написа:
SiteAdmin написа:

Аз не съм забравил за експеримента...
една 5л бутилка плътно затворена с малко чипс...си стои без да е пипана,а другото количество седя къде повече къде по-малко отворено...отваряно и преливано)))но все още има 1-2 литра та могат да се проведат серия от дегустации :D
Единствения проблем че е джанкова...ама не съм сигурен дали е голям проблем...дет се вика ще пием с отвращение.

Че какво и е на джанковата, за мен стои на второ място след сливовата :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 13:41 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Колеги я споделете опит че мен взе да ме тресе параноята,ракията ми стои от три седмици в отворен съд(бидон)
със 0.100гр дъбов чипс.Отвора на бидона е покрит почти целия с парче фибран като съм оставил съвсем малък процеп за контакт с кислород.За тези три седмици аерирах от време на време и всичко изглежда да е О.К. ракията си стои на 57 градуса както съм я налял,без загуби на градусите.Вчера реших да разредя един литър на 45 градуса за проба и честно да ви кажа все едно пия вода.Спиртомера показва 45 измерени на 20 градуса температура на течноста а като я пия не усещам почти никакъв градус.Тя хубаво да е омекнала в отворения съд ама чак пък толкова че почти да не се усеща :? :nixweiss:
Тази от бидона която е на 57 градуса се усеща като нормална ракия и спокойно може да се пие без разредител,а тази на 45 си е направо сок,това нормално ли е ?
Започва да припарва чак като си преглътнал,спиртомера е хубав и съм сигурен че мери точно,възможно ли е на 45 градуса да се усеща толкова меко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2011, 16:19 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Форски, ами какво да ти кажа...освен поздравления нищо друго не мога.Това е истинския алкохол, мек, приятен и нито ти гори устата нито гърлото а го усещаш в стомаха.Работата на хубавия алкохол е да ти базика рецепторите в устата и в носа а не да мирише на спирт и да ти пари на устните.
Просто не си свикнал на качествен алкохол.Живот и здраве просто от тук нататък често разреждай в една чашка по малко алкохол с повечко вода за да усещаш аромата от чипса и в момента в който вече ти хареса го вади и бутилирай.Съвета ми е след това да разредиш на 40% и въпреки че ще ти е нетипично слаб алкохол на вкус то той ще е това което трябва да бъде.
Ще ти дам пример как алкохол дестилиран от друг материал получен по друга технология като сипах на тъста директно от чучура на охладителя, човека каза "Мммм, много мек и приятен...", след 10 секунди вече търсеше къде е чешмата да пие вода и като му пуснах спиртомера в чашата показа 65 градуса.
Явно ферментацията и дестилацията са ти минали по всички правила и за това си получил един идеален дестилат какъвто рядко се среща при домашно производство.
Когато вече е готов алкохола и бутилираш много внимавай с консумацията, това че е толкова мек така ще те подведе че докато се усетиш и си под масата с омекнали капачки и бистър акъл но с невъзможност да се изправиш.Ако някой ден имаш възможност да си купиш или ти подарят бутилка Генфидих бил той и 12 годишен тогава ще разбереш за какво ти говоря.Винаги когато мина покрай такова уиски в магазина и сърцето ми подскача да извадя 50 кинта за бутилка но последващия удар зад врата от женска ръка ме връща в реалността.Аааа, някой ден ще си взема пак и ще си скатая шишенцето някъде в кухнята където жената най-малко пребивава :lol:
Истинския алкохол не мирише на спирт и не гори устата, веднъж пречупи ли ти се вкуса след това много пъти ще бъдеш недоволен от всяка една реколта която ще вадиш сравнявайки я с тази.
Питаш ли ме мен, имал съм шанса да опитвам наистина хубави и и качествени алкохоли като водка, уиски, ракия, коняк и вино, дори и джин който мразя в червата ми е харесвал и то точно благодарение на мекия вкус и това че влизат без да се усетиш.Е как обясни ми после да кажа с ръка на сърцето "Да, харесва ми" на нещо което дори и не се доближава до тях.Как да кажа че ми харесва Велики Преслав и Черноморско Злато след като съм опитвал Курвоазе?Е тук не говорим за Преслав и Злато от онези по няколко стотачки ама все пак...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София