Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 15:21 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Вграждане на серпентина свързана с водопровода е добър вариант (браво Емо) , обаче трябва да имаш и бойлер. А аз дето са ми бидоните имам само водопровод. Тъй че там ще охлаждам с вода, а ще топля с ток. То така и правя де.
Серпентина имам от бирата - охлажда 30л. вряща бира до 30 гр. за 40 мин.
6 метра тръба с фи 10мм. медна.
Някой я беше смятал че е около 3-4 квата. А дали ще топлиш или охлаждаш с нея - зависи от водата.
Ами то както сме я подкарали - да си правим направо винификатори с една две серпентини, двойно дъно за оттакане, воден клапан, електрическа бъркалка и още какво ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2012, 17:57 
Аватар

Murphy написа:
Друг вариант може би са тези Пелтие-елементи, но не я познавам много-много тази материя, за да измисля нещо.

А дали ще издържат един 200 килограмов бидон? Щото, като гледам при нас не са скъпи, но пък со много тънки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 09:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Имат ниско КПД. Освен това охлаждането им е проблем. По-скоро няма смисъл

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 11:08 
Аватар

Пелтиетата са за хладилна чанта и то общо взето екзотика.
КПД-то много зависи от разликата в температурите - ако искаш голямо охлаждане в градуси - КПД-то рязко пада. Т.е. удобно е само за малки разлики.
Топлата му част трябва да се охлажда (обдухва) много здраво - защото точно от там идва разликата в градусите.
Преди години много се бяхме натопорчили да ги ползваме за охлаждане на процесорите в компютрите, обаче ефекта не беше нещо кой знае какво на фона на парите.
Сега има доста по-нови модели и по-евтини, има и китайски - там обаче КПД-то съвсем е под въпрос.
Аз мислех охлаждане на ферментор за бира да правя с пелтие, но засега само мисля. Един хладилен агрегат (компресор + изпарител) ще струва по-малко и ще бачка по-мощно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 11:36 
Аватар

Някой с по-сериозни познания по химия може ли да каже дали вместо ПВЦ тръба може да се използва алуминиева такава? Предимството на последната е изключително високия коефициент на топлоотдаване, за разлика от ПВЦ-то. Обаче се опасявам дали няма да има някакво взаимодействие с киселините на джибрата/виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 12:54 

алуминий в алкохол и киселини не е гот заради карбамидите ,алуминият е катализатор за получаването на карбамати,карбамиди

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 13:26 
Аватар

О.К., мерси! Значи ще го направя с тръба от неръждаема стомана - може да не е с чак толкова висок коефициент на топлоотдаване като алуминия, но пак е в десетки пъти повече от ПВЦ-то. Единствен недостатък може би е само цената....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 14:14 
Аватар

Всъщност искам да добавя и още един въпрос към темата, а именно:
Досега се коментираше единствено затопляне на гроздовата мъст/джибрите по време на бурната ферментация. Аз обаче искам да направя същото и по време на тихата ферментация, която при мен ще протече в дървена бъчва. Постоянна температура от около 22гр. мисля да поддържам с нагревател за аквариум. Обаче от фирма-производител на такива разбрах, че повърхността дори на потопен нагревател се загрява сериозно, и се страхувам, че при директен контакт с виното ще го повреди. От друга страна отворът на бъчвата ми е ф50мм. Та ми хрумна да си направя една тръба (по скоро тръбичка), както писах по-горе от неръждаема стомана, която да затапя отдолу, да пъхна в отвора, да я напълня с вода, и във водата да пусна нагревателя. Естествено ще предвидя възможност да излиза СО2, като същевременно няма да влиза кислород. Идеята е по този начин да намаля чувствително температурата непосредствено на повърхността на потопения нагревател. Тръбата ще е с малко ф. и топлоотдаваща площ, но поне топлообмена ще е по-бърз отколкото с ПВЦ-тръба. С ел. одеала и термокожуси се губи много енергия, а дървото е изключително лош топлопроводник. На някой да му хрумва нещо по добро?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 14:35 

Виж под номер 600 какво стои и по таблиците виж размери...
http://www.teocom.eu/Stuklarii.htm

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 14:45 
Аватар

Тук идва питането тогава - какъв е най-големият диаметър на тези, аквариумните нагреватели? За да се прецени оптималният размер на тези стъклени тръби.
Ако някой знае, или не го мързи да премери от неговият нагревател, да пише, моля :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 14:52 
Аватар

Проблемът с аквариумните нагреватели е само с джибрите, във вино си е като в аквариума :)
Само дето рибки алкохолици няма да заплуват.
Повърхността и да е загрята много , то нали става топлообмен, няма да му стане нищо на виното.
Аз миналата година го топлех пак с тръба , но пластмасова и перфорирана и потопена в джибрите. Така в нея имаше само вино, а тя топлеше и другото. А иначе я ползвам за оттакане на виното като ръгам в нея маркуч.
Ако искаш да ти пратя някоя бутилка да видиш - ама нещо много намаляха :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 15:11 
Аватар

При аквариумите, доколкото знам, има помпа или некво уредче, което задвижва водата, и ускорява топлообмена. Според мен въпреки топлообмена съществува опасност, па макар и за некви стотни от секундата, течността, която се допира до повърхността на нагревателя, да се загрее до температура, която не е препоръчителна за вкуса и аромата на виното. Не зная колко точно трябва да е макс. допустима температура, навсякъде пише различно, и затова не искам да рискувам. Иначе благодаря за линка със стъкларията, но ми се струва опасно от гледна точка на чупливостта на стъклото. Като че ли с неръждаема стомана ще е по-добрия вариант.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 16:10 

itev написа:
Ако някой знае, или не го мързи да премери от неговият нагревател, да пише, моля :prost2:
Моите нагреватели са с диаметър 22 мм на стъклената част. В горната част има гумено "калпаче" с диаметър 26.5 мм, което обаче според мен може да се махне, ако пречи - мисля, че има някаква естетическа функция. Всъщност може би служи и като някакъв дистанционер, за да не се докосва стъклената част до друга повърхност. Може да влезе в тръба с диаметър от 34 мм нагоре, от линка на ilu6a .

За материала... В случай, че някой иска да поразсъждава : Коефициенти на топлопроводимост(дадени във W/m.K) според тук и тук :
Алуминий 205
Неръждаема стомана 16
Стъкло 0.96
PVC 0.13 - 0.15
Вода 0.58
Алкохол 0.17
Атмосферен въздух 0.024

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 16:15 
Аватар

Благодаря Мърфи :thumbs1:
И от инфото ти разбирам, че м/у стъклото и ПВЦ-то няма голяма разлика в топлопроводимостта... За целите най-добре е неръждавейка.
Започвам да търся по вторични.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 16:24 

колко дълга ти трябва,че имам нещо ...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София