Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2012, 20:47 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
vtv написа:
vtv написа:
Orel написа:
Вече напредвам сложих едно менче на капака и стана "като истинско".
Сега почвам работа по колоната.

Колеги, и аз мисля да направя подобна добавка,но ще постигна ли нещо,какъв ще е ефекта? Иначе казанът ми е 135 л. произведен 1933 г./само той/ с охладител 10 м. медна тръба поставена в 200л. варел и постоянно течаща вода от кладенец /чрез помпа/.Ракията върви 10-12 темп. градуса. Имам подобен медник с обем 10л. и не е проблем да го заваря върху капака. :help:

Много ви е силна ракията, та да ви държи толкова време.И търсачката мълчи.........Мисля да се преориентирам :google: Не се сърдя на никого все пак :cooler:

Еми ефекта....аз съм писал за ефекта,почва да тече на по висок градус и други такива неща :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012, 17:54 
Аватар

Благодаря. Оказва ли влияния на количеството? :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2012, 13:43 
Аватар

Здравей Орел, има ли ново развитие по твоят проект?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2012, 19:02 
Аватар

Местожителство: София
Здравей Ivobal,
За съжаление в момента съм замразил проекта както и времето.
Остават последни спойки и първа проба, но нямам материал.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2012, 20:08 
Аватар

Добре, ще чакаме докато му дойде времето. Харесва ми, как всичко е подготвено и подредено върху чертежите. А снимката е уникална.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 14:46 
Аватар

Вече мога да се похваля с новият стар казан, както и с първото варене, е с известни проблеми, но всичко ще се напасне във времето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 15:23 
Аватар

Ето и резултатите от първото варене.
1. Джанки 130 кг.
2. разпределени в бидона + 2х 9кг. Захар Захира+ 2х60л. вода
3. Засяти с дрожди за трудна ферментация
4. На 14 ден 0 захарност и 120 алкохол премерен с руски виномер.
5. Казан 80 л. Течност. Колона височина 85см. пълнеж 4 телчета – 15 см
6. Начало 18ч. към 19ч. Прокапа първак на 700 , но при температура 890 , отделени 800гр. първак , Т на изходящия дестилат 320 на изходящата вода 450 и така постепенно Т се покачваше като в края към 22ч. стигна 930 ,а дестилата 500 общо 9,5 л на 600, , патоки 2л. 440
7. Втори казан на следващия ден същите количества + 5 л. патоки -300
Начало 9ч. Към 10ч. Т стигна 870 и едва тогава протече първака на 780 отново отделих 800гр. и започнах да събирам средната фракция като приблизително се събираха около 2 л. на час, но температурата отново бе висока 910-920-930 като в края стигна 940 и изходящ дестилат 480 общо събрани 10,5л на 580 и 5 л. патоки на 380 Второто варене продължи значително по-дълго до 17ч., но това го отдавам на това, че към 13ч. Оставих казан без наблюдение за около 1,5ч. И го заварих едва едва прокапващ, но въпреки това за мен остава неясно защо първака ми протичаше на 870 температура на парите. Надморската височина е 330м., но външната Т бе 380 едно чудесно време за варене на ракия.
Качеството на получения дестилат към този момент ми изглежда добро, местните любители на алкохола го определиха като идеално но??.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 21:10 
Аватар

:?: :nixweiss: :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 10:42 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами извадил си почти максимума.
По данните за първия казан излиза около 7.14 л. 100%-тов алкохол, което прави около 9% алкохол в материала, но ако прибавим и 1% останал в казана става около 10%.
130 кг. джанки ако са били със захарност 12% дават 15.6 кг. захар + твоите 18 кг. захар - общо 33.6
Умножени по коефициент 0.51 правят 17 л. спирт, ти си извадил около 14-15 л. , имаш и още поне литър и нещо в казана - ами това е.
Екстра.
А на вкус как е ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 17:20 
Аватар

:?: Въпроса не е в количеството, въпреки, че това е показател за правилното изваряване, а в Т, защо протича при 87, 88гр, а не както пишете при 78???.
Като качество смятам, че е добро, има аромат, няма никакви кисели отенъци, много чиста ракия. Сега я айрирам и след това ще е в буренце или с чипс ще видя.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 17:37 
Аватар

