Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Авг 2011, 11:04 
Аватар

Местожителство: Varna
Както е на последната рисунка може да се ползва и в пластмасови кофи ножовете над и под пръстена нама да докосват пластмасата, А пък долните два са за това да не бягат ябълките ще ги поемат по малко. Докато ябълките са цели ще подскачат малко но получи ли се малко каша няма къде да бягат.
Мони ако сложиш винтове за дърво няма да можеш да използваш за друго бъркалката грозде сливи защото техните ципи са еластични и ще се увият върху винтовете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2011, 13:11 
Аватар

Местожителство: враца
Прикачени файлове:
DSC02956.JPG
Прикачени файлове:
DSC02959.JPG

Gotowo , ostana da я пробвам ...
заточването е едностранно тип "раптор" и не се вижда .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2011, 13:48 
Аватар

Местожителство: Varna
:klatsch: Браво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2011, 17:54 
Аватар

Да кажа за резултатът ...
Меля добре .
Може и по- добре сега се натиска доста , голяма ябълка се подпира на плоската частв средата на перката и трудно върви .
Трудно , н о по- лесно отколкото с ножът на ръка ...
Круши и сливи , наред - размазва ги навред .
Кофа 30 кг ябълки , също за минута ги наряза .( реже ги на малки парчета , не ги размазва ).

По съветът на Мони-Б завих двата винта на перката , не съм пробвал още с тях .
Перката ми може да се подобри още , явно .
Дотук резултатът си заслужава , напълно .
Пробвах само с оста - перка , абс не може да захапе нищо , всичко бяга , пръска и изфъска извън кофата :D ,
докато с обсадната тръба е идиално :D
Прикачени файлове:
DSC02961.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2011, 18:55 

Местожителство: София
emil emilov написа:
и
ябълките ще бягат от ножовете , като Софиянец от работа с мотика .

Ай ай ай...все да обидиш,все да нагрубиш....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2011, 11:55 
Аватар

Понеже смисълът на този форум според мен е споделяне на опит ,
следващият който си прави такава мелачка ...
... По железарийте има едни части - тапа за канална тръба ф-160 цена 4 лв .
Тя е готов модул е за устройството , и диаметърът според мен ф-110 е малък за ябълки ,
160мм ножът ще е по дълъг , и всичко ще е по- добре .
Мойта ми върши работа , но ако се наканя за нова с този детайл е почти готова .
http://www.youtube.com/watch?v=uANVBPVa ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2011, 17:22 
Аватар

Баща ми скоро си купи мелачка за ябълки: представлява като мелачка за грозде ( приемния буккер е същия). Вътре има два реда ножове,които са на един вал и се въртът с дръжка.
1.Валовете бяха много тъпи- наложи се да ги остум с флекс и пила
2.Ябълките бяха трърди и ножовете не можеха да ги срежат,затова се налижи да им извадим сърцевината( като на яервените чушки за печене) ,така те омекнаха и ножовете ги резжат нормално.

Досега са сложили 3 бидона по 80 л. , пък ще видим каква ракия ще излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2011, 19:26 
Аватар

Ее дай снимки да я видим ! , и кажи колко струва , и откъде я е купил , или поне сайт ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2011, 20:27 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Емо , не разбрах коя е най-удачната конструкция , която до момента си направил и изпробвал !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2011, 20:53 
Аватар

Ами една съм направил - от снимките горе .
после само добавих двата винта на ножа , понеже иначе ябълките ( корави пресни ) по средата подпираха .
вижда се и на снимките в тема " вино за първи път "
Някой ако иска други снимки да казва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 10:22 

Местожителство: Bulgaria
Аз написа:
Това се изработва лесно.
http://www.the-gift-of-wine.com/scratter.html

