Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 21:05 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
xix материала за преварка е с висок начален градус 40 е много най много 30 градуса като 25 е добре.
истински късмет че не ти се е отворил купола на казана, може би ти е помогнало това че нагряваш на ток.
От поста ти е ясно защо си постъпил така (липса на обем в казана) но не ми е ясно защо ще преваряваш 60 градусова ракия.
За пулсациите при изтичане на ракията вина може да има наклона на серпентината,ако има равни участъци там се образува тапа и налягането като се повиши изтласква дестилата.
А бе нямаш ли някъкъв материал вино или джибри да пробваш с него защото се съмнявам в тоя висок градус като причина за неравномерното изтичане.
Колкото до патока при преварка много бързо се преминава към паток като е на 50градуса и изведнъж размътва и пада градуса.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 21:57 
Аватар

Местожителство: София, Драгалевци
Здравей cavxan,
не мислех да правя преварка защото по принцип джибровата ми харесва повече от винената ракия, но като изварих 2 казана по 120л. джибри и от единия ракията леко ми намирисваше на патоки въпреки, че не съм събирал под 40о.
Показах я на няколко "разбирачи" и всички викат - преварявай я щом ти мирише, няма какво да я мислиш, хем ще стане по-чиста и по-мека......... :google: и за това взех от познат този 50 литров казан
чел съм че при преварка матеряла трябва да се разрежда до 25, 30 градуса но така трябваше да преварявам 3 а не 2 казана и рискувах

относно лулата - тя е с много силен наклон, извита е само при изхода на капака на казана а в охладителя, който е по-нисък влиза високо горе странично. Лулата прилича на бастун. Говорих със собственика на казана относно изтичането на тласъци и той каза, че от този казан винаги така излизала ракията защото серпантината била по-дълга и широка в горния си край и за това там явно се получавали някакви празноти или джобове и от там идвали пулсациите :furz:

както и да е, току що приключих и с втория казан за 7,30ч. и май стана добра преварка, от първия казан на около 76о а от втория към 66о

успех на всички с начинанията какъвто и алкохол да произвеждат :saufen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 23:14 
Аватар

никога не ми се е случвало да преварвам, но си мислех и аз че материала трябва да е до градусите на патоките към 30 , защото си виках че ако алкохола е с по-силен градус, при една искра... но предполагам че сигурно има други причини?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2011, 08:46 
Аватар

Falkon препоръчвам да изчетеш следната тема :
viewtopic.php?f=8&t=422
Тук сме обсъждали нещата около преварката.
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2011, 18:03 
Аватар

ами така и не получих отговор, това което написах по-горе , имах веднъж един случай, че беше догоре казана и почна да изтича през капака, ако материала вътре е с висок градус не ми се мисли какво ще стане..
Та да се върна на въпроса: Защо градуса не трябва да е висок?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2011, 20:59 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Ми най вероятно колкото е по-висок градуса има по-интензивно изпарение и налягането става много голямо,поне аз така си мисля на прима виста :nixweiss: :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 19:13 
Аватар

Това което forski казва на първо четене е така изпарението става при по ниска температура и има голямо налягане на парите и от там голяма вероятност :explode: казана да се отвори.
Цитат:
Та да се върна на въпроса: Защо градуса не трябва да е висок?

Преди всичко за какво се прави преварка ?Преварката се прави за да се пречисти дестилата то е да се отстранят не желаните примеси.Как става това лесно летливите отиват в първака а трудно летливите остават във винасата или "кубовия" остатък.
Ако преваряш 40 градусов материал и го концентрираш до 60-70 градуса след като го разредиш за пиене ще се върнеш от там от където си тръгнал то е онечистванията ще са си там.
Когато преваряш 25 градусов материал част от вредните тежки фракции остават във водата.
Повторната дестилация не е самоцел тя се прави само когато се налага и когато органо лептичните качества на ракията са нарушени (кисела,с лош вкус,смесена с паток).
Има практики при които при първото изваряване не се отделят фракции и като се събере достатъчно количество се пристъпва към преварка като задължително се отделят първак и паток а средната фракция е за консумация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 19:52 
Аватар

Местожителство: Казанлък
cavxan написа:
.
Повторната дестилация не е самоцел тя се прави само когато се налага.

Налага се винаги,ако искаш да пиеш хубава ракия.Една ракия на 40гр. без преварка няма същия вкус на 40гр.с такава.А за летливите и не летливите, 10 пъти да превариш материала, те са си все вътре. Само вкуса се променя.Затова при преварката махаш първака и патоките и си готов. Преди години в един музикант в Горна Оряховица дегустирахме около 10 вида ракия. Градус си имаха ,но вкус... :skeptisch:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 20:04 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Krass написа:
cavxan написа:
.
Повторната дестилация не е самоцел тя се прави само когато се налага.

