Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 23:35 
Аватар

Не искам да се впускам в излишни спорове дайте линкове не е трудно, това казанджии ми го казват също, че градуса е някъде до 38, явно и те са били грешка? След месец ще варя, в нета също пише ако гаси огъня значи било паток. Дали 45 % ще гаси огъня? Много се съмнявам :)
Това за бдс където ви го писах, не казах че има връзка с патока, и все пак се зачудих защо е точно 36
И още нещо, досега не ме е боляла главата от тая ракия, която я правя при все че я държа до 38
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 23:53 

Местожителство: София
"Старите казанджии" ги зарежи-това, че имат по-голям казан не ги прави по знаещи...,в нета има какви ли не неща- учебниците са за тази цел!
http://knizhen-pazar.net/index.php?opti ... 0%BA%D0%B8
Като начало само прочети тази книжка и после ще говорим още...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 08:08 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Falcon,твой личен избор е да си пиеш пиенето на какъвто градус си желаеш,но.....ще ти кажа и аз,както всички колеги преди мен...спирай под 45 об.% алкохол,макар,че аз я спирам още около 50%...това,аа,39%,си е Пърцуца,Мони е прав....не го пий това,друго е ,ако си го разредил до 38%,но не казваш и дума за това...доста се писало по тази тема

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2011, 09:41 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
falcon написа:
Не искам да се впускам в излишни спорове дайте линкове не е трудно, това казанджии ми го казват също, че градуса е някъде до 38, явно и те са били грешка? След месец ще варя, в нета също пише ако гаси огъня значи било паток. Дали 45 % ще гаси огъня? Много се съмнявам :)
Това за бдс където ви го писах, не казах че има връзка с патока, и все пак се зачудих защо е точно 36
И още нещо, досега не ме е боляла главата от тая ракия, която я правя при все че я държа до 38
Наздраве!

Виждам че трудно някои ще те убеди в обратното на това което си решил. :cry: НО ако все пак решиш да послушаш съветите на съфорумците виж...viewtopic.php?f=8&t=845 .. viewtopic.php?f=8&t=884 .. viewtopic.php?f=8&t=898..Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 00:11 
Аватар

:) не твърдя че съм прав, сега пак търсих в гугъл, на някои места посочват 40 градуса, попаднах и пак през гугъл че тук бай Драган писал че я държи 38-40 градуса, е и той явно е от старата гвардия :) Иначе ако се спира на 45 по мои груби изчисления, това че захарта дава 700 г, автоматично отпада и излиза че дава около 600 г, че дори и под. Ilu6a ми дава да прочета няква книга, бе ако вземеш два учебника по история в тях няма да пише едно и също гарантирам, пратете ми инфо или тук или на личен на колко градуса се спира, ще поразпитам и познати по въпроса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 00:24 

Това не е книга,а учебник при това доста опростен -начален така да се каже и то ако имаш нещо на което да се опреш...Сравнението с историята не е добро-тя не е емпирична наука...
Ясно е че "казанджиите" за теб са репер в знанията...Правенето на дестилат е наука,която като всяка друга търпи развитие,а не занаят предаван от бай Оня на бай Тоя...
Аз лично спирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 00:53 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ти сам спомена в началото,че пиеш каквото има,така че,какво значение има на колко се спира....50..45 или 25. П.с. Тук,един разреди по погрешка ракията си на 28 об.% и.....един негов авер много му я харесваше..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 04:23 
Аватар

Аз я разреждам с минерална допълнително, че и така при все че я държа до 38, общото количество става някъде към 54-55 градуса, и я правя някъде към 50-49. Сега пиша ви понеже просто искам да съм наясно, не че ще я спирам на 45, дори да знам че е грешно, на тоя етап не мога да си го позволя, а досега не съм се отровил още съм жив :) искам да знам кое е редно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 04:29 
Аватар

е има ли вариант ракията ми да е качествена като е държана до 38 градуса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 06:32 
Аватар

Местожителство: Varna
Общо взето идеална ферментация няма, при реални условия макар в малки количества при перфектна ферментацията се отделят вредни алкохоли, естери и алдехиди, допълнително при самото варене поради загряването някои вещества образувани при ферментацията макар и не вредни реагират с други и образуват вредни съставки. Колкото по сме щедри с отделянето на първака и патокито толкова по малко са вредните първоточни и паточни фракции, не можем да ги отделим напълно но поне да са в разумни граници.
Правилният градус за отделяне на ракията може да ти покаже лабораторен анализ, при 38об.%ал. ако е хубав материала наистина не се усеща патоки на вкус. Но поради това че не можеш да си сигурен дали тече качествен материал само с дегустационна оценка, едно презапасяване от няколко градуса не е излишно.
Аз изпитвам дестилата върху себе си от 200-300мл. боли ли ме главата на другия ден значи не става. Но това не може да е все общ критерии хора всякакви има такива които нямат махмурлук.
По повод градуса на разреждане след дестилацията, за хубава ракия колкото е по нисък градуса толкова по добре се чувстват приятните аромати. Аз разреждам с вода до 40-42об.%ал. Пием ракията не да си горим езика, а заради приятният аромат.
Друг фактор за чистотата на ракията е това че на колкото по висок градус е в хармана след дестилацията толкова повече вода слагаш, за да постигнеш желаният градус за консумация, а във водата няма врени вещества :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 19:01 

Редно е да се прави разлика м/у гроздов и плодов дестилат.Има разлики и при ферментацията и при дестилирането му-тоест първоточната и опашна фракция са в доста различни граници като количество и градуси.
Категорично няма начин да е качествен дестилита при условие ,че е мътен(опалисцира),плодов и със събрани градуси така че да стане на 38-9 градуса!
Има сериозно количество опашна фракция в общия кюп.
Това,че не те боли глава не означава,че дестилата е ок.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 18:20 
Аватар

Да дам отчет:
Минах ракията втори път през казана, спрях я на 40-45. Много бързо падна, та може и да съм уловил малко след 45 градуса. Общия градус послед беше 60. Разредих я с минерална вода Девин и си докарах към 40 литра ябълкова ракия на 39 градуса. Чиста, без опалисация. За ябълки, захар, активатори, дърва за горене и казан общо съм похарчил около 250 лева, така че литъра ми излеза към 6 лева. Скъпичко за лично производство мисля излезе, но надявам се да изкарам до есента и да не ми се налага да пия боклуците на родните фирми производители.
Благодаря на всички за съветите и помоща!
Живи и здрави наесен ще погледна по-сериозно и запася с вино и ракия от грозде. Класика.
Сега допивам гроздовата, като отлежало уиски е в сравнение с плодовата, но нейсе, да не придиряме толкова. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 21:48 
Аватар

Ти пък много скъпо ти е излязла, ма както казваш важното е да си доволен. Портокалите, мандарините преди 2 месеца казваха че са били доста евтини по борсите, но си се спрял на ябълки :)
С тия 250 лв ще изкарам около 90 литра от акация, естествено КАТО Я ДЪРЖА ДО 38 :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 21:57 
Аватар

да уточня 90 литра на 49 градуса :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 23:02 
Аватар

Местожителство: Varna
Sande отчетът ти не е пълен, пък и е още рано да е такъв нека малко отлежи. Най-важното е да се похвалиш след като си злоупотребил с тази ракия на другия ден как се чувстваш :prost2:
Falkon пък на такива захарни ракии задължително правя втора преварка :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София