Поздрави на Емил за решението, което е намерил!
Мисля обаче, че решението показано от колегата АЗ е по функционално. Моята машина е подобна. Направих си я сам с подръчни материали, след като две години чуках на ръка ябълките от седем големи дървета. Миналата година ми се родиха толкова много ябълки, че се наложи да търся решение в друга посока. Какво направих:
Разполагах с един електродвигател от стара българска пералня - от тези изправените, чиито неръждаеми казани се използват за варене на ракия. На оста на този двигател нанизах една поцинкована тръба от половин цол, която закрепих с щифт. Просто разпробих тръбата както е надяната на оста с 3 мм. бургия и за щитфт използвах пирон. Допълнително тръбата е цялостно разпробита на пет места, като в дупките е направена резба 6 мм. Там са навити 5 болта ф=6мм. с дължина 8 см., така че главата им да спира в тръбата и да затяга здраво. Получава се нещо като таралеж - затегнатите болтове стърчат от другата страна на тръбата около 5,5 см. Последва направата на бункер, чиито две срещуположни страни са вертикални, а другите две са полегати като на обърната с върха надолу пирамида. Полегатите страни не се събират. Оставих място за тръбата с навитите болтове, като в полегатите стени със зеге грубо изрязах отвори, така че при въртенето на тръбата да може болтовете да преминават през стените. Идеята е, че въртейки се петте болта ще ронят ябълките, ако те бъдат изсипани в бункера отгоре. Както казах тръбата в единия си край със щифт е хваната за оста на двигателя. В другия и край лагерува върху болт с подходящ диаметър, който хлабаво влиза вътре в тръбата, а е закрепен неподвижно за стената.
Опитвам се да кача схема на устройството и ако качването се получи ще може да видите каква ми е била идеята.
Какъв беше резултата - функционираща машина за ронене на ябълки и круши на дребни парчета. Работи бързо. Физическия труд се свежда до пълнене на бункера с плодове. Може да се поставя директно върху бидон, така че ронения материал да пада директно там където ще отлежава.
Машината ми има и недостатъци: Тъй като оста в единия си край не е с лагер, а е надяната върху болт, при въртенето издава силен шум. Е звукът се понася.
Бункера го смятах да може да се запълни с една кофа с ябълки. Говоря за такава кофа, в която по магазините продават латекс по 25 кг. Оказа се, че ако изсипя цялата кофа в бункера понякога ябълките се заклинват и не искат да пропадат към таралежа за да се оронят. Затова една такава кофа я сипвам на два пъти. Така машината работи без проблеми.
Друг недостатък е, че задължително бункера трябва да има капак. Когато се изсипят в него горните плодове притискат долните и всичко е наред. Но когато количеството в бункера намалее, тогава плодовете започват да подскачат от ударите на таралежа и някои изхвърчат навън. За това решението бе да се работи с капак.
Надявам се да съм бил полезен на тези колеги, които тепърва смятат да си направят мелачка за ябълки. Не е задължително да ползват моята схема. достатъчно е да приложат малко творчество, съобразно материалите, които са им достъпни.
Поздрави на всички и успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 11:01 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petko_bgsf58 :klatsch: Ще можели да качиш някоя снимка на това 'чудо' да го видим :2thumbs: Поздрави.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 14:01 

Местожителство: Bulgaria
MONI BARONA написа:
petko_bgsf58 :klatsch: Ще можели да качиш някоя снимка на това 'чудо' да го видим :2thumbs: Поздрави.....

Мони опитах се да кача схемата ама не стана. Мелачката /роначката/ ми е на село. Ще бъда там за събота и неделя за да видя как върви ферментацията на гроздето, че температурите много паднаха. Ще направя снимки и ще пробвам да ги кача. Сезона на ябълките отмина и предполагам, че забавяне на снимките от една седмица няма да окаже някакво негативно влияние.
Междувременно виж това, което показва колегата АЗ: http://www.the-gift-of-wine.com/scratter.html, и по точно снимките от стъпки 7 и 8 . Моето решение прилича на показаното в сайта, но при мен диаметъра на вала е много по-малък, а дължината на ронещите зъби много по голяма. И задвижвам с ел. двигател, не с бормашина.
Ще ме улесните със съвет как е най добре да бъдат качени снимките. Търсачката на форума при запитване "качване на снимки" ме отвежда към тема, която обаче не съществува.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 18:32 
Аватар

Браво Петко , браво наборе :D мислех да правя като твоята ,
но моята ми върши работа , и за това се отказах , но става ли за ронкачка ??
Как ии къде изхвърля чепките ?
Дай снимки , накарай някое малко дете да ги качи :D и става ли за мелачка на грозде , и защо не е ли кофти като е малък валът
иии захапва ли сама яб. или трябва да ги буташ . , и пръска ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 06:21 
Аватар

emil emilov написа:
Ее дай снимки да я видим ! , и кажи колко струва , и откъде я е купил , или поне сайт ....

Каза че я е купил от Женския пазар, на ъгъла с ул.Кирил и Методи - там има една железария.Била последната .Струва 90 лева.

Утре като ходя на вилата ще я снимам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София