Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 23:33 

много моля някой да ми помогне с идея как да си направя казан за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2011, 07:22 
Аватар

А ти не си ли виждал такъв?На всеки пазар почти продават и може да се види какво представлява казана за ракия :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 19:02 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
adam1 написа:
много моля някой да ми помогне с идея как да си направя казан за ракия.

Бих те посъветвал да попрочетеш из форума,има толкова много писано че два дни няма да ти стигнат да прочетеш и осмислиш темите и идеите в тях. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 22:16 
Аватар

Местожителство: Бургас с.Искра
Не така, колеги! Не всеки се е родил научен.
viewtopic.php?f=9&t=802

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 15:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз не че съм направил 100 казана, само един и то от скоро :)
Но да дам и аз препоръка :
Ако някой се интересува, мога да се напъна да си сметна разходите по него, но ... сега ако трябва наново да дерзая - бих го направил по друг път :
1. Казана си остава същия - емайлиран казан за варене на храни от Купро-емайл Шумен - 126 лв. за 100 л. до ръба.
2. Пробиване на капака в средата и изрязване на ухото за захващане, монтаж на муфа за тръба фи 54 мм - пробиването става или с т.н. боркорона за големи отвори, или с дрелката и дупка до дупка, после със секач или ножица за ламарина или удряне с чук и шлифоване с пила, има и разни комплекти накрайници за дрелка. Запояването на муфата трябва да се направи с горелка и твърд припой - който няма - намира комшия/приятел разполагащ с такава - климатичен/хладилен техник.
3. Колона фи 54 (минимум ама за съжаление медни тръби по-големи готови няма, а тези дето ги има за с дебелина 2 мм и струват ... много - метъра е 75 лв., аз намерих с по-малка дебелина та дадох 56 лв. за 1.10 м.). Тук вече съм решил да пробвам да си купя медна ламарина 0.5 мм и да си свия сам тръбата (мога да я направя с фи 68 например /над този размер вече не е целесъобразна за домашна употреба - трябва голям топлоизточник за казана/)
4. Пълнежа няма да го правя от тел за миене на чинии, а ще си поиграя да нарежа натънко от парчето ламарина дето съм купил за тръбата, после го навивам,намачквам, на...таковам.
5. Термометри - един за вътре в казана с изнесена сонда, един над/под отливника за ректификата, един най-горе за връзката с атмосферата.
6. Лула и серпентина за охлаждане няма да правя, ще направя външен хладник на тръбата с ректификата, с тръба в тръба (естествено пак ръчно навити от ламарина), кранче трябва да се измисли да е изцяло от мед и да е на принципа на игления кран и да е пак от ламаринката :) (тука още мисля)
7. Подгряването си остава на газ - 36 до 45 лв. струва газова пиростия. Газова бутилка към 60 лв. (може да вземете от някоя фирма дето разнася пълни бутилки такава за временно ползване и да не я плащате), редуцир-вентил -17 лв. (има и още по-евтини, ама ме е страх да ги ползвам :) ), маркуч за газ - 3 м.
8. Капака на казана може да се натъпче със силикон в заоблянето му и после стягането става с 8 бр стяги за дърво - продават се в комплект по две , комплекта струва 2 лв. (китайски ментарки, ама за целта са идеални).
9. Дефлегматорът е от медна тръба фи 6 мм - 3 метра дълга и навита на серпентина на ръка без пясък върху дръжката на лопатата :) след това серпентинката е около 30 см дълга, проблем е завръщането на изходния край, ама с повече псуване и напъване става. После има маркучета с фи 6 прозрачни , следват кранове, фитинги, калчища или тефлонова лента и водопровода (А ако може да се върже човек и преди водомера ... понеже разхода на вода за охлаждане е към литър на две минути в най-напънатия вариант). Спояването на медните детайли може да стане вече с мек припой, поялник за улуци, пистолет за горещ въздух и каквото се сетиш (включително и чрез самата газова пиростия) + флюс и след това старателно почистване, че да не го изпием.
10. Вариант за презастраховане е и тестото - дето има снадки - тесто, после зор с чистенето, ама карай.
11. Няма да правя грешката да оставя казана и колоната неизолирани, та после да смятам в цената на ракията и една бутилка с газ :( - за казана отстрани и отгоре на капака - минерална вата като за гипсокартон, а който е фен - може и алуминиево фолио с минерална вата, а за колоната си има изолации за тръби от някакъв пенополиуретан или нещо си там. За казана е важно да е от минерална вата че е негорима ! иначе бих го опаковал в онова пукащото ама като знам че отдолу гори газов пламък ...

Ами това е, не е китайско писмо. Само материал да има за варене, а като няма - ечемика е по 45-50 ст. килограма , след 5-6 дена занимавка имаме малц, после в същия тоя казан , само че без колоната става и озахаряването по повишаваща схема или както си реши човек. Следва "голямото цедене" - тука мисля да си помогна с някаква пресичка ама още не съм я осмислил, имам някакви идеи. После в бидона, който пак трябва да има някаква топлоизолация, че иначе ... захаромера не потъва докрай след 5-6 дена.

