Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 17:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 18:42 

Идеята на karlsson е блестяща и много ме впечатли, когато я прочетох преди време. :klatsch:

Днес обаче дойде моментът да я изпълня и аз и ударих на камък. Проблемът е следния : тръба ф50 няма никакъв начин да влезе в гърлото на 5-7-10-11-литрова бутилка от минерална вода. По-скоро гърлото на бутилката влиза в тръбата. :? . Мъчих и тъй и иначе - не влиза :( Преди да започна с нагряването си викам - да взема да измеря ли какво :roll: :lol: . Хванах шублера и се оказа, че гърлото(вътрешния диаметър) на бутилката е около 41мм, а външния диаметър на тръбата е около 49,5 мм. Тъй че е ясно защо не успях :)

Утре отивам да разуча има ли такова животно като ПВЦ тръба ф40 в достъпните ми магазини. Дано не се окаже някаква екзотика, че вече купих 3 нагревателя и не знам как иначе да ги използвам. Дали ще стане направо да ги пускам в мъстта?

Пиша тук, за да се знае, че тръбата не е ф50, а по-скоро нещо от сорта на ф40.

Последна промяна Murphy на 17 Сеп 2012, 22:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 21:22 
Аватар

Колеги, аз съм го решил този проблем с вата и нагревател за аквариум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 22:54 

vesofire, би ли споделил как точно с вата и с нагревател? Нагревателя директно в мъстта и ватата около бидона?

Някак си ме притеснява да пускам нагревателя директно в мъстта - заради киселинността и алкохола. Макар, че частите на нагревателя, които ще са в контакт с мъстта са стъкло и някаква гума, имам все пак притеснения.

Преди малко ми хрумна вместо тия бутилки от минерална вода да взема направо ПВЦ тръба с по-голямо сечение(ф110-ф160) и някаква тапа с която да я затапя/залепя, да я напълня с вода и да пусна нагревателя вътре. Така може би ще е по-стабилно, отколкото с бутилка и залепена по-тънка тръба в нея. Проблемът е дали ще намеря такава фабрична тапа, която ще ми позволи да постигна някаква херметичност. Утре ще видя какво има по магазините.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 08:43 
Аватар

Здрасти Murphy. :)
Защо не пробваш с метален нагревател за аквариум? За съжаление не съм виждал по интернета, за да ти покажа за какво става дума. Видях го в един магазин.
Иначе, тръбата може да я нагрееш в единия край и да я сплескаш, и евентуално след това да я залепиш да кажем с епоксидна смола.
Аз навремето съм пробвал да слагам нагреватели направо в джибрите, но са пукали - явно сместа е много гъста и с времето нагарят по стъклото люспи. Пък и при манипулация също може да дойде до спукване.
Може да пробваш с дънен нагревател за аквариум. Представлява силиконов кабел, който се закрепя за дъното на аквариума с гумички или се залепя с силикон, както съм направил аз.
http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... 553pp.jpg/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 09:19 

Здравейте,

как съм решил този проблем.
Старо електрическо одеяло около бидона. Загрява максимум до 42 градуса и има 4 степени за регулиране. То е включено през таймер с контакт. Върху одеялото е намотана вата с фолиото навън.
Избягвам контака и прекалено загряване в определени точки на мъстта.
Одеялото е старо от годините на ГДР, но пък работи.

Дано да съм бил полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 12:26 

Ходих, търсих, намерих :lol: .
Оказа се, че свободно се намира тръба ф40. Носих си една капачка от туба от минерална вода и по всичко изглежда, че нещата ще се получат с тръба ф40.

Аз обаче реших да си направя варианта с по-широките тръби и тапи. И така - взех си 2.5 метра тръба ф110 и една тапа. В магазина имаше само една такава тапа, затова взех само една. Утре ще търся още две. Предлагат се и едни гумени тапи за ф110, които обаче няма как да се залепят за тръбата. Всъщност на тапата, която купих пише РР, което може би означава полипропилен, но ще се надявам да залепне с лепилото за ПВЦ. Раздух тръбите, за да може да влезе тапата, намазах хубаво с лепило за ПВЦ, лепнах тапата и ще чакам до утре да изсъхне. Утре сутринта ще напълня догоре с вода и ще видя за 1-2 дни дали ще протече. Ако протече ще ползвам съвета на stanilabg с епоксидната смола и смятам да стане мноого здраво. Ако не протече - в събота ще го пусна в обръщение :dance: .

Спрях се на този вариант, вместо на оригиналния на karlsson, защото така ми се струва по-монолитно, по-нечупливо някак си.

