Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2012, 09:44 

Ъъъ, такова ... лепената тапа взе, че прокапа след два-три часа престой с вода :( . Те ме подготвиха в магазина, че полипропилен няма да залепне с ПВЦ лепило, и още като се прибрах това се потвърди.

Не ми се занимаваше с миризливи смоли, ама нямаше как :censored: . Взех полиестерна смола(още 6.90 в сметката), смесих я с втвърдител, намазах тръбите и армирах с малко бинт. Сега е супер здраво и няма никакво намерение да тече повече :cooler: . Смятам, че съм приключил с това. Ето го резултата :
Прикачени файлове:
final.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2012, 10:27 
Аватар

Murphy написа:
Не ми се занимаваше с миризливи смоли, ама нямаше как :censored: .

За моята епоксидна смола е написано, че след втвърдяване, ако я умиеш няколко пъти с топла вода и след това с 3% разтвор на лимонена киселина, може да се използва в пряк контакт с хранителни продукти и питейна вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2012, 10:56 

Имах предвид, че е миризлива, докато се занимаваш с нея :D . В един момент, докато залепя трите тръби сериозно ми се струваше, че ми се вие свят. След втвърдяване няма никакъв проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 08:02 
Аватар

Местожителство: Варна
При използването на пвц тръба в която поставяте нагревателя отчитате ли загубите на топлина? Все пак пвц тръба с дебелина на стената 5-6мм.има доста лош коефициент на топлоотдаване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 12:26 
Аватар

Местожителство: враца
PVC добре топлопровежда , и тръбата е дебела под 3мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:09 

Така, вече имам "статистическа" информация :lol: . Междувременно и проблеми :cry: . emil emilov, запознах се от първо лице със ситуация, при която се налага охлаждане на мъстта. Съжалявам, че бях донякъде категоричен като отхвърлих такава възможност по-рано.

Ситуацията е следната: 12 часа след сетването на системата температурата не беше обещаваща. Първоначално бях настроил нагревателите на 29°С в два от бидоните и 26°С в третия. Течността беше топла в дълбочина, колкото като си пъхнеш ръката до върха на пръстите, т.е. една педя. Надолу си беше направо хладна. Не си бях взел нищо за писане и не отбелязах градусите. Междувременно прочетох коментара на plamo горе и се вкарах в размисли и проучвания на коефициенти на топлопроводност на различни материали. При тази създала се несигурност напърчих нагревателите здраво - двата на 31°С и третия 29°С. Трябваха ми температури в двата бидона 29°С и в третия 26°С, различни заради различни използвани дрожди. След 6 часа слязох да проверя. Температурата се беше вдигнала в дълбочина около един лакът от повърхността. Нагласих на ново температурите на 30°С, 29°С, 27°С. Оттук нататък се вижда какво се случва от картинката по-долу. Снощи(24.09) вече имах нарастване на температурата до неконтролируеми нива и изключих нагревателите, като оставих бидоните без термоизолацията отгоре. Тази сутрин температурата се беше самопокачила още, вследствие на ферментацията. Захарността довечера предполагам ще е 0%. Тогава ще са минали 72 часа от засяването на дрождите :o . Това според мен е проблем - прекалено е бързо. Освен това на едните дрожди толерантността е до 35°С, на другите до 30°С, но изглежда се справят някак си :lol: .

За сметка на проблемите, ароматът е невиждан досега от мен. Досега с грейки с тубички с топла вода съм стигал максимум 24°С. Не съм съвсем сигурен, но може би при високите температури се освобождават повече аромати. А може би самото грозде да е по-ароматно.

Заключение:
Системата за подгряване с ПВЦ тръби ф110 действа отлично. Трябва обаче да се подхожда много внимателно с температурите, защото лесно може да бъде прегрята мъстта. Но това са проблемите при първите опити. За догодина вече ще имам представа какво да правя.

Следва снимка на "Установката" и графика от четири замервания на температурата. Графиката е защото се вижда по-добре развитието, а и ми е по-лесно така, отколкото да напиша 600 реда текст. Първият бидон е с обем 220 литра и е пълен с около 170 литра мъст. Вторият е 120 литров и е пълен с около 100 литра мъст. Третият е 100 литров и в пълен с около 70 литра мъст. Околната температура при първото замерване е 18.5°С, при последното е 22°С, пропуснах да ги вмъкна в графиката. Излиза, че бидоните, освен собствената си, са покачили температурата в помещението с 3.5°С за 36 часа.
Прикачени файлове:
heating system.jpg
Прикачени файлове:
heating regime.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна Murphy на 25 Сеп 2012, 10:20, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Точно така - високи температури на ферментация - силни аромати.
Обаче всичко зависи и от вида на дрождите.
Обаче над 35 в шапката вече би ме притеснило - оцетните бактерии само това чакат.
Аз тази година експериментирам с ниски температури и ензим - да видим какво ще стане. Засега мирише чудно, не ми се търсят повече аромати.
При мен 24-25 гр. в шапката и всекидневно точа по една кофа и я вливам отгоре.
Долу в бидона е с градус - два по-ниска температурата.
Околния въздух е твърдо 20 гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:24 