ПП : Един съм направил, ама съм изчел тоя форум, както и още няколко други. А сега сънувам една идея за любителска колона с непрекъснато действие захранвана с газов пламък или водна пара, но засега ще понаблегна на практиката с вече направеното, а теорията за след нова година, а и дай Боже да има и местенце в което да се правят и ползват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 04:47 
Аватар

Местожителство: Varna
При пълнежа изискването е да е с голяма площ и малка маса идеалният вариант са телчетата за чинии стига да намериш такива от истинска неръждавейка.
За изолирането на колоната не виждам смисъл, целта при фракционото дестилиране е колоната да се загрее по своята височина с различни температури понижаващи се по височината и viewtopic.php?p=12410#p12410. Когато се изолира охлаждаш само с кондензатора в горният край на колоната, за да постигнеш желаният ефект при изолирана колона ще трябва да увеличиш дебита на охлаждащата вода в кондензатора.
При изолиране на колоната ефективността и се губи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 22:17 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
petiomalchev написа:
При пълнежа изискването е да е с голяма площ и малка маса идеалният вариант са телчетата за чинии стига да намериш такива от истинска неръждавейка.
За изолирането на колоната не виждам смисъл, целта при фракционото дестилиране е колоната да се загрее по своята височина с различни температури понижаващи се по височината и viewtopic.php?p=12410#p12410. Когато се изолира охлаждаш само с кондензатора в горният край на колоната, за да постигнеш желаният ефект при изолирана колона ще трябва да увеличиш дебита на охлаждащата вода в кондензатора.
При изолиране на колоната ефективността и се губи.

ПетЬо , желателно е колоната да бъде изолирана - така температурата в центъра на всеки сантиметър от височината и е равна на температурата по периферията на колоната (на същата височина) . В противен случай неизолираната колона се охлажда допълнително отвън от обтичащият я въздух и на теория работи по-лошо !
PS:Моята колона не е изолирана ! :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 23:46 
Аватар

Ами нали точно за това че да има равномерно охлаждане в центъра и в периферията домашната колона се прави с малък дияметър. Освен това основната част от конденза в колоната се движи по тръбата ако не се вземат мерки за това. Пълнежа нали е за това да намали скоростта на парата при което да се образува по добър топло обмен.
Другото което е как ще осигуриш плавна промяна на температурата в колоната ако е изолирана колоната и се охлажда само от конденза който се връща от кондензиращата глава. Ако вариш ракия да изолирай я но така колоната се превръща във вертикален паропровод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 15:04 
Модератор
Аватар

petiomalchev написа:
Ами нали точно за това че да има равномерно охлаждане в центъра и в периферията домашната колона се прави с малък дияметър. Освен това основната част от конденза в колоната се движи по тръбата ако не се вземат мерки за това. Пълнежа нали е за това да намали скоростта на парата при което да се образува по добър топло обмен.
Другото което е как ще осигуриш плавна промяна на температурата в колоната ако е изолирана колоната и се охлажда само от конденза който се връща от кондензиращата глава. Ако вариш ракия да изолирай я но така колоната се превръща във вертикален паропровод.

Ами именно тогава се получава плавно охлаждане на колоната по вертикала - когато охлаждането и зависи само от един компонент - отливът ! Поне така пише... Както вече споменах - моята колона обаче не е изолирана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 15:48 
Аватар

При твоята може и да се получи но при моята колона абсурд.
Разликата е че при моята кондензационата глава не е ефективна /две напречни тръбички ф8мм./ а твоята е със серпентина.
Изолирам ли колоната то температурата на входа и изхода ще се изравнят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 15:50 
Модератор
Аватар

petiomalchev написа:
При твоята може и да се получи но при моята колона абсурд.
Разликата е че при моята кондензационата глава не е ефективна /две напречни тръбички ф8мм./ а твоята е със серпентина.
Изолирам ли колоната то температурата на входа и изхода ще се изравнят.

Защо не добавиш още няколко тръбички ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 15:53 
Аватар

Имам навита серпентина, само че трябва да купя още едно парче тръба ф42мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 16:08 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
В краина сметка да изолирам или не?? Аз съм пробвал и двата вариянта,разлика невиждам само се дига малко температурата когато е с изолация което компенсирам с повече дебит на водата в рефлукса.Което за мен са излишни главоболия,висене до колоната и игра с кранчетата докато уцеля правилния дебит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 16:12 
Модератор
Аватар

MONI BARONA написа:
В краина сметка да изолирам или не?? Аз съм пробвал и двата вариянта,разлика невиждам само се дига малко температурата когато е с изолация което компенсирам с повече дебит на водата в рефлукса.Което за мен са излишни главоболия,висене до колоната и игра с кранчетата докато уцеля правилния дебит.

Ако не е изолирана дори всеки един полъх на вятъра и нарушава режима - поне така е на теория ! Аз съм решил да изолирам моята...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София