Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Казан за ракия
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 18:28 
Аватар

Здравейте!
Това е първия ми пост във форма. Реших да си направя казан за варене на ракия. До сега не съм притежавал дестилатор. Имам известен опит във варенето на ракия, предимно с казани на приятели, но той не е голям. Тъй като прочетох целия форум и не намерих точна формула за направата на казан, реших да попитам като дам точни данни и някой колега с по-голям опит от мен ми помогне с указания. Казанът ще бъде:
меден (от прочетеното във форума разбрах, че медта е най-подходяща заради каталитичното и действие);
200 литра полезен обем (количеството на материала за дестилация, което ще побира при варене и съответно колко трябва да е целия обем при това положения, дебелината на ламарината, припоя, който трябва да се използва);
разбрах, че дефлегматора трябва да е поне 25% от обема на казана (а какъв е оптималния обем и форма);
херметизирането искам да не бъде с брашно (какви са останалите вариантите);
тръба за източване (какъв е най подходящият размер);
термометър (какъв точно е за предпочитане);
лулата също ще бъде медна (разбрах, че наклона зависи от това дали да бъде по чист или ароматен дестилата, но не разбрах има ли значение дължината и колко трябва да е диаметъра при този обем);
забелязах, че повечето съвремени казани, имат съд по средата на лулата, за който не съм сигурен, но останах с впечатлението, че дели другите алкохоли (важен ли е, трябва ли да го използвам в моя дестилатор);
серпентина (какъв диаметър и дължина трябва да използвам за дадения обем);
друго (което пропускам, а трябва да има)
Искам казана да може да прави хубава ракия и да е що годе съвремен (не като подобията на казани които предлагат циганите по пазарите), да бъде и сравнително чиста. Не разполагам с неограничен бюджет. Просто искам да разбера какво и как трябва да направя в рамките на разумното.
Благодаря ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Казан за ракия
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 18:43 

Не мож го направй или си поръчай готов или си вземи материяли и се спазари с бай мангал който е правил казани и знае как. Голям глад е по лесно ще се спазариш и ще ти излезе по ефтино от колкото да го правиш сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 19:08 
Аватар

За 200 л. ще отиде и бая ламарина, за която ако е около 1мм или малко повече ще дадеш около 700-800 лв., защото се продава на лист по 2 кв.м.(около 10 кг. тежи и струва не по-малко от 30 лв. за кг.) за труд ги сложи горе-долу колкото за м-л. може и от 1 лист да направиш 1 казан около 200л., но ще е без купол и не знам каква работа ще върши.
Преди време исках и аз да правя нещо подобно около 200 л., но се оказа, че ми трябват за свестен казан около 3 кв.м. а тогава 1 мм излизаше около 300 лв. и трябваше да купя 2 листа=600 лв. без труд. Най-добре става да се комбинирате 2-ма и да купите 2 листа примерно по 1 мм и 1 лист над 1.5 мм и да се спазарите с някой, който разбира да ги направи. След като сметнах се разтърсих из нета и си намерих 2-ра ръка 160 л. казан с люк за източване, серпентина и лула, който ми излезна около 600 лв. мисля беше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 19:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
200 л. не са никак малко за домашен казан. Това дето му викаш дефлегматор най-вероятно е куполът на казана, защото иначе говорим за казан с колона,която има дефлегматор и изобщо за съвсем друго нещо.
Та аз съм си играл да смятам коклко струва материала за казан 100л. като формата я приемем най-проста - нещо като гюм - цилиндър + пресечен конус, а куполът да е цилиндър или пресечен конус. Т.е. с тия прости форми да може лесно да се изчисли площта на материала - медна ламарина.
Продава се на листи или рула - на листи е метър на два, а от руло можеш да поискаш да ти отрежат колкото искаш, на метър ширина е рулото. Тази дето е с дебелина 1мм е само на листи, а на руло има 0.5 и евентуално 0.8. Аз гледах 0.5.
За голям казан какъвто си змислил може долната част да е от 1 мм, а купола от 0.5 , лулата ще се купи във вид на тръба, макар че може и да се свие от ламарина. Серпентината по-добре да е от тръба че е доста дълга.
Захващането на купола към казана как да стане без тесто не се наемам да предлагам - на комерсиалните казани става чрез затягане някак си, и имат друг отвор с капак и уплътнение за зареждане. Изхвърлянето може да стане с месингов фитинг с голям цолаж - там ще се търси в магазина каквото се продава ,например най-големия размер шибърен кран и после запояване за казана. Такива големи площи без горелка няма да могат да се запояват, от там насетне стигаме до твърдия припой който е доста скъп, за майсторлъка да не говорим.
А колко струва материала ? Ами както и да го смяташ = 20 лв. на килограм е медта, ако е 50-100 кг. само долната част ...
Да не говорим че поне дъното е добре да е от 2 мм. ламарина, което е доста скъпо.
За коване на медта няма да говорим понеже не вярвам някой от тука споделящите да има този талант.
Абе доста е , аз за себе си знам какво ще си направя - 100л. меден с колона фи 70 мм, но засега тренирам на емайлиран 100л. с полезен обем 80 и колона фи 54.
Голям казан трябва и с голяма мощност да се грее, т.е. дърва, а аз нямам такава възможност.
Успех ако тръгнеш сам да го правиш, иначе - трябва майстор медникар, а там цената на материала ще е най-малкия разход :)

