Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 21:51 
Аватар

Аз направих грешка, че го правих с винкел и заварка, ама да си призная нямах интернет да видя как си я правил ти. После като я видях разбрах, че просто е трябвало да завия няколко болтчета или да заваря няколко винтчета.
Понеже е на вилата и нямам снимки, но в края на седмица ще ходя на там та ще кача снимки.
petko_bgsf58, на твоята не знам колко е висок коша, но на моята го направих приблизително 35 см и ми се вижда малко нисък, защото като пусна дрелката на макс и ако не го захлупя се случва да излети някоя ябълка.
Как няма да върши работа, това чудо като се завърти ме плаши какво неща може да причини.
При мене ако се скоси още малко долната част ще може и грозде да мине.
Иначе в сравнение с другите идеи тази ми се стори най-лесна за изработка, а и всички м-ли си ги имах из мазето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 01:42 

Местожителство: Bulgaria
Сашо,
На моята съм пробвал грозде, но не става. Не може да смели всички зърна. Иначе коша ми е висок 40 см. Капака си е задължителен! Като намалеят ябълките в коша и почват да скачат - както е при теб. С дюли не съм пробвал, но за ябълки и круши върши прекрасна работа. Най-важното е че работи бързо, без да изисква прилагането на физически усилия. Аз си ходя на село в събота и неделя и гледам за тези два дни да свърша колкото се може повече работа, така че в момента на беритбата машината ми е верен помощник.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 20:44 
Аватар

Малко ме е срам да я показвам, но ето я. Надявам на пролет да я дооправя, че стана вече студено, както и да я изчиста от бетона ако може да се изтърже. Намислил съм един капак да и монтирам с панти за пощенска кутия, както и да я скося още малко в долната част, защото да задържа и да прави на "трици" ябълките.

Прикачени файлове:
PB250826_web.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2012, 19:55 
Аватар

Местожителство: Sofia
Някой може ли да ме светне как да подкарам електромотор от пералня Candy. Искам да го ползвам за мелачка. Има букса с 5 клеми, на която нищо не пише и маса на корпуса. Ето няколко снимки.
Прикачени файлове:
elmotor1n.jpg
Прикачени файлове:
elmotor2n.jpg

Прикачени файлове:
elmotor3n.jpg
Прикачени файлове:
elmotor4n.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2012, 11:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
"Това другото" е кондензатор 12.5 микрофарада и без него не става работата.
Ако пералнята е била със центрофуга - най-вероятно моторът е двускоростен - т.е. има вътре два мотора все едно.
Потърси схема на свързване на асинхронен кондензаторен монофазен двигател, но най-добре някой ел.техник да каже.
Иначе най-общо схемата е такава :
Изображение
ето ти и схема на една стара пералня от соц.времената :D
http://img326.imageshack.us/img326/7783/perla05ux8.jpg

За нейния двигател специално, ако трябва да се ползва за друго свързването е следното :
1. Ако ще ползваш бавната част на двигателя (пране) : фаза на белия, нула на синия, кондензатора между синия и червения.
2. Ако ще ползваш бързата част на двигателя (центрофуга) : фаза на сивия, нула на черния, кондензатора между жълт и черен.

Мощността обаче не е голяма - 180 вата е на Перлата поне, твоя и той е там нейде, дано с голяма предавка да свърши работа.
Ако измериш какво дава между всеки извод , може да се помъча да измисля каква му е схемата.
Мериш с мултицет в режим омове какво показва между всеки две двойки изводи.
10 измервания :
(1-2),(1-3),(1-4),(1-5),(2-3),(2-4),(2-5),(3-4),(3-5),(4-5)
и после ще умуваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2012, 12:16 
Аватар

ето пак за мотор от перла :
http://www.napravisam.bg/forum/download/file.php?id=26120

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2012, 18:16 
Аватар

Местожителство: враца
имам такъв мотор , включи го по схемата на перла .
Няма центробежен превкл., има две намотки за едната скорост, и отделно две за другата .
Има мн голям въртящ момент , въпреки малката ел. мощност, и ще стане .
вКЛЮЧИ ВЪВ веригата последователно лампа 100 вата , и пробвай всички вариянти , не са много ,
и ще намериш и двете скорости , забравил съм точно изводите как бяха .
Общата точка е за твърдо за нула , а като разменяш другите 2 извода променяш посоката на въртене .

.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2012, 22:20 
Аватар

Благодаря за отзивчивостта, но от тия схеми нищо не разбирам, а и от налучкване ме е страх.
Между другото снощи не се сдържах и попитах и в "http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=11&t=37868НаправиСам". Пичовете там бързо реагираха и май се стигна до решение, но още не се осмелявам да пробвам. :buch:
Разчитам и на вашето мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2012, 16:16 
Аватар

Местожителство: враца
Нали затова ти казвам , включи последователно лампа 100ват .
Тогава като сгрешиш , няма да има пушеци , а само ше светне лампата .
Щом завърти двиг. лампата почти угасва , или намаля , и без нея няма да гърми .
Ноо пък не виждам защо сам трябва да правиш опитите , като не разбираш , а не дигнеш мотора с колата , и го откарай при някой познат ел техник ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Цвеклорезачка
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2012, 17:28 
Аватар

Старите цвеклорезачки не вършат ли работа? Откъде могат да се закупят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2012, 21:42 
Аватар

emil emilov написа:
Ноо пък не виждам защо сам трябва да правиш опитите , като не разбираш , а не дигнеш мотора с колата , и го откарай при някой познат ел техник ?