Налага се винаги,ако искаш да пиеш хубава ракия.Една ракия на 40гр. без преварка няма същия вкус на 40гр.с такава.А за летливите и не летливите, 10 пъти да превариш материала, те са си все вътре. Само вкуса се променя.Затова при преварката махаш първака и патоките и си готов. Преди години в един музикант в Горна Оряховица дегустирахме около 10 вида ракия. Градус си имаха ,но вкус... :skeptisch:

То вкуса със преварката отлетява и....спирт :)После бурето я овкусява допълнително...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 20:37 
Аватар

Цитат:
Налага се винаги,ако искаш да пиеш хубава ракия.Една ракия на 40гр. без преварка няма същия вкус на 40гр.с такава

И с те прав и не до там :? !
40 Градусова от казана при първо изваряване клони към паточната фракция.Твърде сложно е да се обясни с думи прости как се мени състава на дестилата по време на изваряването.Има теоретични постановки но не съм в състояние да ги цитирам (много ровене из форума ),след първите капки от чучура материала в казана обеднява на етанол и температурата на кипене се покачва докато стигне 100 градуса и текне вода.
Ракията не е спирт+вода ония другите химични съединения които са по малко от 0.1% обуславят вкусовите качества имено те могат да се изгубят или пък отстранят (ако са неприятни ) при преварка .
От добър материал - добра ракия! Средната фракция на добрия материал ако е отсечена правилно не се нуждае от преварка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 21:16 
Аватар

Местожителство: Казанлък
cavxan написа:
Цитат:
Налага се винаги,ако искаш да пиеш хубава ракия.Една ракия на 40гр. без преварка няма същия вкус на 40гр.с такава

И с те прав и не до там :? !
40 Градусова от казана при първо изваряване клони към паточната фракция.Твърде сложно е да се обясни с думи прости как се мени състава на дестилата по време на изваряването.Има теоретични постановки но не съм в състояние да ги цитирам (много ровене из форума ),след първите капки от чучура материала в казана обеднява на етанол и температурата на кипене се покачва докато стигне 100 градуса и текне вода.
Ракията не е спирт+вода ония другите химични съединения които са по малко от 0.1% обуславят вкусовите качества имено те могат да се изгубят или пък отстранят (ако са неприятни ) при преварка .
От добър материал - добра ракия! Средната фракция на добрия материал ако е отсечена правилно не се нуждае от преварка.

The truth is out there :prost2:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 21:16 

Местожителство: София
+1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 21:21 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Накрая какво?преварка на калпав материал задължително и правилно отсичане на фракциите при хубав такъв и без преварка....миналата година по това време пак бяхме тук....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 22:35 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Накрая какво?преварка на калпав материал задължително и правилно отсичане на фракциите при хубав такъв и без преварка....миналата година по това време пак бяхме тук....

Да точно така прави се преварка и на калпава ракия!
..............
Аз вчера варих 37л ракия на 38-40гр. правена от калпаво грозде с доста мед, захар,компоти и тн. от която цепеше яко глава и 10л подирки на 30-25гр. от тазгодишната ракия на дестилационна колона
..........
Ракията тръгна над 65гр. -незнам точно колко -спиртомера ми е до 60гр.
за 4-5часа изкарах 20л ракия(2туби от Банкя големите) на тези градуси
и 2-3 л подирки -но не ми се чакаше вече
---------
Предполагам че можеше и повече да изкарам ако не бях засилил огъня след първите 10л да тече по бързо ракията
Първо държах температурата на 84-87градуса , към средата на варенето засилих температурата на 92-94градуса
-------
Днес пийнах към 150гр от преварката -на първо мнение няма много силен мирис на ракия-даже мирише на водка преди да я вкусиш.Хваща бързо-остава и да я овкуся,мисля си или за чипс или есенция с вкус на водка да пробвам да сложа на някоя бутилка
За сефте варя ракия на мой дестилационен казан(100л) и затова приемам критики без да се обиждам от по-запознатите :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 09:26 
Аватар

Местожителство: София
В крайна сметка излиза, че ако е отсечена навреме средната фракция, преварка да не се прави?
Вчера изпекох 32л. с общ градус 60%, да я преварявам или не? От казан 150л. отделих 1л. първак и спрях да събирам на 40%.
Поздрави,

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София