Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2011, 17:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
GEOSTAZA написа:
petiomalchev написа:
GEOSTAZA този "метил" както го наричаш първак лие или е това което се отдели в съдъ който е на лулата.

В съда .http://www.kazanizarakia.com/- първия е като моя
.

Ако не е таина за колко купи казана.пс от червена мет ли е :?: вториа казан с колоната знаеш ли нещо повече за него и колко струва :?: мерси :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2011, 17:46 
Аватар

MONI BARONA написа:
GEOSTAZA написа:
petiomalchev написа:
GEOSTAZA този "метил" както го наричаш първак лие или е това което се отдели в съдъ който е на лулата.

В съда .http://www.kazanizarakia.com/- първия е като моя
.

Ако не е таина за колко купи казана.пс от червена мет ли е :?: вториа казан с колоната знаеш ли нещо повече за него и колко струва :?: мерси :megagrin:

Купих го за 1500лв. От метали неразбирам така че немога да ти кажа за медта, но казанчето е много добро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2011, 18:15 
Аватар

Затози казан малко инфо можеш ли да дадеш :?:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2011, 18:46 
Аватар

MONI BARONA написа:
Затози казан малко инфо можеш ли да дадеш :?:

Инфо на GSM.0887 313162 Антон Николов,това е майстора на казаните и той най-точно ще ти обясни обясни всичко което те интересува :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 09:57 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Петьо, няма какво да те притеснява метанола, той винаги присъства в ракията, за някой ракии достига 6 г/л, в спирта се допуска да е до 500 ppm, или 0.5 г/л, за гроздовите ракии е до 2 г/л, ако не се лъжа! По-голямата част се отделя с първотока, заедно с повечето алдехиди, етилацетат, оцетна киселина и други съединения. По опасни за здравето на човека са вишите алкохоли, които присъстват в патока, лично съм пробвал, адски цепе главата, а при дестилация и ректификация на фузелови масла(отпадък от спиртопроизводството, смес от виши алкохоли и тежки естери) от носа ми бликаше кръв почти през ден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 14:16 
Аватар

MONI BARONA написа:
Маи нещо не разбра какво имам предвит..... ракията (паток) за преварка се разрежда до 25градуса максимум и тогава се вари......иначе бууум :furz: :explode: :explode: във форума има физици нека те ти обеснят.Ти каза че на 40 гр. си варил.... това е или лъжа или нещо си се обаркал с градусите.

От няколко години варя ракия. За преварката винаги в казана слагам ървата ракия без да я разреждам, която е около 40-50 градуса. До момента "БУМ" не е имало. Все пак да направя уточнение , че казана ми се затвяря много стабилно с две скоби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 15:48 

Местожителство: София
firevint написа:
От няколко години варя ракия. За преварката винаги в казана слагам ървата ракия без да я разреждам, която е около 40-50 градуса. До момента "БУМ" не е имало. Все пак да направя уточнение , че казана ми се затвяря много стабилно с две скоби.

То ако беше имало бум нямаше да пишеш тези редове...ами просто си имал късмет,освен това имаше някаква хим.зависимост м/у дестилирането на високи градуси и естерите в дестилата-нещо свързано с окислението.(за съжеление ми гепиха компютара където си бях подредил информация и не мога да бъда конкретен.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 17:18 
Аватар

firevint Може да нама бум ама големи загуби . Защото материала ще заври още на 40 градуса и голямо количество първак трябва да отделиш заради метила които се отделя преди 76 78 градуса. Сега знам какво ще ми одговориш че ракията е била перфектна , не боли глава, и тем подобни. А после пишете в форума олеле маикооо ракиата мерише на лак за нокти и ацетон. :down: :buch: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 17:30 
Аватар

MONI BARONA написа:
firevint Може да нама бум ама големи загуби . Защото материала ще заври още на 40 градуса и голямо количество първак трябва да отделиш заради метила които се отделя преди 76 78 градуса. Сега знам какво ще ми одговориш че ракията е била перфектна , не боли глава, и тем подобни. А после пишете в форума олеле маикооо ракиата мерише на лак за нокти и ацетон. :down: :buch: :buch:

В такъв случай какъв е най-безопасния градус, на който трябва да бъде разредена ракията, която се преварява. Предполагам разреждането става с вода. До сега не съм разреждал, защото не знаех, че трябва.
Между другото, ракията ми никога не е миришела на нещо различно от приетите за "добри" аромати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 17:49 
Аватар

Местожителство: Varna
При преварка на ракия поради по високият алкохолен градус на материала в него, налягането е по голямо и при казани без стяги на капака изтървеш ли малко огъня и го надига.
Това което казва Ilu6a за естерите е вярно, тази година го изпитах на свой гръб преварях ракия за разредител сложих мискатово второ вино алкохолният градус на материала в казана беше 35% и мискетовият аромат се промени има друг аромат, не е лош но не е и мискетов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 17:51 
Аватар

В такъв случай какъв е най-безопасния градус, на който трябва да бъде разредена ракията, която се преварява. Предполагам разреждането става с вода. До сега не съм разреждал, защото не знаех, че трябва.
Между другото, ракията ми никога не е миришела на нещо различно от приетите за "добри" аромати.[/quote]..........................................................................................................................................................................
25 градуса общо са джибрата която вариш преварваш и тн. Това не е мое мнение а з неписан закон на казанджиите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 18:23 
Аватар

Че и по книгите пише така, ама пусто викам да пробвам какво ще стане. А в писанията който ни предложи Alambik посочват до 30об% алкохол за преварка. При мен яно от високия градус и наличието на вино аромата се оплеска. Втези писания е посочео че материал от три варенета на вино /варен до 2об% алк./ се прави преварка. Примерно варят се три казана от 150л. като от всеки се вади по 50л. сирец /първак+ракия+патоки/ и се прварят. Това е по метода Мартел. http://www.rakiyata.com/forum/download/file.php?id=640.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 19:01 
Аватар

Снощи гледах в yоutube как братята сърби пекът сливова.В никое от над 30 клипчета нямаше препичане на ракия.От лулите течеше като от чешма и с гордост показваха как тече на 25-30 градуса. Нека ако някой е опитвал тяхна ракия да сподели за нейните качества. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 20:46 

Опитвал съм по техните "кафани" и скоро ми предстои пак да опитам, ама наблягам на това което тук е екзотика - дюлева и крушева - супер са. На опитване съм пробвал и сливова и почти всичко което се предлага там. Ракиите им са сравнително добри по нашите разбирания. Почти навсякъде предлагат "домача" (домашна) която е 50+ градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 21:45 
Аватар

Да не е Македонска където има една приказка за македонците
-Еее вчера сам се напил с едно кило люта македонска ракия.
-Еее колко градуса е
-Еее паа 25%

На сръбските майстори на казани шапка им свалям.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София