Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 17:57 
Аватар

Местожителство: София
Здравейте,
Вече мога да се похваля със собствен казан.

Въпроса е дали да му се добави една шапка на казана и в последствие и колона около 1м или да направя само колона.

За охладител съм се спрял на модела тръба в тръба с дължина 100 - 120 см и ф 18 вътрешна и ф 28 външна.

Не съм решил въпроса с контролните уреди ( термометри ) искам да сложа два един на капака и един на колоната или на изхода към охладителя.

Очаквам с нетърпение Вашите препоръки и предложения.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 19:35 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Шапката трябва да е голяма download/file.php?id=603&mode=view аз избрах тази форма

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 21:28 
Аватар

Какво става всички ли са на избори??
Никой ли няма даhttp://www.rakiyata.com/forum/posting.php?mode=reply&f=9&t=1241# даде идея??? posting.php?mode=reply&f=9&t=124http://www.rakiyata.com/forum/posting.php?mode=reply&f=9&t=1241#1#

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 21:37 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Толкова е писано....пък и щом не знаеш какво искаш..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 23:02 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Толкова е писано....пък и щом не знаеш какво искаш..

Е аз ако знам всичко като теб няма да питам!!!
А това дето е писано е доста противоречиво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 00:25 

Местожителство: Bulgaria
Колега, какъв тунинг може да направиш зависи от височината на помещението, в което ще го ползваш. Ако работата ще се извършва на открито място височината може да бъде всякаква - с преработен по-голям купол, плюс колона. Ако работиш в закрито помещение, следва да се съобразиш с височината на тавана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 00:58 

Местожителство: Варна
Имам чувството, че един човек ни е правил казаните. Моя е малко по-голям-вис. 65 см. и диам. 60 см., но всичко друго е еднакво. Много съм доволен от работата му и не смятам да правя никакви тунинги! Не слагай дръжки на казана- ще започне да пропуска от там. Моя го вадя сам като остане около 1 кофа на дъното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 09:56 
Аватар

ZMeyGorianin написа:
Имам чувството, че един човек ни е правил казаните. Моя е малко по-голям-вис. 65 см. и диам. 60 см., но всичко друго е еднакво. Много съм доволен от работата му и не смятам да правя никакви тунинги! Не слагай дръжки на казана- ще започне да пропуска от там. Моя го вадя сам като остане около 1 кофа на дъното.

Моя го купих от едно село до София. Едва ли майстора е същия, но явно модела е бил на мода някога. На всякъде пишат, че капака трябва да е висок и с голям обем, като височината му да е поне 2/3 от височината на казана, тук имаме 1/3.
Какъв е диаметъра на лулата?
Освен това ще ми се да опитам да варя зърнен материал, а за него казват, че колоната е най-добра.

:nixweiss: posting.php?mode=quote&f=9&p=16128#

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 10:09 

Местожителство: Варна
Лулата ми е 24.5 мм/ 1 цол/. Дълга е към 3 м. с кривките. Има наклон от 3-4 см. към казана. Зърно още не съм варил

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 10:24 

Местожителство: Bulgaria
Орел, ако не преработваш казана и не ползваш колона диаметъра на лулата се определя от изхода върху купола на казана. Твоя изход като че ли има формата на конус. За това вътрешния диаметър на лулата следва да е малко по-голям за да захлупи този конус и да заклини леко в него. Мястото после се замазва с тесто и не пропуска. По широка лула едва ли ще ти е необходима, тъй като най-тесния отвор определя пропускането на парите. По-тясна лула обаче ще затрудни придвижването на изпаренията към охладителя.
Ако ще използваш колона следва отвора на изхода да се преработи и да се постави такъв, който по диаметър да позволява монтирането на колоната.

Последна промяна petko_bgsf58 на 31 Окт 2011, 10:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 10:26 

лулата ми е 2,7 метра ф28...охладителния съд е 220л варел, а серпентината в него ми е 4м на ф20 +4м на ф16

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 10:59 
Модератор
Аватар

Orel написа:

Моя го купих от едно село до София. Едва ли майстора е същия, но явно модела е бил на мода някога. На всякъде пишат, че капака трябва да е висок и с голям обем, като височината му да е поне 2/3 от височината на казана, тук имаме 1/3.
Какъв е диаметъра на лулата?
Освен това ще ми се да опитам да варя зърнен материал, а за него казват, че колоната е най-добра.

Моделът е на мода, защото "майсторите" са некадърни. По-лесно е вместо истински капак да сложат тава за лютеница.
Информацията ми за "шарантските алембици" (а французите са се доказали, че ГО могат) е, че капакът е с обем около 10% от обема на казана, а височината му е около 2/3 от височината на казана.
Изображение

Колко е диаметъра на изхода за лулата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 13:54 

Прикачени файлове:
Picture%201186.jpg

Този капак е оригинале и поне петдесет годишен, преди 9.9. 44г.и не е правен от бай Мангал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 18:10 
Аватар

АЗ прав си, но кое у нас е направено качествено и изпипано, просто от край време сме свикнали да казваме "и така може" и прави всичко как да е. Недей убива всичко детско в мен с тези снимки, че като ги гледам и гледам това което взех ме хваща яд но ........

Както писах по-горе височината на казана H е 45 и D-55 т.е. при запълване до 40 см. обем около 95л
а капака е с h 15 или 1/3 от казан и с обем 35л.
За да получа височина на капака 2/3 от казан ми трябват още 15 см. , а бе сметнах, че една допълнителна шапка с d 25см и h 30см ще ми даде горе долу подобни размери и обеми, но няма да мога да поставя колона защото височината става голяма помещението където ще варя е 225см.
Отвора за лулата е конус 26 - 22мм. но много неправилен и очукан и ще го преправям.
Всъщност казана ще ползвам основно за варене на гроздов и плодов материал ( сливи, ябълки, круши и др.), но след като четох във форума ми се ще да му сложа и една колона ( ф54 и h 100 с външно охлаждане в горната част и тръбен охладител ф22 и външно ф 32) с която да пробвам и зърнен материал. Ако ползвам колоната с по-малко пълнеж и по-слабо охлаждане би следвало да станат и добри ракии и така ще си спестя правенето на шапка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 19:59 
Аватар

Прикачени файлове:
DSCF0115.JPG
Казвали са ми че това е оригиналната форма на казан/царска корона/Годините на тази са 55

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София