Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 10:25 
Аватар

Здравейте,

Изпекох 2 казана ябълкова ракия (за първи път ми е с ябълки), излезе 55 литра, около 39 градуса е в момента, но е леко мътна, стои малко в бяло.
Някой срещал ли е този проблем?
Поправим ли е и трябва ли да се "лекува"?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 11:45 

Местожителство: София
Ами поувлякъл си се в събирането.Щом в момента ти е на 39% значи си влял и патоки.
Това опалисциране(появяващо се в опашните фракции) понякога изчезва при отлежаване в бъчва.Но почти на 100% при изстудяване пак ще се появи.
Преварка,събиране на дестилат до 45%!!!Под 45гр не го ползвай за консумация,а моя личен съвет е да не се ползва дори и за добавяне към следващ материал за преваряване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2011, 17:39 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Присъединявам се към мненуето на Илюша ! Не събирай това което ще поте4е след 45 градуса ! А събрания дестилат разреди с вода !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 06:09 
Аватар

Местожителство: Varna
sande написа:

Разбира се че е поправимо щом вкусът е добър. Разреждаш я 50 на 50 с вода щом е 55л. слагаш 55л. вода ще излезе 110л. връщаш я в казана, силата на огъня да е такава че ракията да тече отвесно, отделяш 1л. първак когато ракията падне на 45об.%ал. спираш да събираш /отделяш за пърцуца/. Полученото количество ракия разреждаш с вода до желаният алкохолен градус, пък първака и пърцуцата сам решавай какво да ги правиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 09:41 
Аватар

petiomalchev написа:
sande написа:

Разбира се че е поправимо щом вкусът е добър. Разреждаш я 50 на 50 с вода щом е 55л. слагаш 55л. вода ще излезе 110л. връщаш я в казана, силата на огъня да е такава че ракията да тече отвесно, отделяш 1л. първак когато ракията падне на 45об.%ал. спираш да събираш /отделяш за пърцуца/. Полученото количество ракия разреждаш с вода до желаният алкохолен градус, пък първака и пърцуцата сам решавай какво да ги правиш.

Абе почти ме навихте да я връщам в казана! :?
Това с добавянето на същото количество вода изпитан метод ли е? Да не свали градуса и да излезе на 30, че ще получа сърцетуп ако загубя толкова ракия. :cry:
Първака и пърцуцата аз ги хвърлям. Чувал сам коментари че е глупаво, но всеки прави както намери за добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 13:39 
Аватар

Няма да има проблем. Преварка се прави като разредиш ракията на 20-25об.%ал, твоята е на 39об%.ал. като я разредиш 50 на 50 ще стане около 18-19об.%ал. Джибрата като я вариш е с 10-12об.%ал. Ябълковата ракия на колко тръгна и на колко спря да отделяш ракията че се получи общо на 39об.%ал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 14:11 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
sande,... Връщаи я в казана и направи както ти казва Петио. защото ако е пиеш тази ракия дето си е сварил наистина ще оглупееш :aspirin: :wallbash: :wallbash: Имам в предвид че ще те боли глава три дена и три нощи :aspirin: :explode: :explode: :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 18:49 
Аватар

Под 45 градуса мисля още не са патоки, поне до към 39, не знам дали има някакви утвърдени скали по тоя въпрос.
Иначе по проблема преди доста време четох в нета, че някои слагат белтъци за да се изчисти, други казват че като поотлежи в буре също може да се оправи, но мисля че най-добре е преварката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 18:53 
Модератор
Аватар

falcon написа:
Под 45 градуса мисля още не са патоки, поне до към 39, не знам дали има някакви утвърдени скали по тоя въпрос.
Иначе по проблема преди доста време четох в нета, че някои слагат белтъци за да се изчисти, други казват че като поотлежи в буре също може да се оправи, но мисля че най-добре е преварката.

Патоки са - не се заблуждавай !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 19:01 
Аватар

falcon белтъци се слагат когато разреждаш ракията и помътнее, доколкото разбрах, при колегата sande ракията е излязла от казана мътна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 17:20 
Аватар

msergiev написа:
falcon написа:
Под 45 градуса мисля още не

Порових вчера в нета, на едно място в уикипедия са написали 35 градуса, на друго пишат било субективна преценка, бдс за ракията е 36 минимум. Сега не знам дали има връзка между бдс и патока, но ако имаш по точна информация пиши..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 17:53 
Модератор
Аватар

falcon написа:
msergiev написа:
falcon написа:

Порових вчера в нета, на едно място в уикипедия са написали 35 градуса, на друго пишат било субективна преценка, бдс за ракията е 36 минимум. Сега не знам дали има връзка между бдс и патока, но ако имаш по точна информация пиши..

Има доста писано по въпроса. Просто някой трябва да го прочете...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 17:59 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
falcon написа:
msergiev написа:
falcon написа:

А ти първо реши каква ракия ще правиш ? Не е се родил този дето ще нае....бе дявола във въздуха. Всички маистори във форума ти казаха своето мнение :!: Ти си реши сам,ако искаш да те боли глава от една чашка прави там по БДС и ИНТЕРНЕТ уикипедия РАКИЯТА си :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 20:38 

Местожителство: София
За да стане по БДС се разрежда дестилата, който преди това специално за плодовите дестилати при отлежаване варира 65%-75%.
Има разлика от това ,което си направил-а именно общ сбор дестилат 38-9%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 22:51 
Аватар

falcon написа:
msergiev написа:
falcon написа:

falcon старай се да вникваш в нещата, да те хората са казали минимум 36об.%ал. ама това е разредена ракия, готова за пиене, а ни говорим кога да спреш да отделяш ракията за пиене която тече от казана за този градус говорим че трябва да е 45об.%ал. Като махнеш първака и събираш ракията в един съд докато градуса на ракията която тече от чучура падне на 45об.%ал. Това е ракията за пиене тя може да е и 65об.%ал. като искаш нея я разреждай на 36об.%ал. колкото ти е сладко толкова.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София