Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 09:24 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Именно - той с пълнеж от 15 см какъв рефлукс да направи ?
Освен това външната темпертура по време на дестилацията е била доста висока както пише той, а до и над казана - поне с още 10 гр. горница, така че кой знае какъв рефлукс не е имал и си е бачкал все едно с алембик, но пък ще има максимум аромати.
Тоя казан от 80 л. материал със слабо подгряване ще има да го кандилка над 12 часа ако трябва да разчита на рефлукс от стените и пълнежа.
Може да се опита за следващия път следното : да се напълни догоре с домакинска тел или да се остави 20см празно горе и там да се увие един мокър парцал, който впоследствие да се омокря периодично със студена вода. Все едно - външен дефлегматор. Стичащата се надолу вода като се изпарява ще отнема топлина от стените на колоната и ще създава още рефлукс.
Но най-добре си е - дефлегматор вътре, отливник, шибърен кран ако не се намери иглен и си номер 1 :)
Е, с 200 л. вода на дестилация, ама това е друга работа :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 10:27 
Аватар

Местожителство: София
Ти ми даваш една идея която ще пробвам още утре.
Първо ще опитам да направя един външен охладител с подръчни материали които имам тук и второ ще обдухвам колоната с вентилатор.
В неделя ще опиша резултата.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 11:18 
Аватар

Когато става въпрос за ракия с аромат, рефлуксната колона няма приложение.Всяко качване на градусите , ще доведе до елиминиране на аромата и вкуса. Не знам към какво се стреми OREL, но е получил нормална ракия с вкус и аромат.Ако се търси малко по висок градус или трябва да се сложи още поне 10 см пълнеж или да се намали температурата, което ще доведе до по-малък дебит.Когато се казва, че колоните могат да се ползват за ароматни напитки, се визират уиски, ром или бренди (коняк), които се дестилират на не по-малко от 75% алк. За дестилация на ракия, трябва да се ползва обикновен дестилатор с “лукова глава”, какъвто е на OREL или наклонена на 45 градуса лула в началото или къса 500– 600мм колона с 20-25см пълнеж. Това ще доведе до качване на градуса на продукта с около 20%.

Рефлуксните колони са създадени за направата на високоградусен алкохол за водка, джин и ликьори. Също така, са много полезни при редестилация на некачествен алкохол или натрупаните патоки с времето.Дестилирането им през колона ще премахне всякакви неприятни миризми и полученият чист алкохол, може да се прибави към ракията или друга напитка.Всички марки уиски с надпис “BLEND” , съдържат до 50-70% такъв спирт.

Използването на рефлуксна колона е оправдано, ако е налице само такава, използува се по предназначение и се наложи понякога, да се направи известно количество плодов алкохол.Да се дестилира ракия през колона постоянно, е като да си купиш спортно “Ферари”, за да го караш по софийските улици.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 11:58 
Аватар

Това за ферарито много ми хареса !
:megagrin:
Аз обаче ще си позволя малко да посмекча крайността на това мнение (за рефлуксната колона, не за ферарито).
Аз утре ще дестилирам кайсиите точно с рефлуксна колона LM, пълнежът ми е от 5 тела и преди махах два за ракия, но сега няма да махам.
Градусът на изходящия алкохол се регулира при мен лесно с отлива - пускам да тече по-силно, алкохолният градус пада, температурата се качва. Колоната все още е балансирана и просто започва да ми дава повече ракия на по-нисък градус, ароматите са намалени, но са си в рамките на нормалното. След разреждането на дестилата леко се засилват. Общото впечатление от такава ракия е че е много чиста, макар и да не е миризлива се харесва на хората.
Правил съм експеримент - да пусна колоната в екстремално висок алкохол - пак има лек аромат, но вече гостите ми я определят като "спиртосана".
Тъй че моето лично мнение, макар и да не се различава драстично от на Стилман - е че с регулирането на отлива се регулира както градусът на алкохола така и аромата - те двете са свързани независимо от конструкцията на колоната.
Същото е и с алембика - направиш ли преварка с него - пак губиш аромат, но печелиш чистота (по-добро разделяне на фракциите).
Колоната е просто начин да се направят едновременно няколко преварки, но с регулиране на отлива при LM лесно се регулира и образно казано броят преварки - даже е по-добре, защото при добро желание и настройки можеш да ги докараш все едно си направил 1.5 варки - т.е. си някъде между варене и преварка.
Освен това и по време на самия процес може да се регулира - да започнеш с висок алкохолен градус докато се отдели първака, после леко да се намали градуса докато се стигне до средата - там да се извлече максимум аромат, и към края пак да се увеличи градуса, за да се отдели добре опашната част.
Всъщност най-много аромати има в опашната част, но не трябва да се прекалява за да не хванем и от неприятните.
Аз и в момента мога да извадя пълнежа на колоната, да спра дефлегматора и да дестилирам по алембишки, имам лула и охладител, но се отказах да го правя - резултатите от есеннозимните варки ме удовлетворяват напълно.
Сега с кайсиите също ще поекспериментирам и ще докладвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 12:02 
Аватар

Това е и моята идея - фракционна колона за плодови ракии и LM приставка за зърнен спирт.
Петдесет процента съм изпълнил остава приставката за LM, проблем са ми спойките, но ще се преборя.
Благодаря на всички изказали мнение и съвети.
:prost: :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 12:40 
Аватар

[quote="victoryvt"]Аз утре ще дестилирам кайсиите точно с рефлуксна колона LM, пълнежът ми е от 5 тела и преди махах два за ракия, но сега няма да махам.
quote]

Съжалявам, но да се нарече колона и то LM, нещо с пълнеж 5 топчета тел и да се пусне с дебит 2 л. на час е далече от рефлуксна колона. Подобна конфигурация би дала в най-добрият случай 71% abv. Затова твърдя, че използването на подобно съоръжение за ракия е безмислено. Относно, използването на колона за получаване на неутрален спирт, досега не съм прочел, някой да е споделил в този форум.