При 10% начален алкохол, както и предвид краткото време, за което си изварил всичко трудно ще потече на 78* С.
Вариантите за мене да се случи са:
1. Събираш всичко без да го разреждаш (лично преварявам 58 %алк. и нямам проблеми) и бавно го преваряш. Ще тръгне да капе от 76 и ще се спре на 78.4-78.8 (поне при мене е така). Бавно, но както се казва "хубавите неща стават бавно".
2. Преработваш с-мата, като в горната част слагаш една охладителна глава и я правиш на принципа СМ. След като балансираш и при 10% алк. ще вадиш спирт с 80-85 % алк.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 18:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колоната ти има пълнеж, но не виждам да има дефлегматор, или поне не виждам да е захранен с вода.
Това значи че няма рефлукс, който да се стича надолу и да барботира в пълнежа с парите от казана.
Което пък значи че няма от какво да се повиши алкохолният градус в лулата и от там да падне температурата.
Тя ще е 78 гр. само ако процентното съдържание на спирт в парите в лулата (или където го мериш) е над 85 % - т.е. повече пълнеж = повече еквивалентни тарелки = по-голям процент алкохол в парите = по-ниска температура на кипене.
Т.е. ти си дестилирал в режим фракционна колона , а не рефлуксна. Което не е лошо де, особено за аромата.
Все пак ракия правиш, а не уиски.
Тъй че все едно имаш някакъв подобрен алембик казан, в който се разчита на спонтанно създаване на минимален рефлукс от стените на колоната, но недостатъчен за да свали драстично температурата на парите и съответно процента на алкохола.
Всъщност тези две неща са свързани в една таблица - гледай показанието на термометъра и по таблицата сверявай алкохолния градус - трябва да съвпадат.
При мен с колона LM и отлив 1:1 (от два втечнени - един вземам и един връщам в колоната) върви стабилна струйка тънка и процента е около 85, термометърът в отливника показва малко над 78 гр.
Когато дойдат патоките температурата ми нараства над 85 гр. и алкохолът пада под 50, а когато са съвсем крайните патоки - 92-95 гр. и процент под 40.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 18:47 
Аватар

Местожителство: Перник
Няма смисъл да я аерираш или каквото и да било трябва да я превариш пак за да си сигурен че ще бъде ОК
Като направиш нещо подобно като на снимката
По принцип много лошо се работи с модела СМ понеже много лесно се разбалансира и трябва да седиш до нея но 100% е по добре от сегашния модел
И както казват колегите хубавите работи стават бавно :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 23:19 
Аватар

Точно така Виктор, това е фракционна колона, но според един от експертите в този форум Стилман и при тази конфигурация с достатъчно пълнеж е възможно да се извлече висок градус на дестилата. Подобна е и рекламата на Златна бъчва, те продават колона без пълнеж и мисля че пишеха за 90 гр., но всички говорят, че средната фракция на дестилата започва около 78гр., а при мен не се получи, за което нямам обяснение. Все пак и във фракционната колона се създават възможности за рефлукс естествено не в такава степен, както в рефлуксната.

Аз съм направил първият етап, се подготвям допълнение към тази колона - кондензатор и ще бъде LM, така, че да ползвам и двете възможности в зависимост от материала за изваряване.

Опитите продължават.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 09:07 
Аватар

Фракционната колона е чиста форма на рефлуксна колона. Тя кондензира всичките или повечето от изпаренията в горния край на опълнежа и връща около 9 / 10 обратно. Колоната е доста висока - от 600 - 1200 мм и запълнена с материал с голяма площ на повърхността, като заема малко пространство (домакинска неръждаема стоманена вълна). Пълнежа трябва да бъде минимум 60– 70 см.., но е по-добре, да бъде 80-100см. Полученият продукт ще бъде 95 % чист алкохол (теоретичната граница, без да се използува вакуум е 95. 6 %) без други вкусове или нечистотии в него. За да се получи това, скоростта на изпаренията не трябва да надвишава 50 см/сек., а най добре е да бъде до 30 см./сек.Това зависи само от подадената енергия за загряване и начина за изчисление е даден във “ Видове рефлуксни колони “ И двата вида колони, с охлаждаща отливна глава и фракционната могат да бъдат използувани за ароматни напитки, като уиски, ром и др., като те позволяват много прецизно разделяне на фракцийте, но за това е необходимо усвояване на метода и практика.

Всяка колона, за да работи , като такава, трябва да бъде в режим и той е само един. 87.2*С = 95.6% об. алк. Това се постига с необходимата височина на пълнежа и стабилно и прецизно регулиране на загряването. Това се отнася до всички видове колони, независимо с какво охлаждане са.(да не пропускаме колоните с въздушно охлаждане, които са разпространени в безводни области).

Долната таблица илюстрира добре работата на колона. Най-горният хоризонтален ред показва различен процент на течността за дестилиране.Това може да е входната суровина или остатъка в бойлера. Алкохолното съдържание варира от 0,5% до 20%. Броят на теоретичните чинии е от 1 до 10.(прието е една теоретична чиния да е равна на 10см. стоманено-вълнен пълнеж).
Refkux ratio е отливното отношение или върнатия конденз, спрямо изтегления навън. Най-долният ред показва количеството на готов продукт в грамове на час. ( за милилитри в час, трябва да се умножи по 1.25). Останалите редове показват разпределението на температурата по височина в колоната.Всички зони с температура 78.2*С са в равновесие. Това е истинската работа на колоната и затова сме се мъчили да я изработим.Не постигнем ли тези или подобни показатели, няма смисъл от колона и ни остава само загубеното време ,труд и средства, само да кажем че имаме колона.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София