Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 10:06 
Аватар

Такаа :) едно по едно сега..

-Използваме я 100 процента за ябълки - това има по наше село. За грозде не става мисля.

-За пръскането...опитах с по-голямо количество ябълки (половин кофа), но се затормозява мотора защото горните натискат вече захапаните и те се вклиняват между вала и ламарината. Аз процедирам така - с едната ръка повдигам капака, а с другата слагам ябълки колкото мога за хвана. Ако сме двама става много по-бързо - един повдига капака, друг хваща ябълките в две шепи. Мотора не се затруднява при тази работа, защото докато взема следващата порция, вала е раздобил предишната. Всъщност, мисля, че една касетка (20кг) се смила по-бързо от 10мин....При следващото смилане ще засека време.

-Прав си за оборотите - по спомен бяха към 640 об/мин. Намерих калкулатор по който задаваш двата диаметъра на ремъчните шайби, дължината на ремъка, оборотите на ротора и той дава оборотите на вала.

-За ремъчната прадавка - ами най ми бе лесно :) - имах всичко налично и това ми се видя логичното задвижване. Още повече, че като видях оборотите с които ще се върти вала, прецених че са оптимални. Не ме питай на какво се базира тази преценка - така реших :nixweiss:

- За валът - всичко започна от буковите дъски с които разполагах. След слепването, стругаря отне минимално количество за да се получи цилиндър. Май беше ф140мм, изчисления не съм правил. Дължината е 200мм. След като вече разполагах с вала започнах изграждането на конструкцията. Не си личи заради боята, но всичко около вала е изпълнено с букова дървесина и е страшно здраво. Краката и успоредката са от чам. Не е лакиран вала - дори не се препоръчва да се обработва дървото с химикали. Изшкуркан е само и то не финно. Според мен, валът трябва да бъде дори по-голям от моят. Нещо към ф200мм. Заради по-голямото рамо, как беше в механиката - рамото х силата = въртящият момент. Пък и на по-големият периметър можеш да разположиш повече режещи винта ;)

- За фракцията - :) трудно е да се каже - има и от всичките едрини, които си посочил. Но преобладаващото е с големината на бобени зърна. Аз лично съм доволен съм от едрината на смилане. Съдя по вече ферментираният материал - изглежда хомогенен и добре ферментирал. За разлика от шарнирната ръчна преса на тъста. Имаше тогава парчета ябълки, дето не бяха тръгнали да ферментират. Сами се досещате за полученият рандеман :skeptisch:

Ами това е. Мисля, че бях изчерпателен. Ако има други въпроси съм насреща.
:prost:

Последна промяна itev на 11 Окт 2012, 11:08, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 10:17 
Аватар

Местожителство: Казанлък
По-голям диаметър на вала иска по-мощен двигател. Ако намалиш диаметъра ще имаш по-голям въртящ момент и няма да спира.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 12:12 
Аватар

victoryvt написа:
Еее, браво, супер приспособление. Ако си съгласен открадвам ти идеята - мисля да я променя малко относно пръскането :
Ако това е посоката на въртене на барабана - ето как ще променя бункера :
Прикачени файлове:
melachka.jpg

Валът мисля да е от готова точилка за тесто от дебелите, задвижването - от двигател за чистачки на кола - че има и редуктор. Захранването - от акумулатора на колата с която съм отишъл да ги прибера.
Ще го направя в по-малък мащаб - трябва ми предимно за сливи и кайсии.

Нали това е идеята victoryvt ;) Да се поучим от опита на другите.
Да, точно това е посоката на въртене. :thumbs1: И идеята ти може да проработи стига да запазиш опорната пластина от ламарина - в нея се притискат ябълките докато се смилат от винтовете.
Двигател от чистачка ...хм, не знам...Обороти?
Пробвай, може и да стане за по-меки плодове.

Ето моята идея за предпазни прегради вътре в конусната камера. Алум. ламарина е налична. Търси се време и мерак :)
Също така, предстои да покрия цялата ремъчна система и мотора с шперплат. Както и подходящ бутон за авариино изключване :?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 20:46 
Аватар

Местожителство: София
itev, огромно благодаря за разясненията.

Нещо обаче ме смути... Такава хубава машина, пък да иска двама "оператори" или да заклинва плода, не би следвало.

Според мен нещата стоят така (Дано не бъркам нещо с механиката):

Изображение

Където d са диаметри, F - вектор на силата, V - вектор на линейната скорост (не скоростта на въртене).

При един и същи двигател и предавка (респ. въртящ момент и обороти), по-големият диаметър намалява силата, с която винтчетата блъскат плода, но увеличава скоростта им. При по-малък диаметър на вала, щеше да има по-голяма сила на натиск върху плода, но щеше да е с по-малка скорост.
При d1 > d2 => V1 > V2, но F1 < F2.
Образно казано, точно това, което казваш и ти за рамото и силата. Но правиш грешка, като не отчиташ къде е опорната точка на това рамо. С увеличаване радиуса на вала, увеличаваш грешното "рамо" на "лоста" и той става по-неефективен.