Когато става въпрос за ароматна плодова напитка, показаните по-долу дестилатори са доказали качествата си.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 14:30 
Аватар

5 топчета, ама от големите.
И правят 50 см височина в колона фи 54 мм
Максимума ми на спирт е над 90 % , при дебит във вид на прекъсната струйка с едри капки.
Утре ще го измеря в мл./на час или на минута.
Когато имам материал с 10 и нагоре % алкохол, загрявам на газ с над 5 квата и охлаждам с вода с дебит 200 л. за 5-6 часа - тече на струйка както би текла от алембик с около 2-3 квата загряване.
(Рефлуксно число 2 - на 3 втечнени - един се отнема или 2:1 ако говорим за върнато към отнето R=L/D)
80 л. материал го обработвам за 6 часа дестилация и час и нещо до завирането, заедно с времето за пълнене на казана, запечатване и нагласяне на колоната. Общо 8 часа работа около казана.
Завивам го с изолация от минерална вата, колоната също до височината на отливника, незавита остава само главата с дефлегматора.
Температурата на рефлукса е 78 и малко по време на средата, преди нея на главите е от 65 до 78, тогава правя отлива минимален, колкото да капе само.
От поставянето на по-малко пълнеж няма смисъл - бих сложил даже повече, но миналата година така разделих тръбата, която иначе беше 1.1 м., ако сега правя нова бих я разделил другояче и бих добавил външна намотка около главата с дефлегматора, вътрешната бих я направил с фи 8 мм. вместо с фи 6.
Не смятам че рефлуксната колона не става за ракия !
Ползвам я, и ще продължавам да я ползвам и занапред.
За спирт за гориво бих си направил нова - доста по-висока и незадължително от мед. Всъщност може би е време да се помисли за колона с непрекъснато действие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 17:15 
Аватар

Написаното по-горе, само потвърждава тезата , че ако човек се занимава само с ракия, а това са 99% от българите, няма смисъл да се занимава с колони. Получените 90% алкохол в примера, не стават нито за водка, нито за ракия, също така и за уиски или какъвто и да е питеен алкохол. Предназначението на колоната е само едно - азеотропен спирт 95.6%.

Още при прохождането на сайта, Админа беше написал, че рефлуксната колона няма място в нашия бит. Всичко досега го потвърждава.

Използването на спирт в ДВГ е безмислено, тъй-като спирта има три пъти по-ниска калоричност от бензина и разхода ще се увеличи почти толкова. Това ще направи безмислено използването му. Ние нямаме захарна тръстика, а зърното вече не е никак евтино.Разходите по преработката му, също няма да са малки.

Аз не съм против колоните, защото се занимавам с тях от 1999 год. Изпробвал съм всички модели, но сега съм се спрял на къса фракционна колона, която е универсална и се е доказала в различни алкохолни напитки. Една колона "Bokakob" използувам, само за водка и джин.

Не искам да налагам мнението си, но ми се иска да предпазя хората от разочарование. Това е единствената ми цел и затова се включих в дискусията. На всички пожелавам успех в търсене на истината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 18:00 
Аватар

Аз предлагам да минем на лични, че сменихме много темата.
Само за биоетанола смея да твърдя че разлика в калоричността има, но е 30% , а не 3 пъти - т.е. с 30 % е по-голям разхода на гориво.
Но това не ни е сега зора. В Бразилия карат от ерата на фолксваген буболечка на спирт. Даже и трактори за спирт внасят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2012, 19:22 
Аватар

Е аз пък искам да кажа на Орел: Честита първа варка, с пожелания за още хиляди, коя от коя по-добра!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2012, 19:49 
Аватар

Благодаря на всички за изказаните мненията, но мисля, че сега е вече време за една среща, преди да е започнал активния период на варене.
:zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 18:25 
Аватар

Да използвам темата на колегата, защото и аз взех едно казанче 130 л, но със същият капак, а четох, че капакът трябва да е. 2/3 до 1/2 от височината на казана. Мисля да му заваря едно менче, но имам едно доста голямо - 50 л и ми се струва прекалено. Според вас колко литра ориентировъчно е достатъчно за да отделя по добре флегмата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 18:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Колкото повече , толкова повече! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 18:58 
Аватар

Смело го слагай, стига да не ти е жал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 20:11 
Аватар

Постави го! Има голям ефект и............както казва Марио ,колкото повече,толкова по-добре. :2thumbs:
Абе..... :mocken: не случих на жена....моите котлета,едното от които поставих върху капака ,са 10 литрови. :(

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София