Ето какво представлява тапата :
Прикачени файлове:
tubes.jpg

Здравей stanilabg :winken: , за съжаление вече е късно да купувам други нагреватели - вече купих от този по-евтиния вид.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 12:42 
Аватар

От линка се вижда, че нагревателите са 150W. Мислил ли си по някакъв начин да ги ограничиш, за да не се докосват до тръбата? Не те плаша, но все пак вземи да потърсиш инфо, дали тръбата няма да се деформира, или по-лошо, да се пробие от топлината.
Иначе, можеш да пробваш с някакви гумички като за аквариум - дори и да не държат на място, поне няма да позволят на нагревателя да се докосва до тръбата (нещо на принципа на лодките и гумите от коли по кейовете ;) ).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 12:50 

Хм, това не ми беше хрумвало :? . Като че ли има такава опасност, особено като се има предвид, че единият нагревател е 300W. Благодаря за подсещането :) . Ще видя какво ще измисля. Може би ще ползвам по някакъв начин вакуумните гумички, които идват с нагревателите. За всеки случай, докато правя пробата за херметичност ще направя "пълно изпитание на системата" :lachtot: в бидон с вода, за да видя дали ще се появи подобен проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 12:56 
Аватар

Местожителство: враца
Стига сте бъркали с тия тръби в жибрите , темата е за термокожух .
Шегичка ей ! :D
Мисля , че по- чисто хигиенично и лесно технически е с ел възглавничка , или външни нагреватели , самият бидон ( бидоня ) е отл топлопроводим.
Няма да скапваш и капакът .
Според мен се мъчите по този начин единствено заради ефтиният и интегриран терморегулатор и нагр за аквариум .
Ще снимам какво съм решил и ще ползвам , но не искам сега , понеже всички ще си направят точно такова ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 13:06 

Всъщност не само заради терморегулатора. Понеже съм малко пинтия си мисля: "Защо да топля и атмосферата с този външен нагревател?" :smoker: С подгряване отвътре ми се струва по-практично някак си. Пък аз няма и да дупча капака. Ще го махам през бурната ферментация и ще завивам с найлон и нещо си там. Тръбата ще я оставя да стърчи над бидона, за да не се напълни с мъст, ако дрождите ме изненадат и хвърлят "матряла" навън.
emil emilov написа:
Ще снимам какво съм решил и ще ползвам , но не искам сега , понеже всички ще си направят точно такова
:cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 13:29 
Аватар

Момчета, тази икономия на средства после излиза по скъпо... Написах ви че съм си купил въпросният кожух миналата година... Използвам го много кратно и мога да твърдя че за 50лв е безупречен... Направен е професионално и нямаш никакви загуби... От вън е с фолио и няма загуба на топлина... Веднъж затоплил, можеш да го оставиш на 60 вата и ти дава икономия... Включва си и си изключва през определено време... Какви са тези нагреватели по 150 - 300 вата на час... Направете сметка на изразходваният ток, а трябва и да увивате бидона и това са разходи... Мнението е мое и не задължавам никой с него, но както има една приказка "евтин на брашното и скъп на триците"

Хубав ден ви желая...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 17:02 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, нагревателят за аквариум също има терморегулатор. Иначе би сварил рибите на супа :)
Това че е 200 или 300 вата не е проблем - според големината на аквариума е. Има си ключе за нагласяне на темп. и се вкл. и изключва за да я гони.
Действа добре ако е в течност, иначе ако има джибри залепват по него и нагаря стъклото.
Аз го ползвах миналата година като го бях заврял в оная тръба с дупките , чрез която си оттакам виното от бидона. Лошото е че е с малък диаметър и малко течност се събира в нея.
Идеята на Карлсон е по-добра.
На Мърфи също - защото е за по-голяма тръба.
Аз реших че ако се опитам да направя нещо с вода все ще вземе да се спука и да разреди виното, затова ползвах за течност самото вино.
Всъщност не вино за пиене , а за ракия. Първото за пиенето го отточих много преди студа и си довършваше процесите на топло в 3 туби от по 30 л. с воден клапан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 18:59 

dani_94, съвсем добронамерено си мисля, че малко прибързано си се изказал относно "евтиното излиза скъпо".

Нека погледнем въпроса от гледна точка на инвестирани пари. Аз дотук съм дал 23.60 лв за нагреватели и 14.90 за тръби и тапи(слагам в сметката 3 тапи). Общо 38.50 лв. Не съм купувал ПВЦ лепилото, защото го имах. Така за 38.50 лв разполагам с 550W мощност, с която ще поддържам температурата в 3 бидона с обща вместимост 440 литра. Мога да ги ползвам и в по-големи съдове, мога да покрия спокойно 500 литра с тези нагреватели. Не знам твоят термо кожух с каква мощност е, нито с какъв съд го използваш. Съмнявам се обаче да можеш да поддържаш точно определена температура в половин тон мъст. Особено като споменаваш 60W. И особено ако се налага да покриваш разлики с околната температура от едни 10-15°С.