Едит: късно видях предишния отговор, който е доста подобен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 21:50 

Местожителство: София
viewtopic.php?p=1248#p1248

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2011, 12:58 
Аватар

Благодаря за отговорите!
Желанието ми, казанът да бъде 200 литра, бе породен от факта, че почти всички съдове, които имам за приготвяне на вино или друг материал, са с този обем. Просто ще е по-лесно да дестилирам цял съд наведнъж. Но при положение че е твърде скъпо да се направи такъв съд ще намяла обема.
За " изчукването" на казана имам един познат, който е правил негов казан и може да го направи. В краен случай, може да дам на някой циганин дето се занимава с това да го оформи.
Относно заваряването имам приятел, който може да го направи, но не съм проверявал точно колко ще излезе. Предполагам той знае цените на припоите. Заварявал е лоли на един казан и казаха, че евтино е излязло. Нещо от сорта на 4-5 лева. Целият казан има доста повече работа разбира се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2011, 13:34 

Местожителство: Варна
Моя казан исках да бъде 200л., но "мургавия майстор" каза, че от един лист може да изкара 160л. без допълнителни заварки и снаждания. Съгласих се и сега варя с два казана три бидона от 120л. пълни на 2/3-ти без да го препълвам. До ръба напълнен събира почти два бидона или към 150л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2011, 14:10 

а ако пресуваш джибрите ще събереш и 3 бидона

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2011, 16:45 

Местожителство: Варна
Аха, така смятам да направя! Харесал съм си една купешка преса за 120лв. и към средата на декември ще я мятам! Стига джибрата да не е втасала, защото я оставих на "самоуправление" след 5 дена бъркане в бидоните с воден клапан в една барака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 12:39 
Аватар

С огромно удоволствие разгледах Форума.
Аз също имам желание сам да изработя казана си. Моите планове обаче са за малък 30 литров, предназначен главно за ечемичена ракия.
В тази връзка се интересувам откъде се снабдявате с ламарина, засега единственото място което откривам е Стилмет, но от колегата по-горе разбирам че трябва да купя цял лист, което е доста при тези цени на медта.
Търся също и майстор медникар за една част от казана - някаква идея ?

Благодаря и успех на всички !!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 13:18 
Модератор
Аватар

glock написа:
С огромно удоволствие разгледах Форума.
Аз също имам желание сам да изработя казана си. Моите планове обаче са за малък 30 литров, предназначен главно за ечемичена ракия.
В тази връзка се интересувам откъде се снабдявате с ламарина, засега единственото място което откривам е Стилмет, но от колегата по-горе разбирам че трябва да купя цял лист, което е доста при тези цени на медта.
Търся също и майстор медникар за една част от казана - някаква идея ?

Благодаря и успех на всички !!

От тук:
http://www.astoilov96.com/

можеш да купиш част от листа. Имат наличности

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 20:09 
Аватар

Благодаря ти Аз, ще ги проверя непременно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 23:01 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Така и така ако ще пазаруваш от Пловдив можеш да провериш и ТУК.
Имат всякакви цветни метали, мисля че видях някакви медни ламарини на рула, на листове със сигурност имат.Медни тръби всякакви размери също имат в наличност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 09:01 
Модератор
Аватар

karlsson написа:
Така и така ако ще пазаруваш от Пловдив можеш да провериш и ТУК.
Имат всякакви цветни метали, мисля че видях някакви медни ламарини на рула, на листове със сигурност имат.Медни тръби всякакви размери също имат в наличност.

Ангел Стоилов има склад в София, по тази причина му го препоръчах

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 11:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз съм решил да си правя сам това - казан с капак и колона фи 70 мм, и всичко да е от медна ламарина - лист метър на два с дебелина 1 мм. - цената е към 360 лв. Ето и разкроя за казан с капак и колона, казана е за 100 л. Това е съвсем грубо, но долу горе дава представа дали стига един лист или не :)
Външен вид едва ли ще докарам, но важно е да има функционалност. И най-вече да е от мед всичко !
А остатъците от ламарината при добро желание може да се нарежат и навият надребно за пълнеж на колоната ;)
Капака съм го замислил с най-простата форма във вид на цилиндър + пресечен конус, понеже не бих могъл да го издокарам с обли форми, все пак не съм майстор медникар. Така хем ще е капак, хем ще е и купол с обем около1/3 от тази на казана.
Колона с по-голямо фи от 70 както вече е коментирано не е удачна понеже не можем да подсигурим необходимото подгряване (а и да не забравяме че с каквато мощност загряваме отдолу, с такава и трябва да се охлажда отгоре - което прави процеса много водоразходен)
Единственото което трябва да се докупи и направи е дефлегматорът примерно 5-6 м. тръба фи 6 или 8, и евентуално още 3-4 м. допълнителна външна в горната част, както и тръба за извеждане на ректификата, кранче и още тръба и евентуално хладник с друга по-дебела тръба. При мен в момента и без хладник става - само с въздушно охлаждане, но е за по-малка колона.
Е, и пари ще трябват за съжаление :)
Та засега ще си карам със старата колона и вече загорял казан.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София