Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 22:39 
Аватар

Местожителство: Троян
ilu6a написа:
Ами аз бих ти препоръчал да я превариш разредена с 30-тина (или повече)литра вино...-колкото по-качествено ,толкова по-добре.

Мисля си, че ще бъде полезно за човека и да го информираш колко часа ще отнеме тази процедура. Може би правя нещата грешно, но преварка на ~90 л. @ 23-25° в обикновен казан ми отнема 6-8 часа... и то 'чиста' водо-алкохолна смес ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 22:56 

Местожителство: София
52 часа направо...
до колкото си спомням твоя сайт...имаш понятие колко киловатчаса са необходими на 90л да се загреят да 80градуса...
За 4 часа мах..ще я дестилира спокойно в едни 150 литров казан... при това с замазването и т.н....
Какви са тия 8 часа...би ли пояснил защо ще се застои толкова?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:26 
Аватар

ilu6a написа:
...би ли пояснил защо ще се застои толкова?
Утре ще си потърся тефтера и ще снимам няколко странички от това какво се е случвало на практика; около 1 час е само до завирането, поне при мен.
А иначе: 90 л @ 25об.% -> 90 l х 0.943 kg/l x 1.03 kcal/kg.deg x (87*-10) = 6731 kcal, прибл. 7.8 kWh
_____
* 87°С (86.7°C) - темп. на кипене при 21 мас.% в изх. водо-спиртна смес, прибл.равно на 25об.%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 06:43 
Аватар

Местожителство: Varna
Найстина преварката отнема повече време, тази година като преварях 150л. материал стана на 35%ал. /ракия, вино и 20л. вода/ с подготовката ми отне повече от 12ч.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 09:20 

Никога подобна операция не ми е отнемала повече от 4-5 часа....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 23:12 
Аватар

Наистина преваряваме около 8 часа (08:15 - 16:15), просто не можем да го докараме чувствително по-малко с казана на дядо ми, издухва пари при опит да се ускори дестилацията, не мога да дам понастоящем издържано обяснение защо, може би една от причините е, че охладителя не е серпентина, а цилиндър с диам. ~20 см и вис-на ~60 см с няколко 'тарелки' в него, перфорирани по метода чук/пирон ... всъщност, времето не е толкова от значение при положение, че ракията се получава много добра :prost:
Изображение

А сега по темата малко или повече - при липса на типичния за съответния плод аромат, ракията ако се наложи с билки ще се получи нелошо, т.е. ще става за пиене, но е въпрос на експеримент, за който при условията на разглеждания случай е трудно да се прогнозира със сигурност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 08:06 
Аватар

ilu6a написа:

Е ама колко ракия вадиш след преварката, аз като преварях сложих материал от три казана и вино, да изчакаш да изтекът 60л. ракия колко време ще ти отнеме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 09:30 

petiomalchev написа:
ilu6a написа:

Е ама колко ракия вадиш след преварката, аз като преварях сложих материал от три казана и вино, да изчакаш да изтекът 60л. ракия колко време ще ти отнеме.

26-28 литра на 65%гр обикновено вадя след преварка-правил съм го само веднъж,аз не по принцип не преварявам...
Тук все пак става въпрос за подгряване на 100-тина литра материал...
час, час и нещо докато заври и към 3-4 часа дестилация...
Ако ти е добър охладителя може и да съкратиш още времето...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 10:51 
Аватар

Местожителство: г. Русе
ilu6a написа:

Съгласен съм .
Незнам какви тефтери гледате, но 5 часа е максимумът който а съм стигал някога . Вклюявам нехайството причинено от кюфтета + бира :? поне при мен е така. Последно преварях 40-50 литра с неизвестен градус грозданка със още 10-15 литра вода . След 5 часа вече събирах багажа . Това включва отваряне на казана, миене, насипване, затваряне, пекане на скара (до тук съм сам) и пиене на бира :)

Поздрави

п.п. извадих около 30 литра на 57 градуса мисля . но това са 2 кофи те изтичат бързо .. Друг е въпроса дали искате да разредите с парцуца до желаният градус. Е тогава се отичат нещата ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 13:05 
Аватар

Да казани всякъкви резултати различни. При мен серпентината е 15м. ф16мм. казана е 150л. еми не мога да го напъна повече ако сменя серпентината с 10м. на ф22 скороста ще е по голяма но пак няма да мога да го подгрея за по малко от 2ч. защотто пък ще загори. Ама май направихме тема в темата Админа трябва да ни премести мненията :afraid: - Виновен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 17:13 
Модератор

Петьо при преварката обикновенно няма какво да загори. За това може малко повече да се дава жега...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 17:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Преварка се прави на слаб оган: да тече като конец и много дълго с любов.Там е маисторлъка на казанджиите :klatsch: Бързата работа........... голем срам. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 17:53 

beff написа:
Петьо при преварката обикновенно няма какво да загори. За това може малко повече да се дава жега...

Точно така...
Щом охладителя ти може да поеме по-голямо количество пари и да ги втечни ,не виждам причина (освен народните поверия)да се бавиме ...
Тая приказка с конеца я развиват ,тъй като в 99% от случаите е поспестено от охладителя и може да издуха пара...или по -лошо да се отвори казана ...
Да...знам ,че сега ще кажете за по-бавното загряване (на пара и т.н.)и връзката му естерите и плодовите киселини -но като говорим за такива малки количества при това направени от качествена суровина...няма да изгубим нещо особено от аромата или да влошим качествените характеристики с по-бързата дестилация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 19:00 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Рetiomalchev казва истина :"Да казани всякъкви резултати различни.".Ами различно гориво различна конструкция някои са зидани други не едни на ток други на газ трети на дърва.Час или два не са от значение защото кеф цена няма.Обикновенно преварката се извършва по бързо от дестилацята на първичния материал поради по малките количества.А това че се извършва бавно е поради това че ако се отвори купола на казана загубите са много по големи.
Авно troyaneca е голям табиетлия и акуратен и точен и си води записки :gott: май вече е време и аз да въведа дневник :? .
:prost: :sauf: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 20:29 
Аватар

Аиде не дневник ама тефтер е задължително за един запалянко, и аз ще си направя тефтер. И като предложение до година на збирките в София да си носите тефтерите ;)

Последна промяна petiomalchev на 20 Яну 2011, 22:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София