Май така ще стане. Представях си го по-простичко :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 17:39 
Аватар

Ето и моята мелачка - чудна машинка, вече многократно използвана и доказана. Тъста не може да и се нарадва, защото преди мачкаше ябълките с ръчна преса на шарнир :muede: И най-важното - с много добра производителност (20кг/10мин) и качество на смленият продукт.
Лелееее, че съм скромен...
Има обаче, един съществен недостатък, които трябва да отстраня. При самото смилане на ябълките в камерата се получават доста пръски. Има капак , но нали трябва да го отвориш за да сложиш нова порция ябълки. Та, точно в тази камера трябва да измисля нещо като серпентина, която да не позволява на пръските да летят навсякъде.
Прикачени файлове:
r1.jpg

Постарах се да я направя по-мобилна. Краката се свалят, както и камерата (пирамидата) за рязане. Последното е много важно за доброто почистване след работа.

Прикачени файлове:
r2.jpg

Прикачени файлове:
r3.jpg

Барабанът е от слепени букови дъски - стана тежък, монолитен и здрав.
Винтовете са неръждаеми.
Тук е проблемчето - хвърля много пръски...
Прикачени файлове:
r6.jpg

Двигателя, както и ремъчната система са от Перла 05

Прикачени файлове:
r4.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 22:12 
Аватар

А с варене на ябълките ппробвал ли е някой?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 01:14 
Аватар

Местожителство: София
Поздравления, itev! :thumbs1:
Сериозна конструкция! Личи че е правена с мерак и ще изкара и за поколенията - лагери на вала, метална "опорна" пластина за плода... Поздравления! Да ви носи много алкохолни радости! :D (Нали не я ползвате само за ябълкови сокчета? :megagrin: )

И тъй като и на мен в главата ми е конструкция за такава машинка и тънкостите по нея (още от момента, в който видях темата тук) малко ще коментирам.

Проблемът с пръскането не мисля, че изобщо може да се нарече "сериозен недостатък", освен от някой хипер перфекционист. :) Нали пръска само когато има един ред плодове върху вала. Ако са повече, по-горните ще спират пръските навън, си мисля... Просто допълвайте преди да е намляно почти цялото количество. Или увеличете височината на контейнера за плода.

На мен по не ми хареса ниската производителност, която казвате - 20 кг за 10 мин. ми се струва бавничко в сравнение с конструкциите на другите двама колеги. Не че 50 мин. за 100 кила са много в сравнение с чукането на ръка, ама все пак...
Това е следствие на ниските обороти на вала. Щом цялото задвижване е от Перла, значи оборотите ви на вала едва ли надвишават 500-600 за мин. В конструкцията на petko_bgsf58 двигателят пак е от пералня, но е куплиран директно на вала, без ремъчна предавка, която при вас намалява оборотите около 6-7 пъти (така "на око", като гледам разликата в диаметрите на ремъчните шайби). Значи при petko_bgsf58 оборотите сигурно клонят към 3000 за мин. Същото е при sasho, който ползва бормашина, вероятно 2500-2800 об./мин.
Но с ниските обороти имате висок въртящ момент и сигурно никога не сте имали случай плод да заклини и да блокира въртенето, нали? Или?!
Въпрос на преценка и избор е.
От какви съображения сложихте и ремъчната предавка?

Ще ви помоля да отговорите и на още няколко въпроса:

- Колко е диаметърът на работния вал и как го избрахте (преценихте, изчислихте)? Аз лично се ориентирам към 50-70 мм вал и ще са ми любопитни съображенията за избор на вал над 100-120 мм.
- Колко е дължината на вала?
- Същият на снимката изглежда като лакиран, дори първо ми се стори, че е от ПВЦ, докато не прочетох. Има ли някакво покритие върху дървото?
- Каква е "фракцията" на смления материал. Сравнето го с нещо - бобени зърна, бучки захар, картофен чипс, ама дебел?! Увеличих снимката, но не става ясно.
Сигурно ще възникнат и още уточнения.

Предварително благодаря! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 09:29 
Аватар

Еее, браво, супер приспособление. Ако си съгласен открадвам ти идеята - мисля да я променя малко относно пръскането :
Ако това е посоката на въртене на барабана - ето как ще променя бункера :
Прикачени файлове:
melachka.jpg

Валът мисля да е от готова точилка за тесто от дебелите, задвижването - от двигател за чистачки на кола - че има и редуктор. Захранването - от акумулатора на колата с която съм отишъл да ги прибера.
Ще го направя в по-малък мащаб - трябва ми предимно за сливи и кайсии.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София