Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Май 2011, 08:02 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Попаднах на интересна бутилка грузинско вино...впечатли ме не толкова виното,не че беше лошо,но бутилката беше невероятна(заради нея купих виното)..от глина!спомних си,някъде във форума се коментираше професионализма на грузинските майстори,и не напразно!вчера(в бг днес)опитах една нова селекция писко...във глинена бутилка ,черна,изобразяваща Мачо Пикчо..или някой негов роднина...та темата е за бутилките.Като уважаващ себе си производител на ценната напитка,Аз бих желал и да си произведа бутилките,може би и много други.От глина,мисля,че процеса ще бъде по лесен отколкото при стъклото,но при виното глината ще бъде неутрална,а при ракията..не се знае?нямам достъп до стационарен компютър,но веднага като имам,ще кача снимките на гореспоменатите бутилки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2011, 19:41 

Местожителство: София
ъъъ порите на глината при изпичане и алкохола с висок % не знам дали ще са съвместими-освен ако не обработен съда отвътре(глиджосване,восък..т.н)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 10:30 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Поради липса на Б.Г. видео, ето едно от комшиите. :megagrin:

И друг майстор, за съжаление пак от съседна Турция :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 21:58 

Местожителство: София
e?Какво искаш да кажеш ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 22:04 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Като уважаващ себе си производител на ценната напитка,Аз бих желал и да си произведа бутилките,може би и много други.От глина,мисля,че процеса ще бъде по лесен отколкото при стъклото,но при виното глината ще бъде неутрална,а при ракията..не се знае?нямам достъп до стационарен компютър,но веднага като имам,ще кача снимките на гореспоменатите бутилки.

Помагам с каквото мога.
ilu6a написа:
ъъъ порите на глината при изпичане и алкохола с висок % не знам дали ще са съвместими-освен ако не обработен съда отвътре (лиджосване свосък..т.н)

Има глинени съдове на повече от 2000 години, които са перфектни без глиджосване с восък. Таината е в изпичането на глината, (нещо като каляване при стоманата).
pS. Нещо от нета.http://www.azola.bg/tag/1970592/%D0%B2% ... 0%B8%D1%8F

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2011, 23:19 
Аватар

Накарахте ме да се замисля пък за амфорите, не знам дали са били само от злато, може би и от други метали, но не ми се вижда правилно да се държи вино в метал, а са го правели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2011, 00:02 
Аватар

Местожителство: Varna
Колкото и да не ви се вярва пил съм и хубаво вино съхранявано в такива бутилки.
Прикачени файлове:
горна баня.jpg

Мой приятел миналата година си купи 200кг. каберне държа го една седмица в джибрата и после го наля в такива бутилки да преври с леко отвита капачка /стегната и половин оборот развита/ колкото да излиза СО2, след спирането на тихата ферментация затяга капачките. Е слага и по малко дъбов чипс.
Че от там ме навежда мисълта, важен е материала и технологията, а гъзарията е съвсем друго нещо.
Тези керамичните бутилки все си мисля че като ги отвориш от вътре ще излезе джин /дух/, който изпълнява желания :lachtot:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна petiomalchev на 15 Май 2011, 00:24, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2011, 00:24 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
petiomalchev написа:
Колкото и да не ви се вярва пил съм и хубаво вино съхранявано в такива бутилки.
Прикачени файлове:
горна баня.jpg

Мой приятел миналата година си купи 200кг. каберне държа го една седмица в джибрата и после го наля в такива бутилки да преври с леко отвита капачка /стегната и половин оборот развита/ колкото да излиза СО2, след спирането на тихата ферментация затяга капачките.
Че от там ме навежда мисълта, важен е материала и технологията, а гъзарията е съвсем друго нещо.
Тези керамичните бутилки все си мисля че като ги отвориш от вътре ще излезе джин /дух/, който изпълнява желания :lachtot:

Петъо,мислиш ли,че сме по умни от грузинците,та си държим виното в пластмасови шишета?Тяхното е целенасочено,а нашето..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2011, 00:28 
Аватар

Местожителство: Varna
Naskohondata1 написа:
?Тяхното е целенасочено,а нашето..

Нашето е от сиромашия. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2011, 10:05 
Аватар

Най добре е виното да се съхранява в Сребърни съдове, ама "пуста сиромашия" както казва Петио.Гледах вчера по "травел" Тв канал за Грузия и виното. Имаше едни големи глинени делви закопани в земята, там и отлежава винцето на тия Грузинци :? .А джибрата е пресоваха в огромен дънер на дърво, луда работа. :!: Хората са с традиции в винопроизвотството,лозетата им бяха като дървета дебели и високи кат асми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2011, 22:50 
Аватар

А, сега прочетох че са държали вино и в кожени мехове :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2011, 17:52 
Аватар

Местожителство: г. Русе
falcon написа:
А, сега прочетох че са държали вино и в кожени мехове :)

Мисля че бая назад във времето стигнахме :megagrin:
Имам някви глинени делви тука на майка ми за декорация. Да взема да оползотворя някоя :megagrin:
Съвсем ще ме помисли, че съм се чалнал :megagrin:

А да си правиш сам бутилки, при това от глина си е живо приключение ако не си имал опит до сега с тоа материал !
Наско късмет !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 02:44 
Аватар

Да, това че са го съхранявали в глинени делви не означава, че трябва да си правите бутилки от глина и че е по-добро съхранението. Не съм много на ти с виното, но няма да се излъжат да го държат в стъклени бутилки :) Не знам дали е вярно, но на това попаднах от нета - първите култивирани лози започнали да се отглеждат в земите на Турция, Армения, Грузия. Така че не оспорвам че грузинците имат традиции във винопроизводството. Наско, интересна тема си пуснал. Все пак световноизвестни производители на вино няма да се излъжат да го бутилират в стъкло, а не в глина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 16:22 
Аватар

Аз не знам каква е икономическата ситуация на Грузия, но ако работната ръка е евтина може би само това оправдава правенето и продажбите в глинени бутилки. От гледна точка на масово производство нещо не може да се мери със стъклото. Не мисля че би имало някаква разлика между съхраненото вино в бутилка от стъкло или глина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2011, 20:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
То хубаво ще напълним бутилките, ама как ще ги затваряме, т.е. как духа ще си остане в бутилката? Интересно е, но някак си не мога да си го представя как се случва в действителност :nixweiss: Не съм се ровил, но сигурно някой знае нещо по въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София