Мен също ме притесняват високите температури, но нищо не мога да направя. Няма как да произведа толкова лед, че да охладя такива обеми :lol: . Прозореца на мазата стои постоянно отворен. Сега просто си седя като свидетел и гледам сеир какво ще стане. Засега, слава Богу не се усеща нито кисел мирис нито кисел вкус, повече от нормалните. Потапям шапката 3-4 пъти на ден. Снощи имаше проблем с миризма на сероводород и сложих втора порция "тор". А плановете ми бяха това да го правя днес. Изпревариха ме зверовете. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами точно пак за температурите да си говорим - високата температура на стартиране на ферментацията предполага по-голям брой клетки и по-бързо изконсумиране на минералите - от там и във фазата на голямото ядене на захар следва измиране на част от прекалено големия брой клетки - от там и миризма на сероводород.
Явно човек ако реши да прави силно ароматни вина на висока температура - ще трябва да се подготви и за "тор". Аз сложих половината от предвидения активатор, другия ще е в резерв. Ще го ръсна при втората ферментация за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 10:35 

Да, аз това го предвидих. При засяването сложих по 10 гр./100 литра Fermactive Activateur, снощи по още 15 гр./100 литра. Проблемът е, че при тези температури плановете ми изостанаха от развитието на дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 13:31 
Аватар

Местожителство: враца
То и аз , дето давам акъл , днес щях да ги прегрея 28гр , бяха дигнали , :D
Сложих туба със ст. вода и се оправи .
Иначе - охлаждане ( пак давам акъл ., който го нямам ) на голям обем
потопи тънко маркуче 5-6 м в пращината , пускаш студената вода , и събираш преминалата в бидон , има голяма охлаждаща мощност .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 13:38 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
@Murphy от картинките оставам с впечатление, че си напълнил тръбите с вода до горе, или греша? Дали няма да е по-удачно тръбите да се пълнят до 1/3-та или 1/2-ра? Така няма да загряваш "шапката". Тази температура ти е нужна при стартиране на ферментацията. Още повече, че изолираш бидоните... Според мен на 24.09/09:30 е трябвало да изключиш нагревателите, или да ги нагласиш (превантивно) на примерно 27-28 или колкото градуса искаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 14:46 

Аз написа:
Дали няма да е по-удачно тръбите да се пълнят до 1/3-та или 1/2-ра?

От гледната точка на СЕГА и аз като че ли стигнах до този извод. Но тогава мислАта ми беше друга :lol: . Реших че трябва, и удивително точно отгатнах докъде ще се покачи шапката :lol: . Водата беше на едно ниво с горната част на шапката в пика й. Плановете ми за следващия път са да напълня тръбата до към средата, да речем една педя под шапката. Ако е по-малко има опасност без да се забележи да се дръпне нагревателят за кабела, той да излезе извън водата и да му гръмне стъклото. Кабелите им са неприятно къси за "винени" цели, на единия се наложи да удължавам кабела. След това - температурите в началото на ферментацията ги нагласям на максимума на нагревателите. Това е за да получа максимално бързо загряване. Когато температурата на мъстта стигне 2-3° под желаната, намалям температурата на нагревателите на 3-4-5° под същата тази желана температура. Ако температурата подмине 30.5°С, спирам нагревателите и отвивам. От опитите ми от няколко години(и най-вече от тази) оставам с впечатлението, че един вид дрождите ползват за база заобикалящата ги температура и винаги я надграждат чрез жизнения си цикъл. Ако им осигуриш 18° ще се множат до 21°, ако им осигуриш 20° вдигат до 24° и т.н. Проблемът е, че такива експерименти могат да се правят веднъж годишно и процесът проба-грешка може да отнеме години, докато се стигне до правилните действия.

Мисля си дали не може да се измисли някакъв унифициран вариант за затопляне/изстудяване с някакви елементи от хладилник или климатик и да се поддържа ТОЧНО желаната температура. Това обаче няма как де е евтино... Друг вариант може би са тези Пелтие-елементи, но не я познавам много-много тази материя, за да измисля нещо.

П.П. Нещата в бидоните вече стават малко по-нормални. Температурите в мъстта и в шапката падат до по-поносими нива. Мерих ги преди малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 15:05 
Аватар

Murphy написа:
След това - температурите в началото на ферментацията ги нагласям на максимума на нагревателите. Това е за да получа максимално бързо загряване.

Защо просто не налееш топла вода от бойлера, вместо да чакаш да се загрее от нагревателите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 15:18 

Ами мислех го това, но реших, че проблемът не е първоначалната температура на течността в тръбата. Казвам течност, защото сложих малко разтвор на калиев перманганат във водата, за да не се хващат гадинки. Та в най-голямата тръба течността е около 7 литра. Не сметнах, че това е проблем за 300-ватов нагревател. Пък и исках да видя за колко време ще се случат нещата от нулата. Във всеки случай това предложение(предварително затоплена вода) може да ускори в някаква степен нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София