Относно икономичността при експлоатация, виждам че victoryvt вече е разяснил принципа на работа на нагревателите. Те не работят постоянно, не консумират денонощно ток, включват се само когато е необходимо да се компенсират загубите в температурата. Моето виждане за ефективността на двата метода(с вътрешно и външно загряване) мога да го обясня само с картинката по-долу. В ляво е вариантът с нагряване вътре в течността, сивият кръг е стената на бидона. По този въпрос може да има различни гледни точки, но аз за себе си съм преценил, че именно този вариант е по-икономичен и ефективен.
Прикачени файлове:
heat.jpg

Освен това се сещам за още един недостатък от моя гледна точка при външното подгряване. Аз редовно изпускам джибрите извън бидона :verzweifelt: . Това защото използвам(засега) метод с плаваща шапка. При моя вариант, за изолация ще опаковам бидоните с този пукащия найлон на няколко слоя. Ако прелее мъстта ми трябва една кофа вода да почистя. При другия вариант прелялата мъст ще ми оцапа 50-левовото нещо и има да се ядосвам :) .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 21:46 
Аватар

Местожителство: враца
Стига сега , всеки знае как работят аквариумните .
Очевидно е и че с аквариумен нагр. е най икономичният откъм консумация вариянт , ако е изолиран бидонът ( бидоня ) .
За всеки са различни условията , обаче да припомня ( аз съм от фракцията на Термоконсерваторите ;) ) при бурната консервация... ааъъ ферментация , ( се тая :D ) не се налага подгряване , а охлаждане .

Точно когато се подгрява при тихата ферм. , и трябва херметичност за мен е кофти с тези тръби през капака .
Ако се направи отливка от Теракол по дъното на бидона, и аквариумният нагр. се залее в отливката , дали ще стане ?
Тогава ще има термоконтакт все едно че нагр. е вътре , но дали няма да се спука стъклото ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 22:40 

Доколкото съм запознат, не се сещам за вариант в който мъстта да се нуждае от охлаждане по време на бурната ферментация, освен ако не е на екватора и на открито да речем. Ама то там не вирее и грозде :megagrin: . Ако става въпрос за студена мацерация, аз лично не й се спускам много-много. Китайците продават интересни неща в тази връзка с охлаждането. Само не знам колко такива трябва да се навържат, за да се охлади един бидон от 220 литра :D . Дори и да се ползва този метод, след него така или иначе следва ферментация(бурна), по време на която дрождите имат нужда от топлина. След една дискусия тук, във форума се оказа, че за определени щамове подходящата температура е в порядъка на 27-30°С. Това няма как да стане без загряване във "винената част" на годината. От тази гледна точка за нас, хората от този форум, за които това е просто хоби, тази тема(и конкретно идеята на karlsson) за мен лично е много полезна. Сега, дали ще е някакъв термо кожух/ел. одеало, дали ще е нагревател за аквариум няма значение - всеки ще си намери правилния метод. Основното е, че загряване/поддържане на температура трябва да има, ако искаме да имаме добро вино. Целта е да намерим най-удобния, евтин, лесен и ефективен начин, нали така :) .

Освен това не виждам причина да се търси херметичност на ферментационния съд по време на бурната ферментация. От тази гледна точка, аз лично нямам намерение да пробивам капаците на бидоните. Просто ги махам(капаците), завивам с найлон отгоре и това е. Като потапям шапката два пъти дневно и като се има предвид "облакът" от серен двуокис между шапката и найлона мисля, че всичко е ОК. Поне при мен, вече 8 години няма проблеми като вкисване и т.н. Виж, тихата ферментация е друго нещо. Там си трябва плътно затваряне. Това може да се реши с по-къса тръба например - влизаща изцяло в бидона, и капак с воден затвор отгоре.

Но това така или иначе не са въпроси за тази тема. Има такива специализирани теми във форума. Тука се дават идеи за подгряване. :) Тъй че, сори са офтопика в този пост.

Това с отливката от теракол според мен няма да проработи - тези нагреватели за аквариуми са произведени да се потапят във вода. Ако не са потопени мисля, че много скоро ще изгорят. Обаче има едни нагреватели за улуци, които май стават и за заливане с бетон/замазка за разтапяне на снега по паркинги. Те може би ще свършат такава работа.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София