Това, че ябълките заклинват, означава, че валът няма достатъчно сила да ги смачка. При по-малък диаметър, можеше и да има.
Пичината за заклинването на плода може и да е друга, си мисля... Наклонът на тази стена, на която е металната пластина. При теб е около 45°. Мисля си, че ако увеличиш малко острия ъгъл между тая пластина и хоризонталата, тоест, да дръпнеш малко навътре само горния край на тази стена, ще имаш успех. Ябълките няма да могат да влизат навътре и да заклинват, а ще стоят по-отгоре и ще бъдат яко рендосвани от винтовете, а в най-тясната част между вала и стената ще попадат само парчета и каша.
Освен това ми се струва, че доста нашироко си го дал тоя вал. :D 20 санта?! Сигурно често върху вала са по 4 броя ябълки. А това допълнително товари двигателя и не може да ги смели. Поправката пак може да стане само от сандъка, като ограничиш да падат по не повече от две ябълки върху вала.
И за да не си преправяш изцяло сандъка, тия две поправки може да ги направиш експериментално само с две-три допълнителни дъски отвътре и ако ти хареса резултатът, тогава преправяй сандъка за постоянно.

И вместо да закриваш ремъчната предавка в кожух, по-добре я махни, си мисля... Куплирай двигателя директно на работния вал. Тия двигатели от перални имат достатъчто голям въртящ момент за да се справят. Оборотите ще се увеличат и рендосването на плода ще е значително по-интензивно.

Еее, не го приемай като поставяне на задача. :D Просто споделям мнение. :)

victoryvt, не знам тоя двигател от чистачки дали е добра идея, честно казано. Верно са яки, ама толкова грижи ще ти докара... Или акумулатор ще скапеш или трябва да бачка и двигателя на колата, докато мелиш. Няма ли елзахранване на местомеленето? Една ръчна бормашина няма ли да свърши по-добра работа?! :?

Последна промяна Qui-Gon Jinn на 12 Окт 2012, 00:27, променена общо 7 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 22:51 
Аватар

Местожителство: Sofia
itev написа:
Ето и моята мелачка...

Поздравления и от мен! Много добро изпълнение.
Според мен, за да не пръска, плодът трябва да пада след горната точка на вала. Т.е. режещите зъби да работят само когато се въртят надолу. Всичко друго си е ОК!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012, 23:37 
Аватар

Май прескочихме интересна идея:
user1 написа:
А с варене на ябълките ппробвал ли е някой?

Варене... и после? :?
Няма ли да има проблем за ферментацията след това?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 09:35 

не няма проблем...лесно се смачкват и почистват...после посявка активатири и т.н. както си му е реда...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 10:03 
Аватар

Qui-Gon Jinn Сигурно си прав за диаметръра на вала. :? Казах ти - не съм го изчислявал - не знам и как :) Просто реших, че това са правилните размери.
За притискателната стена с ламарината - снимката лъже. Тя (стената) е разположена на 90 градуса спрамо вала. Тук съм съгласен също, че може да се доизкусури - с промяна на ъгъла към вала. Нещо такова:
Прикачени файлове:
r12.JPG

Всъщност на снимката е и въплатена идеята ни на paro_k, нали?

Хипотезата за едновременно 4 ябълки на вала, поради ширината му, е малко вероятна - вътре в камерата е такова подскачане :D Виж ако се изпълни по горната схема, тогава е вероятно да се наредят 4 и всичките да се рендосват едновременно. Тогава трябва да се помисли за стесняване на режещия участък, за да попаднат максимално 2 ябълки.

Единствената поправка, която ще направя е монтирането на 2 дебелостенни ламарини (налични са) в камерата, които ще се припокриват и ще ограничат пръските. Всъщност по схемата постната няколко мнения по-горе.
Нищо друго няма да пипам :) Задоволява ме капацитета и продукцията.

На уважаемите колеги, предоставям идеята и възможността да направят необходимите корекции, базирани на компетентните мненията в тази тема. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 19:09 
Аватар

Местожителство: Sofia
itev написа:

Всъщност на снимката е и въплатена идеята на paro_k, нали?

Съвсем правилно си ме разбрал :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2012, 13:18 
Аватар

Няма ли да стане с цвеклорезачка или късовете са едри?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2012, 15:41 
Аватар

taurus написа:

Каква е тази цвеклорезачка? Снимка може ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2012, 16:49 
Аватар

Qui-Gon Jinn написа:
taurus написа:

Каква е тази цвеклорезачка? Снимка може ли?

По спомен, бункера беше обратна пирамида с два пластмасови валяка със едри зъби, въртящи се, хм мисля че навътре. Ръчно. Може би ще трябва да се разполовят само.
Някъде по кюстендилско би трябвало да пазят от едно време такива машини. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2012, 17:09 
Аватар

Местожителство: София, Павлово
ето и моята мелячка за ябълки, дюли и др. плодове. Ръчна, като дизайн и визия е доста примитивна, но пък върши перфектна работа. Барабана е на принципа на рендето :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2013, 14:56 
Аватар

Ето го моето приспособление.60 кг едро нарязани дюли за 5 мин ги прави на пюре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2013, 15:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Я пробвай сливи с костилките, да видиш големия ... хикс.
Аз се изчанчих лятос и сега съм замислил нещо по-заострено и с големи пера.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София